Smart gniazdko ZigBee z pomiarem prądu w HA

To lipa bo mam to na CC2652P… Gdzie mogę odczytać wersję ten firmwaru gniazdka na Z2M?
Do tego chyba coś nie tak z amperami… 41amperów z żarówki LED?



Trzeba mieć bramkę Tuya i aplikacje np Smart Life w niej zrobisz up.

No to lipa… jaka bramka na 100% z tym współpracuje? Możesz coś polecić?

Ja zakupiłem do tego bramkę JMWZG1.

Jest też druga opcja - uruchomić pokłady cierpliwości, a sprzęt wrzucić do szuflady (lub używać w takim stanie “jak jest”).

Generalnie kupiłeś sprzęt pochodzący z zamkniętego ekosystemu Tuya, którego producent/właściciele mają użytkowników mniej lub bardziej w tyłku.

To po co ta cierpliwość?
Bo twórcy otwarto-źródłowego oprogramowania z czasem być może udostępnią metody aktualizacji firmware (to właściwie zależy tylko od tego czy producent wystawi ten plik z firmware w publicznie dostępnym internecie, tak jak to robi Ikea, Philips czy Osram i paru innych producentów).
Generalnie zarówno obie uniwersalne integracje Zigbee w HA, czyli Z2M jak i ZHA umożliwiają aktualizację firmware.

trzecia opcja - zwrócić do sprzedawcy:)
Jeszcze tak się zastanawiam co do raportowania pomiarów prądu co minutę, czy smart gniazdka na WiFi potrafią to robić częściej niż zigbee, czy jest np możliwość odpytania ich co parę sekund?

1 polubienie

Jeśli nie masz cierpliwości zrób to natychmiast (generalnie chciałem zaproponować jakąś metodę by wymóc na dostawcy technologii udostępnienie firmware - zwykle na chińskich korpo nie robi to wrażenia, więc jedynie pozostaje nie kupowanie takich wypustów, tylko ten biedny sprzedawca nie ma nawet kontaktu z tym korpo jak znam życie).

Tak, ale bez przesady, np .Shelly (mam na myśli Plug S) można odpytywać mniej więcej co 2 sekundy (jeśli sobie to ogarniesz samodzielnie), ale standardowo raportuje co 30 sekund w HA (i nie raportuje prądu tylko moc i energię).

W konfiguracji urządzenia w z2m jest sekcja “Reporting” gdzie można ustawić interwały komunikacji, spróbujcie tam zmniejszyć czasy min/max dla raportowania parametrów

Zrobiłem update tego gniazdka i pamięć stanów dziła, nie wiem jak ze wskazaniem A bo pokazywął bzudry przy paru odbiornikach ale to sprawdzę za 2 dni. Równocześnie zakupiłem 2 inne gniazdka -
TS0121_plug. Te działają od samego początku, mają troszkę gorszy zasięg Lqi mniejsze 10-20. Plus ich to to, że pokazuja pobór np przy ledach 2 W a te poprzednie niestety 0 W przy tym samych ledach i amperażu 0,01A.

Patrzyłem na Reporting juz wcześniej ale z tego co pamiętam i tak aktualizacja następowała po minucie natomiast nie zgłebiałem jeszcze teamtu…

Jestem w szoku widząc taką determinację - udało Ci się kupić bramkę i ja otrzymać w 2 dni?
Czy może Z2M obsługuje już update tego modelu?

:slight_smile: tak to ta pierwsza opcja, niestety update przez bramkę ale z tego co widzę faworytem jest TS0121, mimo mniejszych wskazań co do jakości sygnału to TS011F częściej trzaci “kontakt z bazą” przy trudnych warunnkach - odłączona antena od CC2652P.
Wersja WiFi tego TS011 (NEO) też ma problem ze wskazaniem niskiego poboru ale za to odświeża co parę sekund wskazania dokładniejsze, bo po przecinku.
Chciałbym zostać przy zigbee ponieważ szybko wznawia połączenie, przy wifi i ewentualny reset routera lub zgubienie sieci może parę spraw utrudnić. Nie wiem tylko jak zmusić to gniazdko do raportowania chociaż co 10 sekund :frowning:
Druga sprawa jaka mnie nurtuje to jak w takich gnizdkach się zeruje np licznik energii jak bym chciał je podpiąc pod inne urządzenie i mierzyc jego zużycie? Aplikacja? czy muszę się rejestrować gdzieś na www tuya?

