SmartMyHome - taki mój przykład - inspiracja dla innych Dashboard

o kurcze faktycznie nie wrzuciło się - sorki - wrzucałem cały folder i coś się nie wgrało.
już dorzuciłem także możesz pobierać.

WOW, gratuluję wytrwałości i efektu końcowego. Dla każdego coś dobrego, więc i ja na pewno coś podpatrzę i zabiorę :slight_smile:

taki drobny lifling przeszedł mój dashboard :slight_smile:

jak by ktoś szukał inspiracji :):slight_smile:

kurcze super to wygląda, sam chciałbym coś podobnego osiągnąć, po czym siadam do dashboarda i ogarnia mnie pomroczność jasna :slight_smile:

Jako dla początkującego użytkownika HA - to jest coś nieosiągalnego :slight_smile: póki co .
Szacun !!

w jaki sposób jest zrobiony system rozwijania encji na dashbordzie?
Próbuje to gdzieś znaleźć ale narazie ciężko.

rozwijanie encji przez custom:fold-entity-row
poniżej prosty przykład pogody, jeżeli korzystasz z openweather to skopiuj na żywo do siebie i będzie działać :slight_smile:


    type: custom:fold-entity-row
    style: |
      :host div#items {
        margin: 0px 0px 0px -20px;
      }
    head: weather.openweathermap
    entities:
      - entity: sensor.openweathermap_cloud_coverage
      - entity: sensor.openweathermap_condition
      - entity: sensor.openweathermap_dew_point
      - entity: sensor.openweathermap_feels_like_temperature
      - entity: sensor.openweathermap_forecast_cloud_coverage
      - entity: sensor.openweathermap_forecast_condition
      - entity: sensor.openweathermap_forecast_precipitation
      - entity: sensor.openweathermap_forecast_precipitation_probability
      - entity: sensor.openweathermap_forecast_pressure
      - entity: sensor.openweathermap_forecast_temperature
      - entity: sensor.openweathermap_forecast_temperature_low
      - entity: sensor.openweathermap_forecast_time
      - entity: sensor.openweathermap_forecast_wind_bearing
      - entity: sensor.openweathermap_forecast_wind_speed
      - entity: sensor.openweathermap_humidity
      - entity: sensor.openweathermap_precipitation_kind
      - entity: sensor.openweathermap_pressure
      - entity: sensor.openweathermap_rain
      - entity: sensor.openweathermap_snow
      - entity: sensor.openweathermap_temperature
      - entity: sensor.openweathermap_uv_index
      - entity: sensor.openweathermap_weather
      - entity: sensor.openweathermap_weather_code
      - entity: sensor.openweathermap_wind_bearing
      - entity: sensor.openweathermap_wind_speed

cała reszta rozwijanych elementów to przeróżne kombinacie tej funkcji

Edit:

Ostatnio trochę dokonałem modyfikacji … (to się chyba nigdy nie skończy !!)

3 polubienia

@murcin z dashboardu wynika, że sterujesz chyba wszystkim co jest możliwe :slight_smile:, pytanie zasadnicze: po czym to się wszystko komunikuje Wi-Fi, Zigbee czy może po kablu?

tak - prawie wszystkim… brakuje mi odczytu zużycia wody - no ale moduły są za drogie.
Wifi odpada dla mnie całkowicie - za bardzo za wodne, bez smart urządzeń i tak mam ponad 20 urządzeń w sieci.
Większość jest po kablu, przemyślane na etapie budowy domu (schematy rysowałem z pół roku przed wbiciem łopady w ziemie) no a wszystko co zapomniałem lub było za drogie to już Zigbee (Conbee2), np wszystkie okna i drzwi zewnętrzne to kabel i kontaktron fabryczny, ale już drzwi wewnętrzne to już uważałem że przesada a że zostało mi to Zigbee (Aquara)
wszystkie światła oraz większość gniazdek jest przez przekaźnik sterowane, “smart gniazdka” służą mi tylko do pomiaru i funkcji automatyki, np gniazdko do pralki przypomina użytkownikom że czeka na wyładowanie.

brakuje mi jeszcze tylko czujnika gazu i dymu :slight_smile:

Czujniki ruchu także? Co zastosowałeś? bo to najbardziej rzucające się w oczy czujniki.

