Sonoff ZBDongle-E Dongle Plus, ilość urządzeń ,wypadanie urządzeń

Witam ,

Mam problem z zigbee z wypadaniem urządzeń a dokładnie z wypadaniem z sieci żarówek ( chociaż zdarza się też że inne urządzenia stracą łączność) ,są to żarówki LEDvance i awox . Nie jest to problem z zasięgiem bo do rzuciłem
router też na bazie Sonoff ZBDongle-E Dongle Plus ale nie poprawiło to w ogóle pracy sieci .
Moja sieć to kordynator Sonoff ZBDongle-E Dongle Plus z softem
6.10.3.0 build 297
i 17 urządzeń bateryjnych i 19 zasilanych z sieci
Wgrać nowsze oprogramowanie czy to kres możliwości tego koordynatora ?

Jakie oprogramowanie masz od obsługi zigbee, czy podłączyłeś koordynatora na przedłużce, na jakich kanałach pracuje u Ciebie WiFi na jakim zigbee?.

Kordynator na przedłużce ,bez przedłużki ,cały czas to samo ,po funkcjonuje z dzień dobrze i wywala żarówki. Oprogramowanie zigbee2mqtt ,kanał wifi nie pokrywa się z zigbee (zmieniłem specjalnie kanał na wifi) . LQI żarówek ok 150 . Z tego co zauważyłem problem zaczął się po przekroczeniu 33 urządzeń ,dlatego zastanawiam czy to nie limit tego dongla ?

Jaki kanał ustawiłeś dla zigbee, żarówki masz stale zasilane?

Przeanalizuj jakie ostatnio dodałeś urządzenie do sieci i czy ono nie generuje powyższego problemu.

Żarówki stałe zasilanie ,kanał 11 ,sieć wifi 9 czyli wystarczająco oddalony, analizowałem urządzenia i myślałem że to czujnik mikrofalowy ,po odłączeniu jakiś czas ok ale problem powrócił , na przywrócenie pomaga reboot VM z home assistantem ale nie zawsze ,

Miałem u siebie podobny problem lecz koordynatorem jest conbee II, wszystko się zaczęło miej więcej tydzień po dołożeniu mostka Philips HUE (kanał chyba okolice 12) - zbliżony do conbee, wtedy zacząłem zgłębiać temat i finalnie pozbyłem się mostka przepiąłem urządzenia philipsa na z2m, kanał na zigbee ustawiłem na 15 (co ciekawe nie chciał przyjąć nic powyżej) wifi 2.4GhZ ustawione na max 6 i 5Ghz od 36 ale to domyślne ustawienia. Rezultat jest taki że wszystko działa stabilnie, urządzenia poprawnie się parują, nie znikają w losowych momentach z sieci. Co prawda nie mam 33 urządzeń ale przy 5 potrafiły występować problemy jak u Ciebie. Może zwiększenie odległości między kanałami również Ci pomoże, pozdrawiam :wink:

Kiedyś, każe urządzenie dodawałem przy biurku było wygodniej a później latałem po domu by zabrać, parować ponownie i odnieść.
Ale kiedy przeczytałem na forum HA, że niektóre urządzenia Zigbbe nigdy nie zmieniają ścieżki połączenia z ruterem i koordynatorem.
Zawsze paruje urządzenie końcowe i rutery w miejscu przeznaczenia i od tego czasu żadne urządzenie nie rozłączyło się z siecią Zigbee.
/
Rok temu

Z całą pewnością Hue nie pracuje na kanale 12 (jeśli już to na 11, na którym defaultowo pracują bodajże zarówno ZHA jak i Z2M), bo Hue jest kompatybilny z ZGP więc pracuje wyłącznie na jednym z 4 kanałów do wykorzystania przez ZGP (11, 15, 20 lub 25), te kanały nie zachodzą na siebie ani się nie zakłócają (w Zigbee żaden kanał się nie pokrywa z innym, ale jedyne słuszne są te 4), natomiast kanały Zigbee pokrywają się z kanałami WiFi i BT (ale UWAGA mają zupełnie inną numerację!)
@pawelc
Jeśli chodzi o WiFi to sugeruję pasmo 20MHz i kanał 1 w paśmie 2,4GHZ alternatywnie 6 i 13 (dzięki temu Zigbee trafi w dziury między kanałami jeśli tylko nie włączysz szerszego pasma WiFi niż 20MHz).

