Shelly 2.5 problem z włącznikiem do rolet

Mam problem z podłączeniem Shelly 2.5 do rolety. Podłączone zgodnie ze schematem, z aplikacji wszystko działa, ale jest problem z przyciskiem. Przycisk Simon DZP1. Teoretycznie prosty, jednym kablem wchodzi, dwoma wychodzi. Podłączone do SW1 i SW2 i działa tylko jeden klawisz, podłączony do SW2, jak zamienię kable, to też tylko działa klawisz podłączony do SW2, jak na krótko zrobię impuls z L na SW1 lub SW2 to zamyka się i otwiera tak jak powinno. Przycisk też pomierzony multimetrem i działa. Ktoś ma jakiś pomysł co może być nie tak?

Schemat włącznika wg. producenta

1 Like

Jak dobrze widzę (z komórki) to masz źle podłączony przycisk - dwójka “2” na przycisku to wspólny przewód więc powinien iść do L albo N w zależności od sterowania silnika, a jedynka “1” i trójka “3” odpowiednio do SW1 i SW2, sprawdź połączenie wg Aansluiten zonwering op de Shelly 2.5 Roller Shutter switch. | by Domotica Shop | Medium
UWAGA: zabawa z 230V jest niebezpieczna!

Wspólny na włączniku jest L gdzie wchodzi faza a 2 i 3 wychodzi po klawiszach.

Wydaje mi się że powinno to tak być podłączone

Na FB też była taka sugestia, nic nie wybuchło przy takim podłączeniu ale nie działa żaden klawisz.

Sprawdź i odłącz Shelly na chwile w celu restartu

W ustawieniach zaznaczyłeś że masz włącznik dwuklawiszowy ?
ScreenShot_20210327193838

Zasilanie z sieci (faza - brązowe) pod L i L (zmostkować) w Shelly i do nr 1 w simonie. Neutralny z sieci (niebieski) do N w Shelly. Z nr 2 (simon) do SW1 lub SW2. Z nr 3 do SW1 lub SW2. Z O1 do odbiornika (żarówka, etc). Z O2 podobnie do wybranego odbiornika. Zatem na Twoim podłaczeniu brakuje tylko mostka pomiedzy L i L w Shelly.

ps: nie zdziw się gdy naciśniesz oba klawisze - nie będzie nic się dziać. To ma zabezpieczyć żaluzje przed uszkodzeniem.
ps2: nie używaj przewodów żółto-zielonych do innych celów jak tylko ochronnych (uziemienie)!

1 Like

@kasownik zakładam, że przycisk podłączony bezpośrednio do silnika rolety działa prawidłowo?

Też to miałem w planie napisać na koniec :wink:, przeznaczenie tych przewodów jest jednoznaczne i tylko do tego.

@kasownik - to jest kluczowe sformułowanie:

Wynika z niego brak połączenia wewnątrz Shelly pomiędzy tymi zaciskami: