Sonoff ZB Pro (tasmota) po serialu

Mam sonoff zb pro z tasmotą na pokładzie, ale że to wifi to myśle nad czymś kablowym, czasami bywa że z2m nie może się dogadać z bramką.
Pytanie, bo może ktoś wie: Jak to serial po wifi , to może da się dołożyć konwerter usb do środka złapać piny od UART z zigbee chip CC2652P i po USB to podłączyć ? czy może za prosto myślę ?

dodam że HA stoi na vboxie w Debianie na HP T630 z dołożoną kartą intel wifi i jakimiś antenami wydłubanymi z tableta :slight_smile:

Zbyt prosto, nie możesz po prostu zapewnić stabilnego połączenia WiFi?

W kwestii przeróbki, to tu jest niezła rozkminka:

ja jednak sugerowałbym wypruć SM-031 i na jego bazie skonstruować własnego dongla (nie wiem na ile masz wiedzę i chęci, to nie jest niewykonalne, ale nie będzie proste).

Nie prościej (ale będzie drożej) wymienić koordynator Zigbee na taki działający po sieci LAN, poczytaj Alternatywa dla CC2531 - #151 przez rafkan, jest tam kilka innych odnośników do takich urządzeń.

Wifi wydaje się stabilne , w miesiącu dwa razy się z2m wykrzaczyło, tutaj nic więcej nie zrobię, AC7, dd-wrt , sprzęty blisko siebie może nawet za blisko.
Sprzęt do serwisu jest , wiedzy trochę jest , umiejętności trochę też, i odpowiadając macek : pewnie że prościej, ale jak ma mi pudełko leżeć to można się z nim pobawić na warsztacie (pewnie kupie jakiegoś dongla na usb z ali).

Edit:

Nie mam upsa , a pady z2m zazwyczaj trafiają się jak nie ma chwilowo prądu, wifi wstaje o wiele później niż koordynator i wtedy się dzieje

a którego lepiej dongla wziąć ? pod z2m EFR32MG21 czy CC2652P , co polecacie ?

Trudno ocenić.


Historycznie projekt Z2M skupiał się głównie na chipsetach od TI (tu pewne znaczenie ma wspólna grupa deweloperów i testerów związana z Z-Stack, czyli firmware dla TI), a ZHA na Silicon Labs.
W tej chwili oba projekty obsługują najpopularniejsze koordynatory na rynku, w tym przede wszystkim obu wymienionych wyżej firm.


W kwestiach przyszłościowych - EFR32MG21 wygląda ciekawie ze względu na wsparcie pracy wieloprotokołowej, a konkretnie: oprócz Zigbee wsparcia protokołu Thread (używanego w Matter), jakkolwiek prace w tym kierunku są tylko w HA/ZHA, nie wiem czy i ewentualnie kiedy się to pojawi w Z2M.

Dodatkowo jakąś gwarancją długoterminowego wsparcia w ZHA/Matter jest wykorzystanie tego chipsetu w obu konstrukcjach sprzedawanych przez twórców HA


PS
Tak przy okazji w kwestii CC2652P i zbliżonych chipsetów oraz Z2M - firmware 20230507 przeszło ze statusu dev/beta do stable (jeśli ktoś wgrał 20230507 sobie wcześniej, zanim było stable, to bin jest w stable identyczny, więc aktualizacja z przedpremierowego wypustu nie jest konieczna)

Z tym koordynatorem ZB na wifi słaby patent, coraz mocniej mnie to irytuje, a może mam coś źle zrobione. HA po wifi w Virtualboxie, koordynator po wifi , jako admin nie lubie wifi, ale do testów mam :slight_smile:
Nie widzę jakiegoś pada wifi lub braku prądu a Z2M potrafi się wyłożyć, zrestartuje koordynator, a potem naklikam “milion razy” uruchom dodatek Z2M i działa, może coś źle mam ogarnięte prócz wifi ? pytam starych wyżeraczy, bo ja świeży w temacie, a może rzeczywiście patent zb po wifi to kibel ? Bo jeśli tak i taka słaba to implementacja, to po co tworzyć coś co do końca nie działa ?

czekam na chińskiego EFR32MG21 po USB , zobaczymy jak to się będzie zachowywać

Z2M nie uruchomi się jeżeli nie ma połączenia do koordynatora Zigbee i nie ważne w jaki sposób jest ten koordynator podłączony czy po USB, po sieci, w logach dodatku są informacje o błędach, warto się z nimi zapoznać, bez tego to wróżenie ze szklanej kuli :wink: (“starzy wyżeracze” tak piszą)

chiński EFR32MG21 za 35zł wymiata z Z2M, lepsze zasięgi niż Sonoff ZB Pro, i jak na razie działa stabilnie

1 polubienie