Smart gniazdko ZigBee z pomiarem prądu w HA

Mam pytanie do bardziej zorientowanych w temacie zigbee. Chciałbym kilka urządzeń podpiąć przez smart gniazdka zigbee, żeby móc mierzyć zużycie prądu. Chciałbym to zrealizować przez CC2652P wpięte do Dell Wyse 5070 z HA na Proxmoxie. Zależy mi na tym żeby była możliwość “odpytywania gniazdka” np co 2 sek. (jeżeli to w ogóle możliwe) tak żeby było widać np ilość pobieranych watów aktualnie a nie średnią np z minuty. Pytam o to, bo do tej pory nie używałem ani zigbee a nie nawet smart gniazdek i nie wiem jak z tymi odczytami parametrów prądu jest (spotkałem sie z różnymi opiniami). Macie jakieś sprawdzone gniazdka, które będą najlepsze do tego co bym chciał osiągnąć?

Gniazdek się nie “przepytuje” - one same zgłaszają swój stan jak ulegnie zmianie.
A co do samych gniazdek - kupujesz , sprawdzasz - jak nie działa to wymieniasz na inny model.
A gniazdko jako przykładowe polecam Blitzwolf ZigBee Tuya SHP13.

Mam kilka sztuk i działają bez problemów.

https://shopee.pl/Tuya-Smart-Zigbee-3.0-Power-Plug-16A-EU-Outlet-3680W-Meter-Remote-Control-Work-With-Alexa-And-Tuya-Hub-w3-i.547478579.10968238417?sp_atk=182203f3-a6ba-4c47-821e-c0114cedc7b7

Tak zdaje sobię sprawę, precyzyjnie mówiąc miałem na myśli to czy da się decydować o tym jak często gniazdko zgłasza stan i czy to ma wpływ na dokładność wyświetlania np poboru prądu w HA. Na Allegro odnośnie gniazdka SHP13 znalazłem taka opinię “Minusem, jak to w tych urządzeniach, jest interwał odświeżania danych - około 1 minuty.”

Jak u Ciebie wygląda właśnie kwestia odświeżania danych? HA podaje wskazania np co min czy np można to zminieniść na częstotliwość co 1 sek.? Jak szacujesz zasięg działania?

A co chcesz osiągnąć odświeżając dane co 1 sekundę w gniazdku?

Chciałbym żeby np pobór prądu był aktualny w danej chwili a nie odświeżany co minutę. Chciałem to wykorzystać później w automatyzacji.

Urządzenie raportuje dane co minutę.
I tak się przedstawia w z2m:

A spieszy Ci się gdzieś że potrzebujesz co 1 s ?
Sam wykorzystuje automatyzacje i te 60 s jest naprawdę wystarczające.

1 polubienie

Wizualnie ono jest takie jak na tym Twoim screenie czy takie jak w tym linku?
INTELIGENTNE GNIAZDKO ZIGBEE POMIAR ENERGII - TUYA 11678615846 - Allegro.pl
BTW właśnie w jednej z recenzji z zakupu z tej aukcji można przeczytać, że:
“Gniazdko jest bardzo małe i z łatwością mieści się na listwie z innymi. Nie działa (jeszcze?) z zigbee2mqtt w Home Assistant. Za to odświeża dane co kilka sekund, a nie co 1 minutę jak inne.”
Dalej jest też mowa ao aktualizacji softu… i różnicy w zasiegu IG019 od IG017.

Piszę o tym gniazdku, bo tu je wskazałeś

Raportuje co minutę.
Z zasięgiem nie ma żadnego problemu. Jak je uruchomiłem ze 2 miesiące temu, tak o nich zapomniałem.

Z tego co widzę na słynnym blogu to jednak działa z z2m

Działa już od wersji chyba 1.21 z2m.

Moim zdaniem, jeżeli chodzi o niezawodność to na tą chwilę jeżeli chodzi o gniazdka - przetestowałem kilku producentów - jednak numer jeden jest xiaomi. Trochę drożej ale niezawodnie. Bardzo dobrze dostosowane w Z2M we współpracy z conbee2. Czy braknie prądu, czy HA sfiksuje zawsze staje pamięta stany. Mam kilka automatyzacji opartych właśnie na pomiarach prądu np. wyłączanie stacji ładujących odkurzacze w przypadku kiedy spadnie moc ładowania poniżej 5W. To samo do urządzeń, które pozostawiamy w stanie standby telewizor wieża itp. Jeżeli musi być zegbee to jak dla mnie xiaomi ale, jeżeli nie i jest puszka z gniazdkiem, w którą da się włożyć shelly 1 PM to super sprawa. Nic nie widać, gniazdko takie jak było a jest sterowanie i pomiar tyle, że po wifi.

@wileu Czy te gniazdko robi za Router? Bo nie widzę w opisie.

Kupiłem w grudniu. Tak się zgłasza


image

Tak, działa jako router.

1 polubienie

Panowie, zakupiłem komplet 2 gniazdek (takich jak powyżej tylko bez napisu neo na obudowie) zgłaszają się tak samo ale nie trzymają stanów po utracie zasilania. Rozumiem, że jak włączone gniazdko utraci zasilanie i po powrocie zasiłania nie będzie od razu włączone to jest coś nie tak. “Przywrócenie stanu po braku zasilania” ma funkcje ON OFF i RESTORE ale zmiana ich nie robi wrażenia na gniazdku. Robię coś źle?

Zaktualizuj firmware w nowym działa poprawnie pamięć. W starym tak właśnie było nie pamiętał poprzednich stanów tylko od razu się wyłączał.

Hmm a czgo potrzebuje do aktualizacji ? Jakaś bramka? Rozumiem, że mówisz o gniazdku a nie o Z2M

Tak potrzebna jest bramka Tuya obsługująca zigbee.