Mam pytanie do bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek. Kupiłem latem koordynatora Sonoff ZBDongle i w opisie jego było obsługa 32 urządzeń. Właśnie dobiłem do tej ilości i teraz co dalej do następnych urządzeń muszę kupować kolejnego dongla. Jak to ma się do HA i Z2M jeśli mam miecć 2 dongle, jak to będzie wyglądało w HA ? Na allegro widzę obecnie dongla gdzie w opisie jest obsługa do 100 urządzeń. Skąd taka różnica? Czy są na rynku różne urządzenia pod taka samą nazwą bądź podobną ale mająca większe i mniejsze możliwości? Czy to możliwe że problemy z utrata komunikacji z urządzeniami jakie doświadczam bardzo często spowodowane jest tym że posiadam jakiś dużo starszy model dongla? Jak sprawnie przeprowadzić przejście na nowszy model ? Czy wymaga to ponownego parowania urządzeń. A może to kwestia wgranego oprogramowania do dongla? HA widzi tego dongla co posiadam tak : /dev/serial/by-id/usb-ITEAD_SONOFF_Zigbee_3.0_USB_Dongle_Plus_V2_20220816103444-if00
Należy sprawdzić jakie jest najnowsze Firmware dongla i zaktualizować jeżeli masz jakieś problemy, przed aktualizacją należy przeczytać co dana aktualizacja wnosi i czy dotyczy błędów których doświadczasz .
Dzięki za info, okazuje się za 32 urządzenia mam w Z2M ale z tego 13 jest urządzeniami końcowymi reszta to routery. Więc spokojnie mogę dalej dodawać urządzenia. W jaki sposób można sprawdzić FIRMWARE dongla i jak ewentualnie dokonać zmiany firmware ? Gdzie poczytać o różnicach w firmware dla danego dongla ? Jak sprawdzić rodzaj, typ dongla czy tam co potrzeba aby dopasować firmware ?
Upewnij się, że to jest do twojego sprzętu (i czy w ogóle jest nowsze, bo Sonoff ma wylane na aktualizacje firmware swojego sprzętu)
instrukcja
No chyba wiesz co kupowałeś?
Z tego kawałka okienka w Z2M jak na screenshocie można dowiedzieć się wystarczająco dużo. Nie sugeruj się wartościami u mnie bo mam zupełnie inny sprzęt. (a wywnioskowałem z tego co już napisałeś, że masz Zbdongle E ale sprawdź!)
100% pewności daje też otwarcie obudowy i sprawdzenie użytego chipsetu
(foty makro z czytelnymi napisami na układach można wrzucać do posta)
Dobrze widzisz i dobrze rozumiesz, te zalecenia mają na celu odseparowanie dongla od silnych źródeł zakłóceń.
Nie bardzo pojmuję sens stosowania tak nowoczesnego laptopa jako bazy sprzętowej dla HA (no chyba, ze masz np. stłuczoną matrycę i to forma recyklingu).
Ale jeśli masz tylko USB-C to zamiast przedłużki użyj huba.
Laptopy są zazwyczaj przyzwoicie ekranowane (no ale to w sumie zależy - w ciemno nie da się ocenić czy sprzęt jest dobrze ekranowany, czy nie), jeśli nie używasz kiepsko ekranowanego osprzętu USB3 to zapewne nie masz potencjalnych źródeł zakłóceń.
Na początku miałem HA na starociu który się przegrzewał, ale niestety powodowało to wyłączanie sprzętu wiec i HA przestawał działać, Nie da się już tego sprzętu usprawnić a nie działanie HA spowoduje brak wielu krytycznych automatyzacji jak np ogrzewanie. Wiec musiałem zmienić sprzęt dla HA a jedyne co miałem pod ręką to laptop syna nie używany bo złożył sobie stacjonarkę i laptop leżał wiec zagospodarowałem go . Ale i z nim mam problem bo bateria spuchła, i muszę się do niego dobrać ale wówczas cala automatyka jak pisałem wyżej ogrzewanie nie będzie działać wiec odwlekam rozkręcanie laptopa…