Sharowanie miejsca z włożonego USB pendrive

Nie jestem linux’iażem i pewnie mój problem będzie śmieszny. Mam HA na Rassberry PI 4. Moim celem jest sharowanie miejsca z włożonego USB stick do zapisu materiału z motionEye i innych zastosowań. Jeśli ktoś uporał się z tym tematem to będę wdzięczny za sugestie. Poniżej kroki, które wykonałem i poległem

  1. Sformatowałem nowego USB na NTFS
  2. USB jest widoczne w systemie bo po włożeniu widzę dodatkowe urządzenie :

$ lsusb /dev/tty

Bus 002 Device 003: ID 0951:1666 <<< to sią pojawia po włożeniu

Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002

Bus 001 Device 002: ID 2109:3431

Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0003

  1. Z jednego z poradników ze strony https://community.home-assistant.io/t/external-storage-shared/131839/4

wykonałem kroki tj:

  • utworzenie folderu /usr/share/hassio/share/media with all permissions
  • edycja pliku /etc/fstab dodając na końcu pliku poniższą linie z unikalnym UUID. Zapisuje i sprawdzam czy się zapisała.

UUID=“0951:1666” /usr/share/hassio/share/media/USBDRIVE ntfs-3g async,big_writes,noatime,nodiratime,nofail,uid=1000,gid=1000,umask=000 0 0

Spodziewałem się zasobu, który będę mógł mapować. Efekt jest taki, że po restarcie HA dodana linia w fstab znika. Może ktoś będzie miał chwilę i nakieruje mnie.

NTFS to system pliku systemu Windows, prościej będzie jak użyjesz system natywny dla linuxa, np. ext3.
W jaki sposób masz zainstalowanego HA? Jako Hassio, jako Raspbian + Docker + Hassio?

Raspbian + Docker + Hassio
Co do formatu pików faktycznie w wolnej chwili sprawdzę ext3.

Format do ext3 nie rozwiązał problemu. Ale temat choć bardzo oczywisty na konfiguracji Raspbian + Docker + Hassio nie jest chyba taki prosty do realizacji. No nic szukam dalej.

Zakładam, że bez problemu udało Ci się zamontować USB pendrive pod Raspian i po restarcie jest on automatycznie podmontowany?

No niestety nie. Wybacz za moje amatorstwo.
Moja instalacja HA to image z poniższego linku oraz sprzęt Raspberry Pi 4 Model B (2 GB) na karcie SD. Być może mylę pojęcia ale wg mnie to takie rozwiązanie Raspbian + Docker + Hassio (skoryguj mnie jak się mylę)

https://github.com/home-assistant/operating-system/releases/download/4.12/hassos_rpi4-4.12.img.gz

Nowy pedrive podłączyłem do portu USB 3.0 i spodziewałem się, że będzie łatwo dostępny. Widać go z interfejsu HA (screen poniżej). Docelowo chciałem go włożyć i wystawić share tak by np można było zapisywać wideo z motionEYE. Czytam, że podłączane są zewnętrzne dyski itp to nie będzie problemu by pendrive był dostępny. Pytanie gdzie go szukać? Trzeba go montować?

/media/usb/???
/dev/???
/mnt/?? **
**

Poleceniem:

# fdisk -l

sprawdzisz nazwę urządzenia jaką otrzymał Twój pendrive. Będzie to coś takiego:

Disk /dev/sda: 980 MiB, 1027604480 bytes, 2007040 sectors
Disk model: DataTraveler 2.0
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disklabel type: dos
Disk identifier: 0x04030201

Device Boot Start End Sectors Size Id Type
/dev/sda1 240 2007039 2006800 979,9M 6 FAT16

/dev/sda to urządzenie a /dev/sda1 to partycja na nim sformatowana tutaj jako FAT.
Jeśli chcesz ją sformatować w linuksowym systemie plików to :

# mkfs -t ext4 /dev/sda1

/dev/sda1 to tylko w tym przykładzie, u Ciebie może być inaczej np. /dev/sdb1

Następnie montujesz pendriva do systemu poleceniem:

# mount /dev/sda1 /mnt

/mnt to katalog, w którym będzie zamontowany pendirve ale może by to całkiem inny utworzony przez Ciebie /mnt to taki standardowy dla linuksa. Przed zamontowaniem w tym katalogu warto sprawdzić czy czasami coś już tam nie jest zamontowane:

# mount

Jeśli zrebootujesz system to trzeba ponownie ręcznie zamontować. Jeśli chcesz z automatu to wpis w /etc/fstab.

Komenda fdisk nic nie zwraca. Wchodzę przez putty na adres mojego HA, tam root i login. Bo pewnie jestem na poziomie systemu HA. Jeszcze jendo, jaki format plików nadać dla pendrive FAT32, ext3, NTSF?

Jak jesteś na poziome HA, w konsoli najpierw wpisz “login”, następnie komendę fdisk

Dziękuje. Podłączyłem monitor i klawiature do Rassberry PI 4 i wszystko jest dostępne jak “Photon” opisał. Rezultat na screenie. Widze plik na pendrive.
Muszę poczytać troche, bo wygląda na to, że na sprzecie RP4 jest linux a na nim jest postawiony w oddzielnym swoim środowisku, HA.
To w takim razie jeszcze jedno pytanie. Gdzie ja się loguje przez putty?

Logujesz do instancji Home Assistant uruchomonej w dockerze, to nie ten sam linux, do którego podłaczyleś sie korzystajac z monitora i klawiatury. Instacja HA jest taką wirtualną maszyną (znawcy dockera bedą “czepiać” się, że to nie jest typowa wirtualizacja) uruchomioną na tym linuxie.

To jest link do gotowego rozwiazania HA, taki “black box”. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby samemu zainstalować linuxa, na nim samemu zainstalować dockera i w ramach dokera uruchomić instancję HA ale po co skoro dla początkujących powstał HassOS, który ma to juz wszystko w sobie skonfigurowane i gotowe do uruchomienia. Niedawno zmienione zostały nazwy co jest czym co może powodować niejasności, z oficjalnych żródeł https://github.com/home-assistant/operating-system:

Home Assistant Operating System (formerly HassOS) is an operating system optimized for hosting Home Assistant and its Add-ons.

Home Assistant Operating System uses Docker as Container engine. It by default deploys the Home Assistant Supervisor as a container. Home Assistant Supervisor in turn uses the Docker container engine to control Home Assistant Core and Add-Ons in separate containers. Home Assistant Operating System is not based on a regular Linux distribution like Ubuntu. It is built using buildroot and it is optimized for running Home Assistant, especially on single board compute (SBC) devices like the Pi, ODROID, NUC and Tinker Board (see supported hardware below).

A w temacie “Sharowanie miejsca z włożonego USB pendrive” raczej nie będzie to prosta sprawa jeżeli używasz Home Assistant Operating System czyli HassOS. Miejmy nadzieję, że się jednak mylę :wink:.

1 polubienie