Shelly 2.5 problem z włącznikiem do rolet

Mam problem z podłączeniem Shelly 2.5 do rolety. Podłączone zgodnie ze schematem, z aplikacji wszystko działa, ale jest problem z przyciskiem. Przycisk Simon DZP1. Teoretycznie prosty, jednym kablem wchodzi, dwoma wychodzi. Podłączone do SW1 i SW2 i działa tylko jeden klawisz, podłączony do SW2, jak zamienię kable, to też tylko działa klawisz podłączony do SW2, jak na krótko zrobię impuls z L na SW1 lub SW2 to zamyka się i otwiera tak jak powinno. Przycisk też pomierzony multimetrem i działa. Ktoś ma jakiś pomysł co może być nie tak?

Schemat włącznika wg. producenta

1 polubienie

Jak dobrze widzę (z komórki) to masz źle podłączony przycisk - dwójka “2” na przycisku to wspólny przewód więc powinien iść do L albo N w zależności od sterowania silnika, a jedynka “1” i trójka “3” odpowiednio do SW1 i SW2, sprawdź połączenie wg Aansluiten zonwering op de Shelly 2.5 Roller Shutter switch. | by Domotica Shop | Medium
UWAGA: zabawa z 230V jest niebezpieczna!

Wspólny na włączniku jest L gdzie wchodzi faza a 2 i 3 wychodzi po klawiszach.

Wydaje mi się że powinno to tak być podłączone

Na FB też była taka sugestia, nic nie wybuchło przy takim podłączeniu ale nie działa żaden klawisz.

Sprawdź i odłącz Shelly na chwile w celu restartu

W ustawieniach zaznaczyłeś że masz włącznik dwuklawiszowy ?
ScreenShot_20210327193838

Zasilanie z sieci (faza - brązowe) pod L i L (zmostkować) w Shelly i do nr 1 w simonie. Neutralny z sieci (niebieski) do N w Shelly. Z nr 2 (simon) do SW1 lub SW2. Z nr 3 do SW1 lub SW2. Z O1 do odbiornika (żarówka, etc). Z O2 podobnie do wybranego odbiornika. Zatem na Twoim podłaczeniu brakuje tylko mostka pomiedzy L i L w Shelly.

ps: nie zdziw się gdy naciśniesz oba klawisze - nie będzie nic się dziać. To ma zabezpieczyć żaluzje przed uszkodzeniem.
ps2: nie używaj przewodów żółto-zielonych do innych celów jak tylko ochronnych (uziemienie)!

1 polubienie

@kasownik zakładam, że przycisk podłączony bezpośrednio do silnika rolety działa prawidłowo?

Też to miałem w planie napisać na koniec :wink:, przeznaczenie tych przewodów jest jednoznaczne i tylko do tego.

@kasownik - to jest kluczowe sformułowanie:

Wynika z niego brak połączenia wewnątrz Shelly pomiędzy tymi zaciskami:

Okazało się, że Shelly jest walnięte. Nie wiem jak zadziałało na krótko impuls do SW1 bo potem już to nigdy nie zadziałało. Wymiana modułu na inny egzemplarz problem rozwiązała.

Dziękuję za pomoc.

PS. Nie trzeba podłączać napięcia na oba L bo podłączeniu na jeden styk powoduje pojawienie się napięcia na drugim.