tak czujniki ruchu obowiązkowo po kabel - przez to że mam u siebie sterownik przemysłowy wypuszczałem w każde pomieszczenie przewód z sufitu i testując wiele modeli czujnik padło na Satel Aqua Ring S - wersja S oznacza 24V, ponieważ własnie na 24v jest opara cała automatyka u mnie.
wyglądają zgrabnie na suficie a przede wszystkim nie są duże i odstraszające.

image

tanie nie są jednak testowałem bardzo dużo (również te z alieexpres) no i wiedziałem że jednak cena z czegoś wynika, i tak od początku mieszkania co miesiąc/dwa kupowałem po sztucę by rozłożyć koszty… no i kiedyś kupowałem po 60zł a teraz są już prawie po 90…

Fajnie wyglądają te elementy rozwijane ‘fold-entity-row’, ale wie ktoś może jak zrobić żeby został po zwinięciu został ten przełącznik od całej grupy. Ewentualnie jak zrobić encję która sprawdza czy jakieś encję nie są załączone i po jej wyłączeniu wyłączy pozostałem.
coś takiego jak działa cos jak w standardowym rozwiązaniu ‘show_header_toggle: true’.
Dopiero od kilku dni bawię HS i jeszcze wszystkiego nie ogarniam.

Nie bardzo rozumiem, ale prawdopodobnie możesz użyć do tego grupy (tylko, że sama tego nie zrobi - ale w zależności od konfiguracji grupa może mieć stan włączony gdy wszystkie jej elementy są włączone lub gdy którykolwiek z elementów jest włączony).

Tu masz przykład jak to działa “Salon TV oświetlenie” jest grupą zawierająca 6 encji (LED 1 do LED 5 i LED K)
zyrandol_grupa_all_on_2022-04-24_22-38

Jeśli jakakolwiek żarówka świeci, to grupa jest włączona
zyrandol_grupa_6_on_2022-04-24_22-38

Jeśli wszystkie encje są wyłączone i to i grupa jest wyłączona
zyrandol_grupa_pff_2022-04-24_22-38

Włączenie grupy zapala wszystkie, wyłączenie grupy gasi wszystkie,

To co pokazałeś działa z automatu przy zrobieniu karty z oświetleniem, ale chciałem ja połączyć z tą opcja zwijania z dodatku ‘fold-entity-row’, chciałbym mieć cos takiego gdzie przełącznik jest dla całej grupy
2022-04-24_23h02_15
a po rozwinięciu
image
Umnie ta nazwa odnosi się tylko do tej encji a nie do całej zwiniętej grupy
A powinna nazywać się jak karta ‘Salon’

To co pokazałem wyżej nie ma nic wspólnego z żadną kartą - po prostu pokazałem jak działa grupa.
Jeśli twoja nagłówkowa encja będzie grupą, to będzie zapalała i gasiła wszystko “w środku”, a po rozwinięciu będziesz miał opcje sterowania każdą encją w środku (tak zrozumiałem twoje intencje z poprzedniego posta).

Jakich używasz termostatów pokojowych, zarządzanie po kablu czy inny protokół. Ja mam wyprowadzoną skrętkę i chciałbym ją wykorzystać za odczytywania/ustawiania temperatury.

pierwotny plan był by robić PT1000 w podłodze ale to się okazało porażką (całość to sterownik PLC więc PT1000 są idealne)
aktualnie mam czujniki xiaomi te malutkie na BLE i działają bardzo fajne + aquara zigbee
gdybym robił na nowo z pewnością we włącznikach światła bym dawał PT1000 bo tam właśnie mam skrętkę puszczoną.
testowałem w paru miejscach takie rozwiązanie i polecam każdemu kto stoi przed tym dylematem.

A możesz polecić jakieś rozwiązanie, pokojowy termostat naścienny który by sterował głowicą od podłogówki + możliwość zarządzania z HA podłogówką ?

osobiście nie korzystam z regulatorów pokojowych bo szkoda kasy :slight_smile:

mam takie zwykłe czujniki xiaomi ble oraz aquara zigbee to jest przez HomeAssistant przesyłane do sterownika PLC a ten już steruje otwarciem / zamknięciem elektrozaworu od podłogówki w zależnoźci od potrzeb

  • zdjęcia poniżej. dużych różnic między nimi nie widzę :slight_smile: oczywiście poza wyświetlaczem

image
image

A te podświetlane kafelki jak się konfiguruje?