SMS z Home Assistant

Chcialbym otwierc brame na osiedle przez “Gate Controller” w ktorym jest karta SIM. Poniewaz nie ma zasiegu wifi wykombinowalem ze wyslanie sms na nr wlozonej karty brame otworzy.

Chcialbym taki sms wysylac z poziomu HA ale nie bardzo moge wyszukac jak to zrobic.

Widze, ze operatorzy powinni miec funkcje email-to-text ale nie widze zadnych takich danych.
Czy u nas to dziala ?

Pozdrawiam
Wojtek

Wszystko zależy jaką funkcjonalnośc ma takie urządzenie, może nawet jest do niego dostep przez internet - bezpośedni albo przez chmurę dostawcy.

Nie chce go integrowac. Chce mu wyslac sms przez HA.

A to nie jest “integracja”? :wink:. Żeby wysłać SMS, do HA musi być podpięty modem GSM, można również wysyłać SMS przez API, takich usług jest wiele na rynku, wpisz w Google “sms api send”, poszukaj usług typu PrePaid.
Nadal niewiele powiedziałeś o “Gate Controller” więc trudno zgadywać co potrafi to urządzenie i jakie ma funkcjonalności.

Wlasnie nie chce podpinas modulu gsm do HA. Ostatecznie znajde jakies platne API, ktore trzeba bedzie jakos zintegrowac ale najlepiej byloby skorzystac z funkcji email-to-text zaimplementowanej w HA w taki sposob ze HA wysyla email na adres operatora z zakodowana trescia SMS. API operatora telefonicznego rozpoznaje taki mail i przesyla go na wskazany w tresci maila nr telefonu.

Gate Controller ma swoja karte SIM przez ktora odbierze ten SMS i uruchomi przekaznik podpiety do sterownika bramu. Sam Gate Controller nie bedzie z niczym integrowany i ma tylko odebrac SMS.
Dlatego istotne jest jak z poziomu HA bez oplat i dodatkowych urzadzen wyslac sam SMS.

Można przez TASKER’a to zrobić jeśli masz androida, na wiele sposobów
https://tasker.joaoapps.com/

Ale to wymaga aplikacji na telefonie a nie bezposrednio z HA wysylac SMSsy

Kiedyś tak sie robiło, teraz od tego jest API, bierzesz pierwsze lepsze API dostawcy, w HA do konfiguracji dodajesz:

shell_command:
  send_sms: >
    curl -X POST -G "https://api2.smsplanet.pl/sms" -d key=klucz -d password=haslo -d from=TEST -d to=600111222 -d msg=Wiadomosc

potem na dashobardzie dodajesz sobie przycisk z akcją wywołania usługi shell_command.send_sms i wysyłasz SMSy w cenie 12 gr w systemie PrePaid.

Dziekuje - o to mi chodzilo :slight_smile:

Trochę się nie zgodzę bo miał być “email-to-text” i “bez opłat:stuck_out_tongue:. Oczywiście to najprostsza integracja pisana “na kolanie”.

No wlasnie widze ze to platne. Rozumiem, ze nie ma alternatyw nieplatnych ?

Takie cos znalazlem na zagranicznych stronach

Not sure I really understand the question, but I have automations in HA which send text messages. What I do is use the SMTP (e-mail) platform. Most cell providers have a way to send an e-mail to a special address (your-phone-number@text.theirservice.com or whatever) which gets forwarded along as a text.

Czasy darmowych bramek SMS w PL skończyły się jakieś 15 lat temu, moim zdaniem najtańsze rozwiązanie to modem + karta SIM prepaid z dobrze dobraną ofertą (trzeba zrobić research jak to teraz wygląda, ale przed wprowadzeniem opłat utrzymaniowych u wielu operatorów, to do takich zastosowań sensownym wyborem był m.in. Play odNowa), podejrzewam, że będzie sporo taniej niż 12gr/SMS (sprawdziłem cenę pakietu międzysieciowego i tam 100SMS jest za 5zł → 5gr/SMS).

Bezpłatnie to jedynie w ramach Twojego abonamentu w telefonie, tak jak napisałem TASKEREM można zautomatyzować,
Np. Gdy dostajesz powiadomienie od HA o treści Brama wyślij smsa na numer siaki o treści śmakiej… itd

Rozumiem.

W takim razie czy dobrze zrozumialem i powinienem zbudowac lub kupic urzadzenie, ktore polaczy sie z HA przez internet gsm i w ten sposob skomunikuje i wysteruje polecenie otwarcia tak ?

@bartik22 Takie rozwiazanie tez jest dobre w sumie

Pytasz o modem GSM?

z doświadczenia wiem, że najmniej problemowe w takich zastosowaniach są stare modemy Huawei (NIE hilinki), np. E3131, E173, itd.

A to jeszcze prostsze tylko potrzebne sa 2 karty. Jedna w bramie a druga w HA. No ale moze tak najlatwiej.

Dziekuje

Hmm tak sformułowałeś problem na początku, że byłem pewien, że masz moduł GSM w bramie (i rozumie samo przez się, że z jakąś kartą SIM, skoro chcesz do niego wysyłać SMSy).

Pewnie dałoby się wykombinować rozwiązania alternatywne, ale jak rozumiem jesteś administratorem tej bramy i możesz modyfikować system nią sterujący dość dowolnie?

W ogóle, to parę słów co potrafi ten “Gate Controller” by się przydało (producent/model/linki do dokumentacji czy choćby specyfikacji), skoro wspominasz o braku zasięgu WiFi, to jak rozumiem on ma WiFi na pokładzie do wykorzystania, tylko zasięgu brakuje?
A może to jest jakakolwiek odmiana RF433 i daje się sterować pilotem?

Nie pamietam co to kiedys kupilem i lezalo mi w szafie przez chwile. W koncu wyjalem i chcialbym odpalic zdalne otwieranie odleglej bramy. Ten modul podlacze do napedu bramy, ktory ma styki NO/NC a ten kontroler po otrzymaniu sms zamyka styki na chwile. Dzieki temu nie musze go integrowac tylko dac karte i podlaczyc do pradu. Moje HA nie ma wyjscia na swiat wiec integrowanie przez vpn to masochizm by byl wiec on po prostu dziala jak przekaznik wysterowany przez sms. Dlatego tez jego specyfikacja nie ma znaczenia. Wystarczy ze zewrze styki po otrzymaniu sms.

Nie mialem nic po stronie domu bo myslalem ze znajde usluge lub darmowe api na pojedyncze smsy. Ale skoro nie ma to faktycznie moze modem gsm bedzie niemal plug and play tylko bede musial pilnowac abonamentu na 2 kartach.

Dzieki za podpowiedzi

Zapomniałem o IFTTT (sa dwa darmowe aplety), też oczywiście można nim to zrobić,
np. przez powiadomienia
if this

do this

czyli wysyłam powiadomienie o treści BRAMA

Dostaje na telefon

A IFTTT wysła automatycznie smsa

Czyż to nie proste? :slight_smile:

Można to jeszcze na inne sposoby zrobić, chociażby webhooki.

2 polubienia

Bardzo dziekuje :wink:
Zobacze jeszcze jak to ogarne ale pomysly sa

Edit:

@bartik22 Nie umiem tego skonfigurowa (ifttt). Nie ma takich apletow