Sonoff ZBmini i CC2531 poprzez ZHA

No to nie wiem co powiedziec, generalnie przeciez ten sam dongle…automatyki,encje,urzadzenia…a tu na pc bylo swieże. Nie kombinowalem nic więcej.

Po wielu godzinach, na rpi zobaczył w końcu ten przełącznik. Może komuś się coś nasunie jeszcze (zasięg?,uzywanie hd-idle?)
Co zrobiłem:

  • postawiłem 2 dockery mosquitto i zigbee2mqtt,
  • wyłączyłem ZHA i odłączyłem przekazywanie USB dla niego,
    Skutek:
  • po kolejnym dwukrotnym odłączeniu napięcia w zbmini ha sparowal urządzenie
    Co zrobiłem Krok 2:
  • wyłączyłem dockery,mqtt brokera i ponownie włączyłem Zha i mapowanie USB,
    Skutek dla 2:
  • zha nie znajdował zbmini,
    Co zrobiłem krok 3:
  • podłączyłem cc2531 poprzez hub usb (pasywnie)
    Skutek dla 3:
  • zha znalazło zbmini i sparowalo,miałem nowa czujkę światła mi i tez podlaczylem,pozostałe czujniki aqara cały czas bez problemu,co istotne za chwile,będące kilka metrów dalej tez
  • odłączyłem hub usb, podlaczylem bezposrednio i już nie ruszałem, wszystko ok,sterowanie zbmini,mi light…

I teraz….po nocy brak kontaktu zbmini i mi light…pomimo ze nic nie było już ruszane i działało. Stawiałbym na jakieś usypianie usb,ale przecież aqary i gniazdka elektryczne bez problemu.

Dobra rada: przy RPi donga Zigbee należy używać na przedłużce USB z dala od RPi z uwagi na możliwe zakłócenia (np. od Wi-Fi na kanale, który może pokrywać się z kanałem Zigbee).

2 polubienia

Miałem to napisać już kilkanaście postów temu, ale ta bezproblemowa Aquara zbiła mnie z tropu, oprócz przedłużki optymalnie jest wyłączyć w RPi zarówno WiFi jak i BT (jeśli to możliwe), a samą płytkę SBC mieć w metalowej obudowie.

1 polubienie

Dziękuję. Zobaczymy, jest już na przedłużce. Aqara jest nawet dalej niz zigbee i w tym samym pomieszczeniu, i z nią problemu od dlugiego czasu nie było. A nie wiem czy pamiętacie, przenosiłem RPi nawet obok 10cm zbmini i nic nie pomoglo,ale…wtedy mialem siec na wifi w RPi. Jak na razie działa. Ale dało mi to w kość czasowo.

Dodam od siebie, że nie tylko przy RPi. Mam Fujitsu Q920 i HA postawiony na proxmoxie. Ostatnio zaczął pojawiać mi się błąd

‘Error: Data request failed with error: ‘No network route’ (205)’

Walczyłem z tym cały dzień. Po wpięciu dongla na przedłużce wszystkie problemy zniknęły

1 polubienie