Sonoff ZBDongle

Witam

Mam pytanie do bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek. Kupiłem latem koordynatora Sonoff ZBDongle i w opisie jego było obsługa 32 urządzeń. Właśnie dobiłem do tej ilości i teraz co dalej do następnych urządzeń muszę kupować kolejnego dongla. Jak to ma się do HA i Z2M jeśli mam miecć 2 dongle, jak to będzie wyglądało w HA ? Na allegro widzę obecnie dongla gdzie w opisie jest obsługa do 100 urządzeń. Skąd taka różnica? Czy są na rynku różne urządzenia pod taka samą nazwą bądź podobną ale mająca większe i mniejsze możliwości? Czy to możliwe że problemy z utrata komunikacji z urządzeniami jakie doświadczam bardzo często spowodowane jest tym że posiadam jakiś dużo starszy model dongla? Jak sprawnie przeprowadzić przejście na nowszy model ? Czy wymaga to ponownego parowania urządzeń. A może to kwestia wgranego oprogramowania do dongla? HA widzi tego dongla co posiadam tak : /dev/serial/by-id/usb-ITEAD_SONOFF_Zigbee_3.0_USB_Dongle_Plus_V2_20220816103444-if00

1 polubienie

Jeżeli przekroczysz 32 urządzeń dodajesz routery zigbee .

  • Coordinator: 32 Zigbee End devices - 3 routers = 29
  • Router one: + 16 devices
  • Router two: + 16 devices
  • Router three: + 16 devices
  • Total device limit = 77 devices

https://www.home-assistant.io/integrations/zha#using-router-devices-to-add-more-devices

Nie wiemy, trudno zgadnąć o jakim modelu piszesz?

Należy sprawdzić jakie jest najnowsze Firmware dongla i zaktualizować jeżeli masz jakieś problemy, przed aktualizacją należy przeczytać co dana aktualizacja wnosi i czy dotyczy błędów których doświadczasz .

Dzięki za info, okazuje się za 32 urządzenia mam w Z2M ale z tego 13 jest urządzeniami końcowymi reszta to routery. Więc spokojnie mogę dalej dodawać urządzenia. W jaki sposób można sprawdzić FIRMWARE dongla i jak ewentualnie dokonać zmiany firmware ? Gdzie poczytać o różnicach w firmware dla danego dongla ? Jak sprawdzić rodzaj, typ dongla czy tam co potrzeba aby dopasować firmware ?

w Z2M?

Najpierw trzeba je mieć

Upewnij się, że to jest do twojego sprzętu (i czy w ogóle jest nowsze, bo Sonoff ma wylane na aktualizacje firmware swojego sprzętu)

instrukcja

No chyba wiesz co kupowałeś?
Z tego kawałka okienka w Z2M jak na screenshocie można dowiedzieć się wystarczająco dużo. Nie sugeruj się wartościami u mnie bo mam zupełnie inny sprzęt. (a wywnioskowałem z tego co już napisałeś, że masz Zbdongle E ale sprawdź!)

100% pewności daje też otwarcie obudowy i sprawdzenie użytego chipsetu
(foty makro z czytelnymi napisami na układach można wrzucać do posta)

Dopytam jeszcze o takie szczegóły bo nie wiem czy dobrze zrozumiałem, że:

  1. najlepiej wpinać dongla w port usb 2.0
    co jeśli ma w laptopie z HA sa tylko 3.1 porty
  2. powinno się stosować przedłużacz USB, nie wpinać bezpośrednio w port USB?

Proszę o informacje bo nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałem co czytałem .

Jeśli dobrze widzę to jest to najnowsze oprogramowanie dla tego Dongla ? Wiec nie ma co aktualizować

Wersja Zigbee2MQTT
1.34.0 commit: unknown

Typ koordynatora
EZSP v8

Wersja oprogramowania koordynatora
6.10.3.0 build 297

Adres IEEE koordynatora
0x84b4dbfffec9e025

Wersja aplikacji interfejsu użytkownika
0.6.147

Zigbee-herdsman-converters version
15.130.1

Zigbee-herdsman version
0.25.0

Dobrze widzisz i dobrze rozumiesz, te zalecenia mają na celu odseparowanie dongla od silnych źródeł zakłóceń.
Nie bardzo pojmuję sens stosowania tak nowoczesnego laptopa jako bazy sprzętowej dla HA (no chyba, ze masz np. stłuczoną matrycę i to forma recyklingu).

Ale jeśli masz tylko USB-C to zamiast przedłużki użyj huba.

Laptopy są zazwyczaj przyzwoicie ekranowane (no ale to w sumie zależy - w ciemno nie da się ocenić czy sprzęt jest dobrze ekranowany, czy nie), jeśli nie używasz kiepsko ekranowanego osprzętu USB3 to zapewne nie masz potencjalnych źródeł zakłóceń.

Na początku miałem HA na starociu który się przegrzewał, ale niestety powodowało to wyłączanie sprzętu wiec i HA przestawał działać, Nie da się już tego sprzętu usprawnić a nie działanie HA spowoduje brak wielu krytycznych automatyzacji jak np ogrzewanie. Wiec musiałem zmienić sprzęt dla HA a jedyne co miałem pod ręką to laptop syna nie używany bo złożył sobie stacjonarkę i laptop leżał wiec zagospodarowałem go . Ale i z nim mam problem bo bateria spuchła, i muszę się do niego dobrać ale wówczas cala automatyka jak pisałem wyżej ogrzewanie nie będzie działać wiec odwlekam rozkręcanie laptopa…