Sofar Solar inwerter - odczyt danych bezpośrednio przez fabryczny DataLogger

Kurde szkoda. Będe czekał na odpowiedz z serwisu w poniedziałek.

Masz na myśli żeby wpisać IP brokera ?

falownik… ta opcja nie działa ale może coś zmieni


jako efekt uboczny.

IP maszyny z NR.

To miałem na myśli :slight_smile:
Ale nie pomogło. A swoją drogą na jakich wersjach softu wszyscy testowali ?
Zaraz ustawie go do fabrycznych bo dziwne skąd te wartości produkcji

Takie same nasz w chmurze, czy sensowne?

W chmurze są normalne chyba. Nie do końca wiem jeszcze jak się tam poruszać. dopiero się ucze :slight_smile:

Przywrócenie ust. fabrycznych nic nie dały. Te same wartości pokazuje.
Dziwne też bo na falowniku jest całkiem co innego niż w loggerze. Może ten logger był przy jakimś innym falowniku który na hucie produkował prąd :slight_smile:

Nie… on nic nie pamięta, po stronie falownika to tylko modbus po RS485 + server TCP do LAN.
Jak widać do Chmury czyta i przekazuje dobrze.

… i tu będzie problem - serwis powie “o co Panu chodzi, to co gwarantowaliśmy działa prawidłowo ?”
Zobaczym ?
Mam jeszcze jeden pomysł, kórego nie testowałem… ale jak masz mikrotika to cały ruch sieciowy można przekierować przez NR i przechwycić…
Tą sztuczkę zrobiłem ze stacją pogodową, która przesyłała dane tylko WU.
Nie wiem czy to się uda, bo mogą być szyfrowane - dziś już jest za późno.

Będę ich cisnął.
Jestem instalatorem, zakupiłem u oficjalnego dystrybutora, klient mnie męczy więc co mam mu powiedzieć? :slight_smile: Tak im powiem może coś pomogą.

Jeszcze ping odpowiada to coś tam działa :slight_smile: Ale nie myślałem ze zmiana wifi coś da.
Oni musieli coś zmienić bo nawet z kodem 0001 nie mogę się zalogować do ustawień falownika.

A ty jaką wersje softu masz albo testowałeś i na 100% dziala ?

Mi dali drugi ale LSE-3 po skrętce Web Ver:1.0.23, ten Wifi niedziałający leży w szyfladzie (nówka sztuka) bez podłączenia nie odczytam.
Pytaj tych co mają Wifi.

U mnie LSW3_15_FFF_1.0.57 - bez problemu dziala z integracja od @RobinI30 (po wifi)

A ja znów mam LSW3_15_270A_1.32
Ciekawe która jest która :slight_smile:
Wyczytałem że mój logger to jest w jakiejś wersji 5.
dodałem dziś z HACS integrację solarman, jednak niestety falownik padł i nie zdążyłem sprawdzić.
czekam do rana. Między czasie dodałem też integrację z chmurą, ale nie moge tego dodać do zakładki energia. Ciągle coś :slight_smile:

To dobra wersja :slight_smile:

To jest źródło na którym bazowałem i praktycznie implementowałem to samo w NR. Powodem było brak kontroli poprawności danych, co skutkowało głupotami w panelu energia.
Więc gdy ta integracja zadziała będę grubo zdziwiony.
Podobnie postąpił GitHub - MichaluxPL/Sofar_LSW3: Get MODBUS data from Sofar (K-TLX) inverter through LSW-3 or LSE module rozbudowując skrypt bazowy o obsługę domotycza i mqtt.
We wszystkich trzech obsługiwany jest ten sam protokół V5 i ta sama numeracja rejestrów modbus.
Zamelduj jutro o efektach.

