Shelly-1 + łącznik zasilany jako sterowanie kuchennym oświetleniem LED

Za namową “kolegi po fachu” z fejsbukowej grupki dotyczącej Home Assistant chciałbym podzielić się swoim rozwiązaniem sterowania oświetleniem (w moim i owego kolegi przypadku - taśmami LED zasilanymi DC) przy wykorzystaniu Shelly-1 i zasilanego łącznika pełniącego rolę fizycznego przełącznika on/off.
U siebie zastosowałem taśmy LED 12V do oświetlenia szafek kuchennych w połączeniu z zasilaczem 12V i łącznikiem podblatowym-pojemnościowym, również wymagającym zasilenia.
Schemat oparłem o złączki WAGO 221 5-way bo tak po prostu było mi prościej i schludniej sobie to połączyć (mam 4 taśmy LED), ponadto wykonałem dedykowaną pod takie rozwiązanie obudowę mieszczącą Shelly-1 i 4x WAGO 221 5-way.


W razie pytań - zapraszam do dyskusji.

Proszę o linka do tego łącznika.

Podzielisz sie zdjęciami tej obudowy.
Akurat jutro będą montować mi “blat kuchenny z podświetleniem” i stolarz zwrócił mi uwagę, że te łączniki bezdotykowe muszą być cały czas zasilane - reset zasilania przy właczonej taśmie LED powoduje, że nie właczy się po powrocie zasilania.

Tu masz kilka fotek, niestety musiałem je ściągnąć ze swojego posta na FB bo nie mogłem odszukać w telefonie, ale jakościowo powinny być OK.

Co do łącznika to jak wrócę z pracy to sprawdzę jak reaguje mój układ na wyłączenie zasilania, ale raczej będzie tak jak piszesz, bo ten “pstryk” nie pamięta swojego stanu raczej. Ale w połączeniu z Shelly-1 można to chyba załatwić przez HA i zapamiętywanie jego stanu, bo zasadniczo to on załącza LEDy.
A łącznik to Z-CT-PLD38-02W od DesignLight. Przy okazji tym zasilaczem “napędzam” też LEDy.
Wyłącznik pojemościowy LED zestaw z zasilaczem 38W- Design Light

@macek A co do samej obudowy to Shelly-1 wchodzi ciasno i ładnie się blokuje, WAGO natomiast na dole mają przygotowany taki “próg”, w który się “wklikują” i też stabilnie trzymają się na swoim miejscu.
Jeśli chodzi zaś o zachowanie LEDów przy zaniku zasilania to tak, jak pisałeś - po przywróceniu zasilania nie włączają się, jeśli wcześniej były włączone. Szukam jak to ogarnąć automatyzacją w HA.

2 polubienia

Cześć! Mam pytanie o podłączenie włącznika dotykowego pod shelly. Mój jest zasilany bezpośrednio z zasilacza do którego podłączone mam ledy. Na Twoim schemacie zaznaczone jest ze do SW wchodzi + włącznika. Przy takiej konfiguracji u mnie włącznik i samo shelly działa kompletnie osobno. To znaczy mogę sterować ledami za pomocą shelly (przy wyłączonej listwie mogę włączyć i wyłączyć) lub odrębne za pomocą włącznika (przy wyłączonej listwie mogę włączyć i wyłączyć ledy za pomocą włącznika) ale jak włączę listwę to mogę ją wyłączyć tylko w ten sam sposób - albo shelly - shelly albo włącznik - włącznik.

Nie rozumiem z Twojego schematu niebieskiej lini wychodzące z SW zaznaczone jako “switch out -”.

Może tutaj coś skopałem?