Smart gniazdko elektryczne

Mam pytanie - czy jest możliwość zamontowania do gniazdek (kontaktów) jakiegoś sterownika/przekaźnika dopuszkowego, który ze zwykłego gniazdka zrobi smart? Coś ala sterowniki mini do sterowania oświetleniem na zwykłych włącznikach światła.

Wiem, że są całe gniazdka tego typu lub zewnętrzne, które wpina się do istniejących gniazdek - ale czy da radę użyć jakiś sterowniki mini w puszce?

Poszukaj pod nazwą np. “Przekaźnik dopuszkowy 16A MINI”
Firmy - Sonoff, Tuya, Shelly
Komunikacja przez - WiFi, Zigbee

Moje 3 grosze: obciążalność musi być realnie dopasowana do przewidywanego obciążenia - tj. w ogóle nie polecam instalacji wersji o obciążalności mniejszej niż 16A, bo należy przewidywać, że do gniazdka ktokolwiek może mieć pomysł podłączyć cokolwiek…
(UWAGA są takie moduły, które wytrzymują obciążenie 10A lub nawet tylko 6A).

Dziękuję za odpowiedzi. Generalnie chodzi o zwykłe gniazdka, czyli podłączenie urządzeń typu tv, czajnik, ekspres, kolumny audio, laptop, drukarka itd.

Jak dobrze rozumiem - jak gniazdko jest podwójne to szukam przekaźnika na liczbę kanałów:2?

Podwójne gniazdko jeden przekaźnik (jedno wejście do podłączenia przewodu, jeden przekaźnik)
/
Filmik poglądowy - jak podłączyć do gniazdka. Podobnie podłącza się moduły innych firm.

Jeśli gdzieś udało Ci się nabyć tak dziwaczną konstrukcję… normalne gniazdka wielokrotne mają wewnętrznie zmostkowane wszystkie swoje wyjścia.
Będziesz musiał zachować rozsądek

Dziękuję bardzo :slight_smile: Chyba wszystko jasne.

Czyli takie coś: Moduł OXT mini przekaźnik 1 obwód ZigBee TUYA houseiq - Wszystko dla inteligentnego domu będzie pasować pod każde gniazdko (czy pojedyczne czy podwójne - bez znaczenia, po prostu wyłączy całość, tj. dwa gniazdka w jednym punkcie)?

Ten jest totalnie beznadziejny - obciążalność 250W czyli koło 1A jeśli wsadzisz go pod gniazdko do którego podepniesz kiedykolwiek odkurzacz, czajnik, ekspress itp to pójdzie z dymem.
Moja rada: jeśli nie masz pojęcia o elektryce, to odpuść te gniazdka…

A miałem pisać, żebyś sobie darował moduły pod gniazdka podwójne, bo tam łatwo przekroczyć podpięte naraz 16A (a modułów o obciążalności 32A czy choćby 25A to nie widziałem), ale teraz uważam że powinieneś zrezygnować z pomysłu całkowicie…

1 polubienie

Generalnie póki co badam temat i stąd pytania.

Faktycznie tamten licho wygląda. Znalazłem coś takiego z RTX: TUYA WiFi Sterownik przekaźnik dopuszkowy 16A MINI z większą mocą.