SIP Server dla wideodomofonu (Grandstream)

Po ostatnich eksperymentach strzeliłem sobie w kolano :smiley: , zaktualizowałem sobie apkę nie śledząc zmian. Okazało się, że nowa ma już wyłączoną możliwość łączności directIP.
ZMUSZONY więc zostałem do postawienia serwera PBX lokalnie.
Kopałem prawie dwa tygodnie aby znaleźć coś prostego i sensownie działającego.
Ostatecznie trafiłem na projekt FusionPBX. Do konfiguracji posiada WebGUI i oparty jest na Freeswitch.
Po różnych próbach ostatecznie uruchomiłem to na virtualu Debian11 posiłkując się:
https://docs.fusionpbx.com/en/latest/getting_started/quick_install.html
ale z zupełności wystarczył opis instalacji z:
https://www.fusionpbx.com/download
Z innymi OSami małem problemy i nie potrafiłem sobie poradzić z błędami.
Konfiguracja domyślna jest dość prosta i wystarczy podążać za instalatorem, a startowałem z prawie zerową wiedzą.

Dlaczego akurat ten serwer?:

  • obsługuje wczesne media - mam podgląd z kamery jeszcze przed odebraniem połączenia
  • obsługuje bypass media - transfer mediów (A/V) zestawiany jest bezpośrednio pomiędzy klientami i nie przechodzi przez serwer. Dzięki temu serwer nie wymaga i sprawnie pracuje nawet na słabej maszynie… tak po krótce.
  • posiada panel administracyjny - nie wymaga “kopania” w plikach konfiguracji.

Po instalacji, uruchomienie centalki z nr. wewnętrznymi wymaga kilku prostych kroków.

  1. Należy utworzyć konta użytkowników (nr. wewnętrzne)


    Możemy wybrać początkowy nr. i określić ilość konta
    Po zatwierdzeniu otrzymamy

  2. Dla poszczególnych kont trzeba (można) przeprowadzić dodatkową konfigurację


    Odczytać lub ustawić hasło użytkownika (potrzebne później).

Konfiguracja urządzeń na przykładzie GDS3710.
Dla innych urządzeń lub aplikacji konfiguracja będzie wyglądać podobnie i równie łatwo

  1. Należy skonfigurować konto SIP

Kluczowe ustawienia podkreśliłem - hasło odczytane z poprzedniego kroku.
Gdy konfiguracja i rejestracja konta się powiedzie otrzymamy

Na serwerze otrzymamy potwierdzenie

Gdy w podobny sposób dodamy kolejne urządzenie (lub sofphone) możemy już do siebie dzwonić.
W przypadku appki GSWave wystarczy zeskanować QRcode.

Kolejnym krokiem jest uruchomienie systemu otwierania drzwi. Te ustawienia są już specyficzne dla sprzętu i trzeba podeprzeć się instrukcją

W moim przypadku wygląda to tak

Dzwonie równolegle na wymienione telefony. Na panel wewnętrzny przez directIP (bo tu jeszcze działa) - gdy np. serwer padnie to połączenie będzie działać.
Nr. 104 to appka łączona przez centralkę.

Chciałem pokazać, że nie jest to takie straszne do uruchomienia i daje duże możliwości oraz naturalną obsługę ( ktoś dzwoni do drzwi - odbieramy to jak normalną rozmowę telefoniczną).
Pora teraz zobaczyć jak to się da połączyć z HA.

2 polubienia