Shelly nazwa urzadzenia, kanalu, nazwy w HA, urzadzenia encji

Używam kilku (prawie nastu) modułów shelly, głównie DImmer, 2.5, kilka PM1. Wszystkie Gen1. Tak dwa lata, teraz uruchomiłem HA na RPi3. Zaimportowało mi, ale widze, że czasami nazywałem SH25.31, a czasami SH25.31 lazienka. I generalnie nie było spójności w nazwach, zapisanych w samych urządzeniach Shelly oraz w Shelly Cloud. Takie niespójności zaimportował HA. Teraz probowałem nad tym zapanować, zmieniając nazwy, najpierw w Shelly i czasami się zmieniły w HA, a czasami nie. Same. Te, które się nie zmieniły w HA, próbowałem zmienić nazwy w HA i czasami się udało i gotowe skrypty nadal działały, a czasami HA powiedziało, że teraz będzie nowa Encja, a stara pozostanie, aby działały skrypty, której się nie da uzunąć.

Czy możecie polecić jakieś opracowanie dotyczące Shelly oraz HA w którym będzie dobrze opisany mechanizm?

Najleszym rozwiązaniem bedzie usunięcie integracji, uporządkowanie nazw na urządzeniach Shelly a potem ponowna integracja.

Dziękuję, chyba tak zrobię, bo zrobił mi się też inny bałagan z grupami, ale o tym napiszę osobny wątek. A tak BTW, to na elektrodzie jest ładne podsumowanie o czymś innym wprawdzie:

Ale zawiera listę linków, do których warto zajrzeć. I zajrzywszy pod:

doczytałem, że lepiej jest stosować Unicasty, zamiast domyślnych Mcastów w konfiguracji Shelly. To tak dla potomnych.

Czy usunięcie integracji, to usunięcie poszczególnych urządzeń, czy można za “jednym kliknięciem” usunąć “integrację Shelly” i wówczas usuną się wszystkie urządzenia przez nią zaimportowane do HA?

Edit:

Zauważyłem jeszcze jeden związek w nazywaniu urządzeń Shelly (robiłem to poprzez interfejs na komputerze, bo na telefonie może być inaczej):

  1. Nazywanie ich poprzez WWW na adresie lokalnym IP jest jednoznaczne. Jeśli jest wielokanałowe, to mamy NAZWA URZADZENIA oraz NAZWE KANAŁU.
  2. Jeśli mamy podłączone do chmury, to dochodzi nam jeszcze NAZWA W APLIKACJI. Ta nazwa dotyczy kanału. Jeśli realizujemy synchronizacje [Application Settings]->[Sync Name]->[Keep the…], to przy zapisywaniu nazwy kanału jednocześnie zmienia nam się NAZWA W APLIKACJI. Jednakże jeśli klikamy w klawisz [EDIT DEVICE], po którym wybieramy w drugim kroku [Select room] a w trzecim [Select image], to pierwszy krok opisany [Device name], nie dotyczy nazwy urządzenia, ale NAZWY W APLIKACJI. Jeśli mamy ustawioną synchronizację, to zmieniając tutaj NAZWE_W_APLIKACJI, to nie zmienia nam się nazwa kanału. Synchronizuje nam się zatem tylko NAZWA_W_APLIKACJI do nazwy kanału, jeśli ustawiamy nazwę kanału tutaj [Settings]->[Channel Name]

Dodano 2022-01-28 14:52:

Jeszcze pytanie o obszary gdzie o tym poczytać. Mianowicie, w chmurze Shelly, do obszarów dodaje się kanały, a nie urządzenia. Mam shelly w rozdzielni i w dwu przypadkach Shelly 2.5 obsługuje mi dwa pomieszczenia. Jeden przekaźnik włącza światło w łazience, a drugi np. na zewnątrz. W chmurze Shelly kanały przypisuje do obszaru i jest gites.

Przy imporcie do HomeAssistance, do obszaru przypisuje się urządzenia a nie ich kanały. Wyobrażałem sobie, że obszary mają podobne znaczenia jak w Shelly, pokoje, podwórko etc… Może ktoś wskazać gdzie o tym poczytać, jaka jest funkcja obszarów? Angielskie “Area” nie sensownego nie pokazuje na stronie HomeAssistanta.

W HA możesz przypisać encje - kanały do obszarów.

Czy w HA te obszary mają jakieś większe znaczenie, poza “cechą” encji, którą można wykorzystać do jej wyszukiwania ?

Na chwilę obecną, żadnego.

Chyba, że używasz karty “Siatka” jako skróty do obszarów.

Jeszcze jedna uwaga dla potomnych o imporcie: " Appliance type" ustawiany na urządzeniu Shelly (192.168.x.x) nie jest tym samym, co w chmurze Shelly (home.shelly.cloud). Ma to znaczenie, bo podczas importu do HA, ustawienie tej cechy HA jest brane z urządzenia (jakże by inaczej), a nie tego co naklikamy sobie w chmurze. W chmurze ustawia się to poprzez pole wyboru z listy, w urządzeniu trzeba wpisać w pole tekstowe. Nie wiem czemu czasami mam to zgodne (Chmura/urządzenie), a czasami te ustawienia nie są zgodne. Ma to wpływ na rodzaj, czy HA potraktuje to jako LIGHT, czy SWITCH a do tego będzie odpowiednia ikonka.

Możliwe, że masz urządzenia obu generacji tj. 1 i 2 (a one zachowują się różnie - wszystko w oficjalnej dokumentacji).

Mam gen1 wszystkie kupione razem.

A teraz pytanie o PM1, używam teraz dwu jednostek jako termometry (tymczasowo). Encja zaimportowana do HA, ma w nazwie [nazwa urzadzenia].temperature, temperature_2, temperature_3. HA w niektórych miejscach sobie obcina końcówkę i widzę …temperature,

Czy jest jakaś opcja, aby w konfiguracji Shelly wymusić, aby temperatury nazywały się tem1, tem2, tem3? Bo wówczas zaimportuje krótkie nazwy jako nazwy encji?