PS Nie doczytałem postów na początku - stawiam na wewnętrzne problemy w sieci Zigbee.

Sonoff leje sikiem prostym na firmware do swoich wypustów, jeśli znajdziesz coś kompatybilnego to możesz zaryzykować

O ile sam chipset jest w porządku, to zachowanie firmy iTead/Sonoff jest naganne (dla ich innego wypustu - ZBBDongle-P na chipsecie TI, pasujące firmware publikuje Koen Kanters - autor projektu Zigbee2MQTT, czyli Sonoff również tu palca nie przykłada), natomiast NabuCasa, które używa w bramce HA Yellow i donglu SkyConnect chipsetów SiliconLabs wypuszcza firmware tylko dla swoich konstrukcji.

W kwestii firmware proponuję dopisać się do istniejących issue na repo Sonoffa.

możliwe że była to 11 w HUE. nie było to wczoraj. Pamiętam że trochę kombinowałem z zmianą kanałów czy to w z2m czy samym hue. Jak udało się ustabilizować w miarę z2m to problemu pojawiały się HUE i na odwrót. Zgadzam się z tym że kanały zigbee nie nachodzą na siebie ani się nie zakłócają. Ale co dziwne ustawienie wifi na kanał 6 z2m na 15 i HUE 25, nie rozwiązywało problemów bo cały czas jakieś urządzenie wypadało. Jak wspomniałem wywaliłem HUE, z2m na 15 wifi zostało na 6 i mam ustawione pasmo na auto u siebie (3 Access Pointy), mam też bramke BT. jak narazie wszytko działa jak należy.

Odłączyłem na razie czujnik mikrofalowy i od dwóch dni ok , zobaczymy jak długo .Pasmo wifi mam na 20mhz

Edit:

Niestety sieć się sypała … Docelowo zrezygnowałem z kordynatora zigbee sonoff -E (wgrałem do niego oprogramowanie routera niech się przyda na coś :wink: )a przeszedłem na wersję wspierana czyli z końcówką P (wgrałem oprogramowanie najnowsze ,też nie obyło się bez problemu ,jak to zwykle bywa w takich przypadkach .Musiałem Hex zmienić na bin dopiero poszło. Korzystałem z tej instrukcji wgrywania https://www.youtube.com/watch?v=KBAGWBWBATg&themeRefresh=1) , zmieniłem kanał na 23 i zaczęła się zabawa z ponownym parowaniem ,pół niedzieli i żarówki zostawiłem na koniec ,przy oddawaniu awox GU10 (te z catsoramy) ,komunikat not suported , Oprogramowanie do obsługi nie zmienione to czemu je wywala jako nie obsługiwane? Poradziłem sobie zewnętrznym konwerterem ale wcześniej działało bez niego to o co tu chodzi? Sieć od 24h chodzi stabilnie pomimo że LQI urządzeń spadło

Zastanawiam się nad przeniesieniem do dockera zigbee2mqqt ale czy nie zmieniając kordynatora ,kopiując wszystkie pliki ruszy całość bez ponownego parowania urządzeń ?

A cóż to za dziwny numer kanału?, w dokumentacji Z2M masz napisane:

Optional: ZigBee channel, changing requires re-pairing of all devices. (Note: use a ZLL channel: 11, 15, 20, or 25 to avoid Problems)

A czemu dziwny , tamte kanały jak rozumiem nie pokrywają się z wifi bezpośrednio dlatego są rekomendowane co wcale nie znaczy że są odporne na zakłócenia ,wybrałem 23 bo moja sieć wifi działa na 6 kanale ,najbliższy sąsiad wykorzystuje kanały 1,2 , słabe sygnały w okolicy mam na kanale 4 i 9

Skoro wiesz lepiej to działaj z kanałem który wybrałeś.

A co to za foszek :wink: …,odpisujesz że dziwny to opisuje mój sposób rozumowania ,może i błędny ale jak na razie sieć chodzi stabilnie,

I to jest najważniejsze, że znalazłeś rozwiązanie problemu. Ciekawe tylko jak długo będzie działać na tym kanale.

Teraz ja nie rozumiem dlaczego miałbym mieć powyższe. To Twój system i układasz go po Swojemu. Podlinkowałem Ci oficjalną dokumentację w której masz napisane rekomendowane kanały - i tyle.

@pawelc
moje 3 grosze

te kanały są rekomendowane z 2 powodów

  1. na nich są potencjalnie najmniejsze interferencje z sieciami WiFi pracującymi na standardowych kanałach 1, 6 lub 11 z pasmem szerokości 20MHz (zazwyczaj typowy sprzęt operatorski ma właśnie w ten sposób skonfigurowane WiFi 2.4GHz, by wprowadzało w okolicy najmniejsze zakłócenia, to jest temat rzeka, wykorzystanie kanałów w ten sposób umożliwia współpracę zakłócających się sieci, bo AP nadające na tym samym kanale się słyszą i podejmują współpracę dla wykorzystania pasma, podczas, gdy np. AP na kanale 1 nie słyszy AP pracującego na kanale 2,3,4 czy 5 mimo że kanał 1 nakłada się z każdym ze wspomnianych, więc występują zakłócenia w postaci interferencji)

  2. TYLKO na tych kanałach (11, 15, 20, 25) pracuje sprzęt zgodny z ZGP (wprawdzie niewielu użytkowników to używa, bo to zwykle nie jest tani sprzęt), więc mogę zagwarantować, że nigdy nie sparujesz niczego ZGP z tą siecią

  3. Niektórzy producenci wypuszczają na rynek sprzęt który woli się parować tylko na zalecanych kanałach (to trochę pachnie naginaniem standardu, ale może się zdarzyć, że urządzenie “nie-ZGP” też się nie będzie chciało parować). To taka odmiana powodu 2 - nie powinna występować, ale podobno się zdarza.

PS Numeracja kanałów Zigbee nie ma nic wspólnego z numeracją WiFi, ale w internecie nie znalazłem jak dotąd artykułu który w pełni by to dobrze opisywał (bo w ogóle, kanały WIFI na siebie zachodzą, więc mając w paśmie 13 dostępnych w EU kanałów i tak tylko istnieją kombinacje zawierające po 3 kanały które się nie nakrywają częściowo i to tylko przy założeniu szerokości 20MHz, a można w AP ustawić szersze “sklejone”, które praktycznie nie dają “dziury” w widmie nigdzie…) choć jeden z nich często linkowany

demonstruje wykorzystanie tylko kanałów 1, 6 i 11 (tradycyjnie się je stosuje, bo w USA pasmo jest nieco węższe niż w EU i nie zawiera kanałów WiFi >11), więc trzeba sobie dopowiedzieć to co jest zawarte “między wierszami”…

Na obrazku wizual ze smartfonowej aplikacji, ale świetnie pokazuje sytuację braku “dziury w eterze” (no nie jest to prawdziwy analizator pasma, wykres jest rysowany tylko na podstawie chwilowej siły sygnału wyłącznie na kanałach WiFi, ale moim zdaniem prezentowany wykres wśród innych apek jest najbliższy temu co byśmy zobaczyli na prawdziwym analizatorze częstotliwości)

Jak sam zauważasz mamy sieczkę w eterze …Mam jedna sieć zigbee na kanale 25 -jest tam nie wiele urządzeń i działa bez żadnej zwiechy od ponad pół roku dlatego też nie chciałem dawać kanału 25 .
Dałem 23 bo praktycznie nie mam mocnych sieci wifi w pobliżu na kanałach powyżej 10 i to był jedyny powód … O tym że kanał 26 może nie być obsługiwany przez niektóre urządzenia czytałem ,a o tym że są urządzenia co działają tylko na kanałach 11 15 20 25 to nie wiedziałem .
W sumie nie wiem czy będę rozbudowywał sieć zigbee za dużo ona problemów sprawia , pewnie jest to problem dogadywania się poszczególnych producentów ,coś ala rozmowa kaszuba z góralem :wink: