SONOFF ZBDongle-E (Zigbee 3.0 USB Dongle Plus V2) + czujnik otwarcia SONOFF SNZB-04

Witam,
mam problem z poprawnym połączeniem urządzeń przez Z2M, łączą się, wyświetlają się wykrzykniki, nie podają stanu baterii, natomiast poprawnie wskazują otwarcie/zamknięcie. Koordynator to wersja Sonoff ZBDongle-E, chipset EFR32MG21. Przy poprzednim koordynatorze cc2531 urządzenia pokazywały pełne informacje. Ktoś z Was spotkał się z tym problemem i zna rozwiązanie?
Dzięki

Czy ponownie parowałeś urządzenia po wymianie koordynatora z CC2531 na Sonoff ZBDongle-E? Po zmianie na standard Zigbee 3.x wymagane jest ponowne parowanie urządzeń.

Owszem, wszystkie urządzenia parowałem ponownie, nie tylko te wspomniane.

Czy w koordynatorze przed użyciem zaktualizowałeś firmware do aktualnej stabilnej wersji? (można to zrobić i teraz, jaką wersję FW masz?)

Niestety nie. Przyznam, że szukałem jak to zrobić, ale wszystko co znalazłem tyczyło się wersji z chipsetem wersji “P” czyli cc2652p. Nie znam wersji FW , pewnie mozna to sprawdzić w oprogramowaniu do aktualizacji firmware. Jeśli mógłbyś mnie pokierować do softu oraz firmware będę wdzięczny.

Wersję firmware koordynatora sprawdzisz w dashboardzie Z2M
Z2M → Ustawienia → O programie → Wersja oprogramowania koordynatora

Niestety wsparcie tego koordynatora w Z2M jest dopiero w fazie eksperymentalnej, więc być może ręczny wybór protokołu cośkolwiek pomoże
Z2M → Ustawienia → Ustawienia → Port szeregowy → Adapter → zmień z auto na ezsp

Jeśli nie, to sugeruję tymczasowo spróbować integracji ZHA (po uprzednim usunięciu Z2M).

Tak mi się skojarzyło - być może ten adapter został wykryty przez wbudowaną integrację ZHA? Wyłączyłeś lub zignorowałeś ją by nie rywalizowała o koordynator?

Jeśli chodzi o firmware to jeszcze tą metodą opisywaną w oficjalnej instrukcji nie flashowałem zbliżonego sprzętu (i opisana tu metoda wygląda banalnie prosto w stosunku do innych)

swoją drogą nie widzę póki co nowszego FW niż to co do którego mam podejrzenia, że dostałeś wgrane jako fabryczne


Pomijając wszystko powyższe (o ile to nie konflikt z integracją ZHA) to proponuję ponownie sparować te urządzenia, które sprawiają problem.

Aby uniknąć problemu z potencjalnymi timeout’ami proponuję na czas parowania tych wszystkich urządzeń włączyć “permanentny permit join”
Z2M → Ustawienia → Ustawienia → Główne → ptaszek przy Permit join (i Submit)
Po sparowaniu wszystkiego należy to wyłączyć (i Submit)

PS
Tak wysokiej wersji softu (6.10.3) jeszcze nie widziałem w innych urządzeniach, więc nie wiem jak się zachowuje (możliwe, że używa nowszej wersji protokołu ezsp niż jest już dobrze obsługiwana, ale tego typu problemy można rozwiązać przez powrót do starego koordynatora i włożenie tego do szuflady - zwykle pół roku pomaga w takich wypadkach).

Pięknie dziekuję za wyczerpującą odpowiedź. Przerobiłem powyższe punkty, niestety nie pomogło. Pozostaje szuflada i czekać na nowy soft :slight_smile:
P.S. Jako ciekawostkę powiem, że wczoraj doszedł do mnie kolejny czujnik tego typu i on paruje się bezbłędnie…
Pozdrawiam