Sonoff dongle-E, Zigbee2MQTT - aktualizacja firmware

Posiadam Sonoff dongle-E, które używam wraz z rozszerzeniem Zigbee2MQTT i mam problem bardzo podobny do tego opisanego przez Wojtka Zigbee2mqtt problem z wieszaniem się
To o czym nie pisał Wojtek a ja obserwuję to fakt że na wersji 1.33.0 problem nie występuje, ale każda kolejna którą testowałem powoduje zawieszanie się komunikacji Zigbee w okresie od kilku godzin do kilkunastu dni od instalacji.

Moje środowisko:
Zigbee2MQTT version [1.33.0]
Coordinator type EZSP v8
Coordinator revision 6.10.3.0 build 297
Device path:/dev/ttyACM0
ID:/dev/serial/by-id/usb-ITEAD_SONOFF_Zigbee_3.0_USB_Dongle_Plus_V2_20221029155442-if00
Home Assistant Blue / Hardkernel ODROID-N2/N2+

Zamierzam więc tak jak Wojtek wykonać aktualizację Firmware.
Jednak ponieważ moje środowisko jest znacznie większe (mam aktualnie 75 urządzeń zigbee i dużo automatyzacji) chcę się upewnić jak to właściwie zrobić i z jakimi skutkami muszę się liczyć.
Podstawowe pytanie to czy jeśli skorzystam z

Czy będę musiał ponownie parować wszystkie urządzenia?
Czy poza profilaktycznym backupem z poziomu Zigbee2MQTT, tym który jest na zakładce Ustawienia/Narzędzia, powinienem coś jeszcze zabezpieczyć? Jeśli tak to jak?
Którą wersję firmware wybrać?
Nie mam obecnie urządzeń matter, ale pewnie się z czasem trafią, czy warto od razu flashować tego dongla tak żeby obsługiwał też matter, czy są jakieś minusy takiego rozwiazania, czy warto kupić osobny dongle dedykowany do matter i zintegorwać go z ZHA a nie z Zigbee2MQTT?
Czy jeszcze o coś powinienem zapytać, coś istotnego wiedzieć?
To tyle na start.
Z góry bardzo dziękuję za wszelkie porady.

Ten dongle ani żaden inny nie obsługuje Matter, on co najwyżej obsługuje Thread.

Nie jestem na bieżąco, ale jeszcze stosunkowo niedawno nie było drogi migracji sieci przy zmianie koordynator Zigbee → modem dual-stack (bo w trybie dwustackowym dongle nie jest koordynatorem tylko modemem, koordynatorem jest dodatkowy serwer pośredniczący), takie rozwiązanie zapewne kiedyś się pojawi - informacji szukaj u źródeł, ale póki co te rozwiązania należy traktować jako eksperymentalne. Póki co jedynie była dostępna budowa sieci od nowa.

Zajrzyj do wątku, który sam linkujesz…

Teoretycznie nie.

Teoretycznie taki backup jest wystarczający.

Nigdy nie można zakładać, że zawsze wszystko się uda, w ostateczności zawsze masz opcję ponownego parowania (tak, wiem, chcesz tego uniknąć).

Jeśli koordynator nie działa dobrze (i wiesz, że to nie jest żadna inna przyczyna) sugeruję zmianę-aktualizację firmware.

Szopen dziękuję za super szybką odpowiedź.
Jeśli mogę jeszcze dopytać:
Jak wygląda takie przywracanie backupu Zigbee2MQTT, domniemam że te pliki trzeba ręcznie nadpisać, ale gdzie?
Czy aktualizacja firmware przez tą stronę (Silabs) ma jakieś wady względem innych metod? Jest bardzo prosta więc mi najbardziej odpowiada.
W ID dongla jest jakiś timestamp: 20221029155442-if00 czy to ID się zmieni po flashowaniu?

Jestem jakimś szczęściarzem i nigdy nie musiałem tego robić.

Nie mam tego dongla, ale moim zdaniem to jest unikalny numer seryjny w id.