"Słońce" w domu

Przyszedł mi do głowy pewien pomysł. Jak powszechnie wiadomo nadeszła zima :stuck_out_tongue_winking_eye: niestety ale te ostatnio są głównie ponure, szaro deszczowo badziewne. :sneezing_face:
A co by było gdyby mieć w domu swoją ładną zimę, ale bez zimna :cold_face: i wilgoci :sneezing_face: ?
Żeby tok słonko zaprosić :nerd_face: :star_struck:. Co do tego trzeba:

  1. Info o położeniu słońca - checked, załatwia to encja,
  2. Źródło światła - :thinking: jakie? chyba takie które ma regulację jasności i barwy a do
    tego tak z jasnością żarówki 150W? no i ZigBee żeby po lanie się to nie pętało. (jakieś propozycje?)
  3. Algorytm który będzie regulował jasność i barwę światła zależnie od jego położenia nad horyzontem w każdym dniu roku.

Idea jest taka, wchodzę do pokoju, wydaję komendę “hey google, turn on the sun.” i tu włącza się żarówka z odpowiednimi ustawieniami i zmienia je płynnie w zależności od pory dnia, czyli od wschodu do zachodu słońca, a wieczorem rozświetla pokój tylko światłem wieczornym, żeby organizm się wyciszył przed snem.
Co o tym sądzicie? ktoś już to spotkał lub zrobił? jesteście skłonni się pobawić? pomóc?
Postaram się zrobić jak najwięcej samemu, ale raczej jeszcze słabo to ogarniam więc nie wiem czy to w Node-RED, czy HA? :thinking:

Info o źródle światła.

Rodzaj światła Skutecznczność świetlna (lm/W)
Żarówka tradycyjna 12-18 lm/W
Żarówka halogenowa 16-29 lm/W
CFL 40-60 lm/W
LED 80-100 lm/W

Czyli żarówka RGB, ZigBee, 1800 lm

Wszystko co potrzebujesz od strony programowej do tego projektu powinien załatwić dodatek komponent niestandardowy Adaptive Lighting dostępny w HACS.

https://community.home-assistant.io/t/circadian-adaptive-lighting-nodered/269741/63

https://community.home-assistant.io/t/automation-howto-update-synchronize-custom-device-with-only-one-circadian-attribute-rgb-brightness/156766/6

https://community.home-assistant.io/t/circadian-adaptive-lighting-nodered/269741/75

Dzięki za linki.

Kupiłem takie coś, zobaczymy jak to się sprawuje.

Ta ma tylko połowę lm, ale się okaże :smile:

Lepszym wyborem byłyby żarówki bez RGB tylko samo CCT (biel ciepła i zimna), to wynika ze względów konstrukcyjnych (ilość miejsca w środku jest ograniczona).

Sądząc po wypustach (modułach) Gledopto, które miałem kiedyś w ręce jest szansa, że będziesz zadowolony (trochę przerażające, że weszli w kooperację z Tuya, to mogło ich jednak pociągnąć w dół…).

Właśnie trochę się zakręciłem, coś podobnego miała Tuya ale bez konkretnych opisów i nie było jej w bazie z2m, więc kupiłem to GLEDOPTO 12W RGB CCT Zigbee 3.0 żarówka E26 E27 Pro. Numer modelu: GL-B-008P. Tuya miała 18W.

Edit:

@Marek Cześć, właśnie dostałem żarówkę, zainstalowałem integrację i pomimo zmiany ustawień nie reaguje, czy są jakieś “zalecenia”. :thinking: Żarówka świeci niezależnie od tego czy integracja jest on czy off.

pomysł zacny, a może by tak dodawać światła, np 1 żarówka, poźniej 2, 3 itd…?

No wreszcie mam trochę czasu i zacząłem majstrować. Na pierwszy ogień idzie propozycja nr 1
GitHub - basnijholt/adaptive-lighting: Adaptive Lighting custom component for Home Assistant. Mam tam encję “switch.adaptive_lighting_sleep_mode_slonce” jak nią sterować z poziomu Node-RED? Zapanowanie na nią pozwala na wyłączanie światła adaptacyjnego i włączenie wcześniej zdefiniowanego. Fajnie by było robić to z poziomu NR.

:thinking: próbował ktoś z Was tą integrację. Bawię się nią od paru dni i o ile żarówka zmienia kolor i jasność świecenia to nigdy nie ściemnia się do zera i nie rozświetla od zera. o ile przejęcie sterowania daje efekty to reszta hmmmm. Napisałem do społeczności i autorów na GH ale może Wy coś wiecie?

Edit:
Hmmm w sumie nie do końca o to chodziło, ale już mnie poinformowano jak to dział. czas na korektę :grin:

Zrobisz to w node - “CallService”

Domain - “switch”
Service - do wyboru wł “turn_on”, wył “turn_off” lub przełączanie “toggle”
Entity: “switch.adaptive_lighting_sleep_mode_slonce”

1 polubienie

Sterowanie oświetleniem adaptacyjnym, metoda łączona, Integracja + Node-RED

Stan początkowy to pełna automatyka, czyli żarówka włącza się wraz ze wschodem słońca (górna tarcza słońca styka się z horyzontem), na zewnątrz jest już jasno (można to regulować).

Pojedyncze naciśnięcie włącznika włącza żarówkę/słońce i jednocześnie blokuje automatyczne włączenie/wyłączanie żarówki/słońca.

Podwójne naciśnięcie włącznika wyłącza żarówkę/słońce, blokada automatycznego włączania/wyłączania żarówki/słońca nadal jest włączona.

Przytrzymanie włącznika wyłącza tryb automatycznej adaptacji żarówki/słońca, zaczyna świecić według ustawień zdefiniowanych w integracji, blokada automatycznego włączania/wyłączania żarówki/słońca nadal jest włączona.

Potrójne naciśnięcie włącznika wyłącza blokadę automatycznego włączania/wyłączania żarówki/słońca. Czyli jeżeli na zewnątrz jest noc żarówka/słońce zgaśnie, ale o wschodzie słońca włączy się o dostosuje oświetlenie.

flows.json (6,6 KB)

2 polubienia