Sonoff basic RF + Esphome ... czy nadal działa RF?

Czy ktoś ma doświadczenie z takim tematem ? …czy po wgraniu esphome do sonoff basic RF ( wersja basic z modułem RF ) …czy nadal działa moduł RF ?
Z opisu i ogladając sprzęt od środka widać że moduł RF jest osobnym elementem opcjonalnie montowanym. Wydaje mi się że po wgraniu/flash esphome ten moduł powinien nadal pracować sobie …tylko na który PIO daje sygnał ?
ktoś coś wie ? dzięki za pomoc. szukałem w necie ale nie mogę znaleźć

Nie mam żadnego doświadczenia, ale opierając się na dokumentacji Tasmota

moim zdaniem wyjście modułu RF (kompletnego czyli wraz dodatkowym MCU, który zajmuje się całą logiką obsługi modułu RF) to… GPIO0 (wybitnie pokrętne rozwiązanie, ale jakże typowe dla “chińczyków”)
możesz to sprawdzić porównując sprzęt ze schematem

Sprzęt generalnie wymaga drobnej modyfikacji

lub

link do oficjalnej dokumentacji
https://wiki.iteadstudio.com/Sonoff_RF

Dzięki za obszerne info. mam jedna sztuka RF … spróbuję zrobić flash esphome i sprawdzę czy pilot daje jakiś sygnał na GPIO0 czy na inny pin.

Tutaj też cos w tym temacie

Proponuję rozwiązanie z jumperem - zdejmowaną zworką (fotka jest pod którymś z linków z dokumentacji Tasmoty, które wrzuciłem wyżej), konstrukcyjnie Sonoff Basic (wtedy się po prostu nazywał Sonoff :stuck_out_tongue: ) od Sonoff RF (v1 czy tam rev1) różni się pozycją wlutowanej zworki (rezystora 0Ω) - w zwykłym jest na pozycji R9 w wersji RF na pozycji R21 (patrz schemat załączony w poprzednim moim poście).
To wynika wprost z konstrukcji którą zastosowano - w wersji RF jest dodatkowy MCU: EFM8BB10F2G i on “udaje, że wciska” przycisk lokalny na podstawie komend z odbiornika RF (a zworki SMD nie mogą być równocześnie wlutowane na obu wspomnianych pozycjach, bo blokowałoby to możliwość poprawnej pracy tego dodatkowego MCU, bo jak zauważysz studiując schemat: R9 prowadzi do jego wejścia KEY, a R21 do wyjścia E-FW; dlatego R21 jest montowana tylko w wersji bez RF - nie ma wtedy dodatkowego MCU i trzeba lokalny przycisk doprowadzić bezpośrednio do ESP, natomiast wtedy R9 jest zbędna jak i parę innych flaków, jako, że właśnie w “zwykłej” wersji (obecnie “Basic”) nie ma tego dodatkowego MCU).
I to jest przyczyna dla której sugeruję zdejmowany jumper (ale możesz wlutować choćby przełącznik miniaturowy).
Swoją drogą E-FW prowadzi właśnie do GPIO0 w ESP8266 (lub ESP8285), co jest również widoczne na schemacie.

PS Chciałem to napisać jaśniej, ale mi nie wyszło… weź pod uwagę że konstrukcję modułów Sonoff Basic/Sonoff RF modyfikowano kilkukrotnie (i nie wiem jakie są faktyczne zmiany w najnowszych wersjach, ale nie sądzę, aby dotknęło to podstawowej zasady działania).
Producent niestety nie publikuje aktualnych schematów nowszych wersji.

PPS
Pobieżnie przejrzałem tamten wątek i widzę, że Sonoff RF R3 (rev 3) ma nieco inną konstrukcję, w tym prawdopodobnie inny moduł RF433, więc pewnie będziesz musiał go ogarnąć samodzielnie.
Zauważ, że nie pisałeś na początku o Sonoff RF R3 tylko o Sonoff RF (w domyśle rev 1 lub rev 2 czyli te z zaokrąglonymi ścięciami obudowy , a nie ściętymi “na płasko” jak w R3), a szklanej kuli nie mam i nie wiem, jaką wersję masz w rękach.

Goście na początku wątku, który podlinkowałeś moim zdaniem usiłują od nowa wynaleźć koło, a konkretniej mówiąc dekodować RF433 na poziomie ESP (pewnie jest to możliwe, ale czy potrzebne? tam się to zasadniczo udało - jak widać jest kolejna modyfikacja i podebrany sygnał bezpośrednio z odbiornika na wolną nóżkę GPIO w ESP).

Wprawdzie ESPHome ma bibliotekę obsługującą różnego rodzaju odbiorniki, to jednak w jej kwestii nie jestem w stanie pomóc (gdybyś chciał pominąć ten MCU, który obrabia sygnały z pilota)

1 polubienie

Wow !!! ale piękna odpowiedź . :slight_smile: dzięki za zaangażowanie !
Ja mam Rf r2 …
ale wracając do tematu . Obszernie opisałeś pierwszy problem czyli jak wprowadzić sonoff w tryb flashowania. Dzięki.
Drugi temat to czy nadal będę w stanie skorzystać z funkcji RF w sonoff z wgranym esphome. To jest ta druga cześć twojego wątku i “Remote Receiver”. Widziałem że opisują aby przegladać logi z dekodowaniem raw …ale w praktyce nie doczytałem czy ktoś w końcu znalazł na którym GPIO ten sygnał jest odbierany z modułu RF. Pewnie będe musiał po kolei ustawić wszystkie gpio i testować odczyt log przy próbie transmisji z pilota.
Jest temat na zabawę w weekend :slight_smile:

Zamiast ESPHome może zainteresuje Cię szerzej projekt, który był wspomniany w linku od @szopen

Można łączyć kilka funkcji w jednym urządzeniu.