Hej,

Falownik się uruchomił, status jest połączony, co minutę się odświeża.
Dużo jest encji gdzie są zera, nie wiem dlaczego pisze że kraj Niemcy, jak na falowniku jest 012


Niby nic nie wyprodukowało, w a chmurze jest 0.21kWh.
Integracje też jakieś błędy znajduje, a na falowniku czy w chmurze brak.
Dziwne…

Total time 448lat - ładny zabytek Ci sprzedali , chyba krzyżacki z Malborka :wink:

Zmień na próbę rejestry w nodzie KTL start 512, end 572 i pokaż buffer
Mam potwierdzenie z elektrody, że G3 też działa

Co ciekawe w.g tej załączonej dokumentacji nie powinien. Wyląda na wolną amerykankę :exploding_head:
Napewno masz wersję 11kGlx-g3 a nie KTLX? Nasz do niej jakieś papiery?
Najlepiej jakbyć miał specyfikację modbus.

Nieważne… co by nie było strona statusowa powinna pokazywać prawidłowo
Zobacz na tą stronę

Upewnij się czy masz właściwy okazyje się, że są różne dla G2 i G3… kombiunuje -nie jestem instalatorem i zupełnie się nie znam.

Moje integracja była tworzona z myślą aby była uniwersalna.
Rozdzielona została na dwie części:

  1. KTL - Odczytująca surową mapę rejestrów modbusowych z definiowalnym zakresem rejestrów.
    Otrzymujesz kopię bajtów pamięci falownika.
  2. SofatrToMqtt - parsująca bufor do zrozumiałych treści.
    Na postawie sprawdzonej dokumentacji można dostosować dla danego typu.

Więc mietodą którą opisałem wyżej dla @Dariusz_Barczyński można odczytać każdy falownik
Warunek - poprawnie pracujący logger

Mówię że coś nie tak z tym moim sprzętem :slight_smile:

Mam KTLX-G3
A dokładnie (wg.sn) Sofar 10KTLX-G3. Co dziwne powinno być 11KTLX (według naklejki na sofarze)

Co do loggera, nie mogę odszukać go w internecie. Mam na usb model LSW3.
Będę szukał może coś znajdę

Czyli potwierdzony na elektrodzie.

Kurde to co z moją instalacją jest nie tak że nie chce współpracować.
Może wersja oprogramowania na loggerze, ale czy to możliwe ?

wszystko jest możliwe…

Czy chcesz zrobić próbę z przekierowaniem ruchu na routerze?

Przekierowałem u siebie i działa, w OSTATECZNOŚCI ***** chmurę i będziesz miał dane co 5min.
Warto wiedzieć w razie czegoś na czym stoisz

Niestety nie wiem jak to zrobić :frowning:

Wczoraj chciałem dodać encję z chmury do panelu energii i nie udało mi się. Niby coś tam jest nie tak z tą encją.

Wolałbym “na żywo” mieć dane, ale jeśli się nie uda to w ostateczności chmura będzie. Póki co z chmury pobiera jakieś dane, ale niestety nie do zakładki energia

Będę pisał porcjami, więc kontroluj wpis.
Wszystko da się cofnąć jednym kliknięciem, więc próba będzie bezpieczna.
Na mikrotiku w firewal dodaj regółę:

rule1
IP falownika

rule2
IP maszyny z NR

Wyłącz pozostałe integracje i i utwórz nowy proces w NR.
Importuj te dwa nody

[{"id":"5a335beb90f39f6a","type":"tcp in","z":"f51d87293b3e5cc3","name":"","server":"server","host":"","port":"8900","datamode":"stream","datatype":"buffer","newline":"\\r","topic":"","base64":false,"tls":"","x":180,"y":380,"wires":[["6466fbb00734a83c"]]},{"id":"6466fbb00734a83c","type":"debug","z":"f51d87293b3e5cc3","name":"","active":true,"tosidebar":true,"console":false,"tostatus":false,"complete":"true","targetType":"full","statusVal":"","statusType":"auto","x":410,"y":380,"wires":[]}]

i zobacz co będzie w debug - co 5 min wię czekaj?

interesują mnie te wartości


Od 17 bajtu zaczyna się właściwa ramka.

Narazie tyle

Chodzi o wyłączenie wszystkich integracji czy tych z ND?

mqtt tez ?