Sieć zigbee, przełączanie się urządzeń końcowych pomiędzy routerami

Czy ktoś, jest w stanie wyjaśnić mi jak, kiedy, urządzenia zigbee przełączają się pomiędzy routerami?
Korzystam z zigbee2mqtt, poza koordynatorem mam w całym domu sieć routerów. W jednym przypadku mam w szklarni za domem termometr który jest na granicy zasięgu. Chciałem coś mu tam podrzucić żeby miał bliżej (przynajmniej tak mi się optycznie wydaje, odległość i brak ścian :grin:), ale kurczę nawet po restartach HA chłopak nie chce się przełączyć z routera do którego jest już podłączony.

Urządzenia same decydują o tym obliczając “koszt trasy”, restarty koordynatora tu nie zmieniają sytuacji.

Problemem może być sam fakt, że producenci wypuszczają na rynek sprzęt niedostatecznie przetestowany i mający problemy z kompatybilnością.

Możesz spróbować usunąć i dodać z powrotem do sieci (już wykorzystując pośrednictwo routera do parowania) to urządzenie końcowe, które nie chce “przeskoczyć” do potencjalnie lepszego routera, ale i to nie gwarantuje sukcesu.

Możesz w trakcie parowania wybrać router do którego chcesz aby urządzenie końcowe się podłączyło:

ale sieć i tak później “ułoży się po swojemu”.

No właśnie, interesuje mnie generalnie jak i kiedy to działa to “po swojemu”.

Zawsze, jak każda sieć mesh.

Poczytaj co opisane jest przy integracji ZHA - Best practices to avoid pairing/connection difficulties.