Smart rolety a fizyczne przyciski sterowania

Prawie znalazłem sterownik do rolet naZigbee ale pojawił się problem:
Jedyny problem to nie możemy odczytać z HA (jeżeli sterowaliśmy fizycznie) % otwarcia. Jedynie czy jest full open czy full close.
Czy w innych rozwiązaniach również wystepuje taki problem - zmiana położenia rolet za pomocą fizycznych przycisków nie ma przełożenia na stan rolet w HA? Wg mnie, po kalibracji sterownik powinien wiedzieć jaki jest stan rolet nawet jak używamy przycisków.
Przy pomocy opcji Szukaj na forum, @artpc, @Spatz wiem, że macie smart rolety, @artur, @Blazej używacie BleBox ShutterBox, jak to wygląda u Was?
Z góry dziękuję za podzielenie się doświadczeniami.

Sterownik Sonoff Dual R2 " Interlock "

Screenshot - 04_02 002

@artpc tylko SONOFF DUALR2 nie ma obsługi fizycznych przycisków do rolet więc opisany problem nie będzie występował.

A shelly nie ma takiej możliwości w standardowym firmware?

Nie sądziłem, że polecał będę Zamela ExtaLife ale mam i nie ma z tym problemów.
A widzę, że każdy z systemów ma swoje zalety i sporo wad.
Radiówka 868Mhz od Polskiej firmy znanej bardziej z projektu Supla.
Do integracji z HA potrzebny kontroler/bramka EFC-01.
System działa niezależnie od HA. Sparowane ze sobą nadajniki i odbiorniki (w różnych konfiguracjach) mogą pracować bez kontrolerów EFC-01 czy serwera HA. W integracji ustawiasz czas odpytywania odbiorników o ich stan. U mnie obecnie co 3min. Po zmianie z przycisków lokalnych otrzymuję informację o położeniu rolety po odpytaniu odbiorników (sterownika rolety).
Wszystkie informacje odnośnie integracji pod tym linkiem do forum (twórcy forum oraz integracji).
https://www.forumextalife.pl/index.php?topic=370.0

Jeżeli już masz jakie fizyczne to to odpada chyba ze dodasz jakiś naścienny zigbee czy wifi +MQTT lub shelly 2. 5 z obsługa rolet i MQTT

shelly-2-5-y-home-assistant

Zależy mi na obsłudze dodatkowych lokalnych przycisków bo zakładam, że w przypadku awarii HA nadal będę mógł sterować roletami. Przy projektowaniu rozwiązań zawsze biorę pod uwagę “najgorszy” scenariusz/problem/awarię wtedy nic mnie nie zaskoczy.

Przycisk tez się może zepsuć :slight_smile:
shelly 2. 5 ma zintegrowane MQTT wiec możesz wysyłać stany do HA
Ja na SONOFF DUALR2 ma w razie awarii HA automatyczne podniesienie żaluzji

Ile razy zepsuł Ci się przycisk i jak szybko można rozwiązać taki problem? :grin:

Założyłeś sobie taki scenariusz, masz na niego rozwiązanie, plus dla Ciebie :1st_place_medal:, ja chce trochę więcej :slight_smile: .

1 polubienie

Nie wiem ile masz miejsca ja używam tego modułu ze względu na to ze ma wejścia na dodatkowe przyciski .
Smart rolety a fizyczne przyciski sterowania

Screenshot - 13.02.2021 , 19_56_27

Zawsze można to zainstalować w rozdzielnicy elektrycznej (jestem na etapie projektowania instalacji elektrycznej). Jak ten układ (co to za model?) integruje się z HA?

Kiedyś znalazłem takie coś dla użytkowników Raspberry (można podłączyć przyciski pod wejścia GPIO):

Lub wersja z przekaźnikami (ale tutaj jest za mało wejść):

Ah dałem zły link :slight_smile:

  1. 4ch-dc-5-32v
  2. sonoff-dual-r2-nowa-wersja-dwa-obwody
    Obydwa można wgrać tasmota lub już kupić z wgraną
    Wgrywasz najnowsza tasmota 9 i jest integracja bezpośrednio w HA

@mikolaj widzę, że skaczesz z tematu na temat Przekształcenie zwykłego switcha na światło roletę i bramę, chyba na zasadzie - gdzieś mi pomogą :wink:

Masz rację poczekam na rozwinięcie mojego już nie wiele zostało.

Może tu może tam… :wink:

To jest straszne … :frowning:

@macek Czy udało Ci się znaleźć rozwiązanie sterowania rolet tj. przycisków elektrycznych (OFF line) oraz integrację z HA np. przez ZigBee ?

@andrzej_1 zamontowałem takie moduły Zigbee - Moduł OXT mini sterownik rolet ZigBee TUYA houseiq - Wszystko dla inteligentnego domu, na razie działają, czy dobrze okaże się jak się przeprowadzę do tego mieszkania :grin:.

Dzięki @macek za odpowiedź,
1 Może przycisk do wszystkich w HA dałoby się zrobić na np. Tuya Zigbee Smart Button Switch który by grupował wszystkie rolety.

2 Nie wiem czy mogę wrzucić linka na inne forum, ale autor napisał, że dla tego sterownika SWTZ26 jest w aplikacji Tuya opcja ALL OFF, i ALL ON - czyli wygląda na to jakaś opcja zamykania jest, ale z Tuya

3 Czy to jest tak, że jak kupię sterownik rolet SWTZ26 i podłączę do przycisków ‘fizycznych’ góra/dół to: 3.1 Roleta będzie działać zawsze z przycisku jeśli jest prąd w puszcze ?
3.2 Roleta będzie działać z HA (serwer WWW, apka mobilna) jeśli dokupić bramkę na USB np. CC2652P ?

3.3. Roleta będzie działać z aplikacją mobilną Tuya jeśli dokupię wskazaną bramkę ZigBee 3.0 Ethernet ?