Shelly plus i4 - problem w integracją

Witam. Zakupiłem Shelly Plus i4 który ma służyć jako wyzwalacz “scen” obsługujący wielokliki.
Dziś minął 3 dzień walki z “nim”.

  1. Próbowałem poprzez zwykłą integracją shelly poprzez standardowy przycisk dodaj integrację, były widoczne 4 przyciski ON/OFF, gdy zmieniłem w urządzeniu aby reagowało jako przycisk chwilowy wszystko znikło,lecz wchodząc w urządzenie z poziomu HA w dzienniku widać ze komunikacja jest tylko nie pokazuje mi encji,


    a przy wpisaniu shelly.click w nasłuchiwaniu zdarzeń i zwarciu wejść na urządzeniu wyrzuca każde możliwe kombinacje:
    -pojedyńczy klik
    -podwójny klik
    -potrójny klik
    -przytrzymanie
    -wciśniecie przycisku
    -puszczenie przycisku

  2. później próbowałem zainstalować dodatek ShellyForHass z poziomu HACS, tutaj było plusem że widziałem encje nawet jako przycisk chwilowy lecz bez możliwości ustawienia wieloklików

  3. shelly rozmawia też mo protokole MQTT i po ciężkich bojach udało mi się to skonfigurować zgodnie z poradnikami @artur i kilku przeczytanych tematach na forum połączyć z brokerem (tak mi się wydaje)


    lecz nie wiem jak to sprawdzić bo na początku w mosquitto wybijało cały czas w logach błędy odnośnie użytkownika i hasła lub że nieautoryzowane a od czasu gdy w interfejsie http shelly pokazuje połączony to w logach nie mam nic próbowałem nasłuchiwać lecz albo nie wiem jak albo źle to robię.

… ręce opadają, myślałem że dam radę ale już chyba nic więcej sam nie wymyślę. Proszę o pomoc

Wygląda tak ze się łączy ale nie dostaje autoryzacji bo trzeba podać użytkownika: i hasło: MQTT z HA

mam wpisane hasło i użytkownika i gdy jest wpisane to w logach cisza a jak usunę hasło wtedy wyrzuca w logach tak

2023-02-23 00:47:45: New connection from 192.168.1.18:49639 on port 1883.
error: received null username or password for unpwd check
2023-02-23 00:47:45: Client <unknown> disconnected, not authorised.
2023-02-23 00:47:47: New connection from 192.168.1.18:49641 on port 1883.
error: received null username or password for unpwd check

EDIT:

Doszedłem do rozwiązania !! 4 dni ciężkich bojów a rozwiązanie było można powiedzieć w miare proste :expressionless:
wklejam link gdzie ja znalazłem rozwiązanie:

natomiast to ci mi najbardziej pomogło to GIF
device_automation

ponieważ komunikację miałem tylko nie mogłem nic zrobic(znaleść) wyzwalaczy.

i jak napisał mi autor “czytajmy dokumentację szczególnie jeśli jesteśmy początkującym użytkownikiem”