Nie wiem czy w tym wątku o tym już pisałem - ale brak możliwości pomiaru bardzo niskich mocy dotyczy praktycznie wszystkich smart-gniazdek (i generalnie wszystkich tego rodzaju konstrukcji), to wina metody pomiaru, która i tak jest stosunkowo elastyczna, bo umożliwia pomiar 4-5 rzędów wielkości mocy czy prądu.
Problem z pomiarem bardzo niskich wartości wynika z z rejestrowanego poziomu szumu (który dla wartości rzędu <1W) jest już porównywalny do sygnału użytecznego, więc ten problem możemy uznać za nierozwiązywalny - wszystkie ustroje pomiarowe jakie znam (a zbliżone konstrukcje są wykorzystywane od przynajmniej kilku lat) mają ten sam problem.

Metoda pomiarowa jest dość fajnie opisana np. w datashet’cie Chip Sea CSE7766
http://dl.itead.cc/S31/CSE7766.pdf
jak widać konkurencja stosuje te same rozwiązania tu akurat HiLiWi HLW8012 (datasheet jest po chińsku, ale mimo to widać podobieństwo :P)

Tuya w swoim systemie chmurowym nie daje możliwości resetowania wskazań.
Natomiast jeśli używasz rozwiązań otwarto-źródłowych, to oczywiście taka możliwość jest.
(w tym konkretnym przypadku niestety nie podpowiem, bo sprzęt Zigbee mam bez pomiaru, a sprzęt WiFi owszem)

TS0121 nawet dobrze sobie radzi z poborem 1-2 waty.

Hmm a jest opcja gniazdek z pomiarem zigbee bez tuya?
Rozumiem, że wifi musze przefleszować na tasmotę albo np esphome żeby mieć możliwość kasowania? Ewentualnie uda mi się np w node red zrobić przycisk do kasowania wskazań np kWh w HA? Żebym mógł np co sezon lub w dowolnym momencie wyzerować licznik i zliczyć zużycie np klimatyzatora.

Temat resetowania można rozwiązać na wiele sposobów np. w HA użyć template i stworzyć sobie drugą encję o wartości zależnej od zwracanej z integracji, ale pomniejszonej o określoną wartość.
Zrobić możesz wszystko, jeśli tylko chcesz i umiesz.

Nie mam pojęcia - oni są najtańsi, więc “ukroili sobie największy kawałek tortu”.
Ale podejrzewam, że technologii Tuya może nie używać Bitron, Smabit, Legrand, Samsung (Smarthings, ale oni Europę mają w tyłku, właściwie jeśli chodzi o Samsunga to 100% że nie Tuya ;D), zapewne też iTead.

Na 100% Ikea, Philips/Sigify i Osram/Lightify oraz KAKU (znany czasem jako Trust) nie bazują na Tuya, ale żaden z nich nie wypuścił modelu z pomiarem.

To temat na póżniej raczej… Po paru dniach z tematem gniazdek jednak zigbee to mega stabilność, tuya + chmura to nieporozumienie ale już local tuya daje trochę wiekszy komfort. Jednak zauważyłem, że przy tym rozwiązaniu switch ON OFF działa poprawnie - włącza i wyłącza gniazdko ( przy odpiętym WANie) ale zliczanie energii juz nie. Nie pokazuje np aktualnego poboru prądu, gdy podepnę internet zaczyna wskazywać. Zastanawiam się czy coś “zrypałem” przy local tuya czy to tak ma działać ?
Power, Current i Voltage nie działa lokalnie z tego co widzę. Czy przy dodaniu gniazdka z pomiarem przez tuya local powinienem mieć 1 urządzenie i 1 encję? W Integracji Tuya (chmurowej) mam 1 urządzenie i 4 encje.