Silnik krokowy do sterowania żaluzjami

Cześć,

chciałbym zautomatyzować wszystkie żaluzje poziome ALU 50mm jaki mam w domu.
Wystarczy jak będę mógł sterować lamelami. Nie muszę ich podnosić itp.
Widziałem w necie różne filmiki jak ludzie stosują

  • 28BYJ-48 12V + ULN2003
    do tego moduł WEMOS d1 mini
    jakoś to wszystko programują i integrują z HA
    Czy ktoś coś podobnego już robił i podzieli się jakimiś informacjami na ten temat ?

Bardzo dziękuję za wszelką okazaną pomoc.

To podrzuć linki do tych filmików, nie wiem skąd ogólne przeświadczenia o tym, że tu mamy jakieś szklane kule.

Przepraszam, już daje

1 polubienie

Świat się nie kończy na YouTube - ten pierwszy projekt (na bazie ESPHome) jest świetnie opisany w artykule, do którego ilustracją jest to wideo:

Ten drugi jest nieco gorzej udokumentowany, ale pod filmem bezpośrednio na YT
https://www.youtube.com/watch?v=s8kW8CoRJy0
masz niezbędne wstawki do plików konfiguracyjnych HA i praktycznie gotowca konfiguracji dla ESPHome:

Więc na dobry początek powinieneś zaznajomić się z ESPHome (tak skomplikowanego projektu na początek nie radzę, ale też nie wiem jakie masz doświadczenie)

i 3 słowa komentarza na koniec - te konfiguracje pochodzą sprzed 2 lat, więc trzeba zweryfikować czy nie wymagają delikatnego uwspółcześnienia (zarówno HA jak i ESPHome przez ten czas się trochę zmieniły).

Masz rację, zobaczyłem filmik na YT a nie spojrzałem na jego stronę, gdzie faktycznie jest wszystko opisane. “Czasami najciemniej jest pod latarnią” :slight_smile:
Dziękuję.

Tak jak autor projektu wspomniał - kluczowym jest ilośc miejsca aby umieścić silnik.
Jest duży wybór silniczków Nema17 o różnych momentach obrotowy. Różnią sie tylko dlugością. Problem jest tylko w oszacowaniu wymaganego momemtu, bo to zależne jest od konstrukcji posiadanych żaluzji. Elektronika jest z zasadzie ta sama, więc jak zrobisz jeden testowy (na stole) to zrobisz każdy.
Jeśli wymagany będzie duzy moment można zastosować Nema z przekładnią, ale to jest kosmos cena (powyżej 200pln).
Największym problemem w tym projekcie jest mechanika. Zobacz jeszcze pod hasłem tasmota nema17 step motor. To jest powszenie stosowane w amatorskich drukarkach 3d więc z zakupem gratów nie ma najmniejszego problemu. Z przekładnią w zasadzie też - wystarczy kawałek pręta gwintowanego M6 i masz napęd liniowy , coś na wzór drukarki 3d

Można się pobawić Serwami modelarskimi https://www.ef3m.pl/pl/c/Tower-Pro/95 aby osiągnąć ruch obrotowy trzeba ze środka serw wyciągnąć potencjometr. Na tych silniczkach o ile dobrze pamiętam (Tower Pro SG-5010) miałem zbudowane pierwsze żaluzje automatyczne,. Całość sterowana była RC5 i RS485 sterownik https://sklep.avt.pl/avt5225.html

Dzięki za podpowiedzi,
Zamówiłem WEMOS D1 mini oraz 28BYJ i będę próbował swoich sił aby zrobić to na podstawie pierwszego filmiku, który zapodałem powyżej w moim 2 poście.

Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Edit:

Mogę się pochwalić :slight_smile:
Udało mi się to wszystko polutować, wgrać oprogramowanie i zintegrować z HA.
Działa na biurku bardzo dobrze !
Teraz tylko zamontować w obudowie żaluzji i będzie OK.
Potem tylko powtórzyć to X 8 do wszystkich żaluzji w domu :slight_smile: