Smart ogrzewanie domu - jakże za czasie :)

Piszę do was bo naprawdę jestem zielony ale pełen energii do działania właśnie co skonfigurowałem HA I większość Czujek prosiłbym o pomoc bo chciałbym zrobić moim zdaniem prosty algorytm tylko jak
Mam 5 okien i jeżeli zostanie otwarte chociaż jedno z nich to piec sie wyłączy i jeszcze jeden warunek ogrzewanie sie włączy przy zamkniętych wszystkich oknach i temperaturze mniejszej niż 20’

Możesz np. zrobić sensor:

  - platform: template
    sensors:
      okna_all:
        friendly_name: "okna_all"
        value_template: >-
          {% if is_state('sensor.okno1', 'off') and is_state('sensor.okno2', 'off') and 
             is_state('sensor.okno3', 'off') and is_state('sensor.okno4', 'off') and 
             is_state('sensor.okno5', 'off')%}
          zamkniete
          {% else %}
         otwarte
          {% endif %}

Przy zmianie stanu na ‘otwarte’ wyłączasz piec, przy zmianie temperatury sprawdzałbyś tylko stan sensora (czy okna są zamknięte/otwarte) i włączał/wyłączał piec.

Możesz też stworzyć grupę czujników binarnych jako pomocnik i sprawdzać stan grupy.

Biorąc pod uwagę, że otagowałeś post NR to ustawiasz node dla kazdego okna i po zmianie na ‘on’ któregokolwiek wyłączasz piec, a po spadku temp. poniżej 20 sprawdzasz po kolei wszystkie nody, czy są ‘off’.

1 polubienie

Hej no właśnie zobaczyłem te prostokąciki (nody) i sie zakochałem w NR i ogólnie w HA tylko powiedz mi czym mam spiąć te czujki od okien żeby to zadziałało ?

Zapewne nodem: switch
Nauka Node-RED - Lekcja 11 - Poznajemy nod Switch
Node-RED, The “Switch” Node

1 polubienie

super dzięki juz ziem jak działa switch :slight_smile:

Super DZIĘKI już wiem jak działa switch teraz jak ktoś zamknie jedno okno na wyjściu off 15 dostane “off” jak mam sprawdzić czy pozostałe okna są zamknięte? aby ewentualnie włączyć piec

Jeśli nie stworzysz sobie sensora/grupy musisz po kolei przejść przez wszystkie czujniki (node ‘current state’) i sprawdzic czy są ‘off’.

1 polubienie

binary sensor group

1 polubienie

Coraz bardziej mi się to podoba :smiley: ma już ogarnięte przez group jeżeli otworzy sie okno to po 5s ogrzewanie wyłączy sie i odwrotnie gdy będą zamknięte okna włączy się scena, którą zrobiłem w tuya (a nie można zrobić takiej w HA) ? polega na tym że konkretne urządzenie

  • włącza sie grzejnik
  • ustawia temperaturę na 21’ grzania
  • ustawia grzanie na 1 (1000W)
  • blokuje ekran dostępu

i moje drugie pytanie wcześniej przed HA miałem zabezpieczenie przeciw dzieciom polegające na tym że jeżeli ktoś odblokował ekran (przytrzymał jakieś 2 guziki parę s) to od razu wchodziła scena z zablokowaniem czyli dopóki nie wyłączyłem sceny nie można było odblokować ekranu bo od razu się blokował i wysyłał mi jeszcze powiadomienie na tel jak to ogarnąć w HA?

Tą część zrobisz za pomocą wbudowanych w HA automatyzacji

Natomiast tu:

ja używam ukrywania całego wybranego dashboardu dla konkretnych użytkowników .

1 polubienie

Chodziło mi o panel na urządzeniu można go odblokować przytrzymując dwa guziki i potem np zwiększać temperaturę

Edit:

Niestety HA nie ma w swoich automatyzacjach blokady fizycznej wyświetlacza mojego urządzenia ale to zrobię za pomocą sceny a pytanie czy można „wystartować” proces od sceny? Robię scenę w Tuya i ona jest wyzwalaczem dalszego procesu ?

Automatyzacja startuje jak zdefiniowany wyzwalacz jest true Jeśli scena będzie miała swoją reprezentację w HA to tak, może być wyzwalaczem automatyzacji.

Wyzwalacz automatyzacji

1 polubienie

Hej mój system rozrasta się dołączyłem czujniki temperatury i zrobiłem coś takiego ale to jest źle


Ponieważ jeżeli temperatura w którymś pokoju zmieni się wysyła info i jeżeli > 20 wyłączy grzejnik < 20 włączy pokoje są połączone więc to jest ok ale jeżeli otworzę okno/drzwi i zamknę (opóźnienie jest 7s) to po zamknięciu drzwi grzejnik się włączy i grzeje nawet jeżeli jest powyżej 20 dopóki termometr nie wyśle info o temperaturze i nie wyłączy grzejnika.
Powinno być jeżeli zamykam drzwi to sprawdza temp i jeżeli poniżej 20 to ON grzejnik jeżeli powyżej 20 to NIC albo OFF i z temperaturą tak samo temperatura spada poniżej 20 wysyła sygnał sprawdza czy okna są zamknięte jeżeli tak to ON grzejnik jeżeli okno otwarte to NIC albo OFF grzejnik jak to ogarnąć?

To dlaczego nie masz takiego noda?

:slight_smile: uczę się dopiero, podpowiesz jak ?

np. current state node
obraz

dzięki udało się :slight_smile: