Sofar Solar inwerter - odczyt danych bezpośrednio przez fabryczny DataLogger

Coś nie tak z tym loggerem 2MWh dziś, a od wczoraj 42k TWh, elektrownie atomową uruchomiłeś ?

Wspólny czynnik to router mikrotik, u mnie też był mikrotik …hmmm?
Masz możliwoś postawienia Wifi dla falownika na czymś innym?
prod
Dwa lata produkcji.

Odkodowałem te błędy - wg. loggera u Ciebie nie działa nic :slight_smile:
Jak masz moźliwość to wymień go na kablowy, albo ciśnij dystrybutora niech coś z tym zrobi.
Prawdopodobnie będzie argumentował, że do chmury wysyła dobrze.

Jak masz już konto na SolarSofar to zobacz czy zapisane dane przychodzą regularnie.

Zwróć uwagę, że nie odczytał nawet podstawowych informacji o falowniku
sofar

Skoro masz Mikrotika - (teraz będę zgadywał ) to na ile dobrze go znasz ?
Bo on potrafi zatrzymać ruch sieciowy jeśli wprost mu nie “wytłumaczysz” że ma tego nie robić i się nie kapniesz.
Wifi w nim jest problemowe - nie wystarczy zmiana samego kanału , trza umieć mu to podać ( a nie jak w routerach SOHO że podajesz kanał i nara , router odpali ) że ma dany kanał umieścić zgodnie z normą ( bo źle skonfigurowany działa tylko na 1/3 pasma np ).

Nie zastanawiałem się nad tym :slight_smile: …radzę sobie w miarę dobrze, ale czy aż na tyle?
W domu pracują 3, działa to sprawnie i z innymi urządzeniami nie było problemów
Prawda - jest to dość skomplikowany router.

Łączy, ale na któtko i może to jednak logger nie spełnia jakiś wymagań?

Dlatego zacznij od niego jeśli z tego co na szybko przeczytałem leci to do chmury i z powrotem ( popraw mnie jak się mylę ).
Wifi mogę Ci podać aby działało ZAWSZE tj na 2.4 Ghz odpali za każdym razem bez “szukania” wolnego kanału natomiast 5 Ghz to już trzeba mu podać kanał dokładnie z parametrami umiejscowienia ze względu na specyfikacje ( musiałem pokopać w necie czemu tak z nim jest ).

Lub logger się odbija od Firewala. To możesz sprawdzić na samym Mikrotiku

Tak…loger łączy wysyła dane do chmury poprawnie i się rozłącza.
Ty jako użytkownik lokalny musisz “celować” w chwilę połączenia … tak to działa (czyli nie działa).
Więc aby kopać w mikrotiku trzeba zrobić próbę z jakimś innym AP.

Czyli masz ruch na zewnątrz , nie musisz celować , zwal to na Mikrotika - logowanie pakietów ( normalnie tego nie ma bo zaśmiecał byś tylko log ).
Ale inny AP jak najbardziej w sensie inny router aby wyeliminować skomplikowaną konfiguracje samego Mikrotika

Panowie, ale to mówimy teraz o mikrotiku jako punkcie dostępowym czy jakoś urządzeniem do zarządzania pasma ?
U mnie jest i tak i tak, mogę wymienić ap na coś innego jakiegos tplinka czy tende, ale nie dam rady podmienić routera na coś innego.

Na punkcie dostępowym to jest tak że on jest połączony z ap a po jakimś czasie się rozłącza.
Gdyby fw blokował ruch to chyba ping wewnątrz sieci by odpowiadał? Tak mi się wydaje :slight_smile: Chodzi o ping w sieci loklanej między komputerem a falownikem

Tak, działa to tak: logger czyklicznie (samodzielnie) się aktywuje (nie masz na to wpływu) i łączy z Wifi, wysyła dane i usypia. Tak to wygląda na routerze.

Integracja ma łączyć się z wbudowanym w logger serwerem, ze swoim tempem i nie ma sposobu przy tym sposobie działania się zsynchonizować.