No przecież pisałem i to 2x (no może nieco między wierszami, ale skoro decydujesz się na przeróbkę to chyba choć trochę ogarniasz elektronikę) chodzi o GPIO0 - to wynika bezpośrednio ze schematu elektrycznego wspólnego dla Sonoff Basic i Sonoff Basic RF. Moduł odbiornika RF433 działa całkiem niezależnie od całej reszty (po to oprócz odbiornika jest tam dodatkowy procek a generalnie to cały MCU z własnym softem, którego nawet nie dotykasz, on po prostu działa nadal).
Dlatego do flaszowania konieczna jest chwilowa przeróbka (więc sugeruję ściąganą zworkę lub przełącznik, by móc przywrócić działanie odbiornika RF433).

E-FW jest wyjściem dodatkowego MCU i jest podany na GPIO0 - dlatego nie ma zworki do lokalnego przycisku, bo to MCU EFMxx “udaje że wciska przycisk”, naprawdę nie umiem tego prościej już napisać…
Ten dodatkowy MCU komunikuje się z odbiornikiem (w rev1/rev2) za pomocą 4 linii danych (więc nie widzę szans na rozwiązanie jakie proponuje @angler ), być może jest to do rozczajenia, ale na podstawie dostępnej dokumentacji ja się tego nie podejmuję, ale jeśli masz analizator stanów logicznych to możesz podsłuchać te 4 linie i może coś wymyślisz… (możesz ewentualnie pokopać po necie szukając dokumentacji użytego odbiornika RF433, bo ze względu na to że użyto do komunikacji z nim MCU, a nie specjalizowanego układu to nie widzę innych szans, bo wewnątrz MCU pracuje jakiś soft o którym nie wiemy nic)

Na żadnym - to jest kolejna modyfikacja sprzętowa - tam gdzie opisują OMG na przykładzie RF R3 sygnał bezpośrednio z odbiornika podali kabelkiem “na krótko” na GPIO4 (ale RF R3 ma inny odbiornik RF433 niż RF rev1/rev2 !).
Gdybyś miał RF R3 mógłbyś zastosować ten sam patent i użyć wbudowanej w ESPHome integracji odbiornika RF433.

1 polubienie

Już teraz mam jasno w głowie :slight_smile: dzięki za takie obszerne wytłumaczenia. Dla przyszłych pokoleń też sie przyda ten wykład. Dzięki raz jeszcze.

OK…ciąg dalszy wątku.
Po pierwszych testach:
pierwszy krok: zaplanowałem sparowanie urządzenia z pilotem RF przed jego flashowaniem softem esphome. I tutaj pierwsza niespodzianka. Nigdzie o tym nie piszą ale wygląda na to, że tylko pilot sonoff 433 działa. Mam kilka innych pilotów 433Mhz. mam dwa urządzenia sonoff RF do testowania: sonoff basic RF i sonoff T1 RF. oba urządzenia po wprowadzeniu w tryb programowania RF ( czyli 3 sekundy przytrzymanie przycisku ) “słyszą” pilot i wydają dzwięk jakby zostały zaprogramowane ale … nie reagują na pilota.
W taj sytuacji szybko zakupiłem pilot RF 433 marki sonoff (8 kanałowy) i dziś wypróbowałem. OK działa :slight_smile:
czyli sonoff działa tylko z pilotem sonoff . takie moje wnioski. Może ktoś ma inne doświadczenie.
W weekend przyjdzie pora na krok drugi czyli flash sonoffa softem esphome (HA) i wtedy sprawdzę czy nadal działa funkcja RF.
Mam nadzieję że nadal będzie działała bo z dyskusji powyżej wynika, że moduł RF jest odrębny i powinien działać niezależnie co śmiga w esp8266… hmmm taką mam nadzieję , że dekodowanie sygnału rf z pilota odbywa się poza kontrolerem esp8266 i ten układ esp8266 dostaje gotowy sygnał na któryś pin gpio informujący o naciśnięciu pilota.
Ale może się mylę i niestety “myślenie” zachodzi w kości esp8266 i wtedy po zmianie softu (flash na esphome) przestanie działać sterowanie RF.

ciąg dalszy opisu testów nastąpi :slight_smile:

No dla mnie to jest “spodzianka” :stuck_out_tongue: - RF433 nie jest standardem sam w sobie, tylko to coś bardziej na zasadzie “każdy sobie rzepkę skrobie” i jako-takich standardów komunikacyjnych jest kilkanaście pracujących w tym paśmie częstotliwości (bo nawet częstotliwość nie jest w pełni ustandaryzowana - w powszechnym użytku są 3 różne) i niemal każdy z nich ma jakieś nietypowe odmiany (więc łącznie się uzbiera z kilkadziesiąt odmian niekoniecznie kompatybilnych, a wręcz niektóre z nich zakłócają pracę pozostałych). To jest kluczowa przyczyna, dla której pozbyłem się większości sprzętu RF433.
Ostatnimi laty sytuacja wygląda nieco lepiej (głównie dzięki reverse engineering i open-source, bo “twórcy” tych “standardów” nie bardzo się chcą dzielić jakąkolwiek dokumentacją), ale generalnie nie ma szans to aby RF433 ewoluowało w stronę wzajemnej kompatybilności.

Nie mylisz się, Sonoff (później Basic) i Sonoff (później Basic) RF to konkretnie jedna z pierwszych konstrukcji na bazie ESP8266 (i później ESP8285), wtedy oprogramowanie na te konstrukcje dosłownie jeszcze “raczkowało” i powszechnie wykorzystywano inne istniejące od dawna konstrukcje (to nie jest jedyna tak pokrętna konstrukcja).