"Smart" okap kuchenny

Do dyskusji:
czy warto tradycyjny okap kuchenny wyspowy (“tuba”) ze sterowaniem soft-touch (przyciski elektroniczne) jak poniżej

image

z radiowym pilotem zdalnego sterowania (zakładam, że działa na RF 433MHz) zintegrować z HA tak aby można było sterować oświetleniem okapu oraz zmieniać bieg turbiny (czterostopniowa regulacja pracy)? Zakładam oczywiście, że stan w HA jest taki sam jak na okapie, nawet jak okap zostanie właczony z przycisków.
Okap podłaczony do zasilania przez “kostki”, wtyczka ucięta, kabel zasilający okap kończy się w rozdzielnicy elektrycznej na zugach.

Po radiu bez przeróbek to raczej niemożliwe do realizacji, na 99% nie ma kanału zwrotnego (bo i po co?).
O ile sterowania z pilota można przechwyci, to z przycisków już raczej nie.
Jest jeden wyświetlacz więc można dekodować jego stan w wysłać do HA ale to wymaga osobnego “czegoś” połączonego do segmentów wyświetlacza. Na razie nie rozważam szczegółów technicznych bo nie wiem czy warto… ale jest to możliwe ( I2CExpander + ESP).

1 polubienie

Zgadza się, robiłem też taką analizę:
okap off = pobór mocy 0W
okap bieg 1 = pobór mocy “1x” Wat
okap bieg 2 = pobór mocy “2x” Wat
okap bieg 3 = pobór mocy “3x” Wat
okap bieg 3 = pobór mocy “4x” Wat
włączone oświetlenie okapu + okap bieg x = pobór mocy “x” + 8W
Zakładając takie kalkulacje (i duże różnice w poborze mocy na poszczególnych biegach) stan zwrotny z przycisków mogę mieć na podstawie poboru mocy okapu.

Pomysł dobry… tylko czy jesteś w stanie rozróżnić te +8W , czy nie zginie w błędach pomiarowych?
W dyskusję nad sensem integracji wdawać się nie będę :wink:

Tego się obawiam, spróbuję zobaczyć to na liczniku energii wyłączając wszystkie obwody na fazie, na której działa okap.

Oczywiście :slight_smile:.