Ok. o to to… na próbę wystarczy aby logger się z nim łączył :+1:

Panowie, ale to mówimy teraz o mikrotiku jako punkcie dostępowym czy jakoś urządzeniem do zarządzania pasma ?

To miałem właśnie na myśli jeśli Mikrotik jest głównym AP do zarządzania siecią LAN / WAN / WIFI.

Zaraz pojadę na biuro poszukać jakiegoś tplinka i podmienie

Zacznę od wymiany mt na jakiś inny punkt dostępowy. Ale jako zarządzania siecią lan ciężko będzie

Wbrew pozorom nie. Dopóki ruch odbywa się wewnątrz sieci i nic nie jest skierowane wprost do Mikrotika on nie ogranicza takiego ruchu.
Dopiero “pytania” skierowane do niego powodują jak on się zachowa na podstawie wpisów konfiguracyjnych w tablicy Firewall.
Sieć Wifi to już wspomniałem - nie wystarczy samo hasło dostępowe i kanał lecz poprawna konfiguracja.

Ustaw go w trybie AP nawet z dedykowaną Wifi tylko dla falownika i podłącz kabelkiem do mikrotika.
@Krzyszof_K …zgadzam się z tym co piszesz.
Temat tego loggera drążyłem już na różne sposoby i zawsze wychodziło mi, że w tej wersji softu jest jakaś “eco opcja” która włącza radio tylko na czas własnej transmisji - znika z listy Wifi Tables > Registration - tutaj reguły firewal nie sięgają bo to jest inna warstwa.

A masz taką konfigurację do fw? Na mt mam wpisaną tylko podstawowy fw do zabezpieczenia więc ci takiego tam nie ma specjalnego. Ale wiadomo mogę się mylić.

Podłączyłem. Póki co ping mam, zobaczymy co się będzie działo :slight_smile:

No właśnie to wygląda tak jaby się on rozłączał co jakiś czas.
Gdy rozłączyłem wifi na falowniku i podłączyłem się pod AP falownika to też logger nie zaczytywał danych z falownika.
image

Uruchomiłem w ND integracje. Zobaczę za parę minut czy coś będzie się działo

A jak wygląda teraz strona statusowa przez nowy AP?

Identycznie jak wcześniej.
FW raczej też nie blokuje, bo widać że jest połączone z serwerem

Natomiast nie zwróciłem wcześniej uwagi czy ten napis był


Chodzi o to że pod nodem KTL jest <Buffer 00 09>
Nie pamiętam czy to było czy nie

To jest generowane przez proces - ogólnie oznacza niewłaściwą długość ramki danych lub niewłaściwe sumy kontrolne. Generalnie połączenie jest ale niewłaściwe dane, co widać na produkcjach.
Zmień jeszcze czas w injett na 60sek. Wyczyść dane przeglądarki i zobacz ponownie status.

Sprawdzałem na kilku przeglądarkach i na telefonie też. Może ta wersje softu jest słaba?
Do chmury są teoretycznie dane wysyłane co 5min, a od wymiany routera nie rozłączyło falownika.

Zmieniłem na 60 sek, proces się tak uruchamia.
po 5min bez zmian chyba :frowning:

A masz taką konfigurację do fw? Na mt mam wpisaną tylko podstawowy fw do zabezpieczenia więc ci takiego tam nie ma specjalnego. Ale wiadomo mogę się mylić.

Posiadam konfigurację Firewall dla całego ruchu , nie tylko fw.
Nie ja jestem autorem , zmodyfikowałem pod własną sieć .

No cóż… póki nie uporasz się ze stroną statusową, o jakiejkolwiek lokalnej integracji TCP możesz zapomnieć.
Nie wiem nawet jak tego pizdryka przesofcić… musisz cisnąć instalatora lub napisać do sofara.
W desperacji spróbuj dodać serwer B : IP potr:8899 TCP, ale nadziei nie ma.
Nie wiem… u siebie tego nie przewalczyłem, ale są usery którym po WiFi to działa.
Ja mam - jak pisałem - logger po miedzi.