Sonoff ZBMINI vs Aqara T1 (Wasze doświadczenia, który polecacie?)

Podzielcie się proszę opinią na temat tych dwóch urządzeń.
Jak wygląda ich codzienna praca (stabilność, zasięg)?

Małe porównanie i różnice:

Sonoff ZBMINI / Aqara T1 (Xiaomi SSM-U01)

CECHY WSPÓLNE
Zigbee 3.0
Obciążenie 10A
Jeden kanał

RÓŻNICE
Cena: NISKA (1x) / WYSOKA (3x)
Wymiary: 42.6x42.6x20mm ||| 42.9×40×21.4mm
Pomiar prądu: NIE / TAK
Obsługa: tylko wyłączniki bistabilne \ oba rodzaje: bistabilne i monostabilne

Sonoff Exposes: switch (state), linkquality
Aqara Exposes: switch (state), linkquality, energy, power, device_temperature

Dodatkowo różnica:
Sonoff ZBMINI obsługuje tylko wyłączniki, nie obsługuje łączników “dzwonkowych”:

Aqara T1 obsługuje oba rodzaje wyłączników:

faktycznie, dodałem do głównego wątku

@macek Przed napisaniem wpisu zrobiłem research, obejrzałem te filmy (nic nowego niż w opisie przełącznika się nie dowiedziałem). Mimo to, dzięki za linki!


Wróćmy zatem do pytania z głównego wątku:

ps. jeżeli są jeszcze jakieś różnice czy podobieństwa to piszcie, uzupełnię o nie główny temat

Kupiłem dwa SONOFF i następnego dnia odesłałem i zamówiłem Aqara.
Fatalny zasięg, metr od CC2531 z anteną 40lqi a gdzie to jeszcze w puszce umieścić?
Ponoć są oparte na CC2531, sam nie sprawdzałem tej informacji.

Jak wgrasz tasmote w MINI to zmieniasz SwitchMode i działa tez z dzwonkowym… klikniecie, przytrzymanie czy nawet ściemnianie, jest pełno opcji do wyboru
mam chyba z 20 MINI… opinia? działa :slight_smile:

1 polubienie

Sonoff ZBMINI to urządzenie Zibgee a nie Wi-Fi więc tam nie wgrasz Tasmota.

Sorry, faktycznie nie doczytałem , mój błąd
Jest 2 razy droższy niż wifi… po co przepłacać? :slight_smile:

ITEAD stosuje w swoich produktach z ZigBee chipy EFR32 w tym przypadku EFR32MG21 - porównywalne z CC2652P.

Jak pisałem nie sprawdzałem tej informacji, takie info dostałem od osoby sprzedającej dongle CC2531 na allegro. Co nie zmienia faktu, że dwie sztuki które kupiłem, miały problem z połączeniem przez jedną ścianę. Miejsce docelowe ~6m od anteny CC2531, lqi skakało 0-5. Często nie reagowały na włączenie.
W tym samy czasie w drugim pokoju na testy miałem włącznik TUYA bez N i lqi ponad 100.
Chyba, że problemem był koordynator?

Pytanie: czy włącznik TUYA bez N był podłączony bezpośrednio do koordynatora czy może do najbliższego mu routera Zigbee? :wink: Dla mnie testy są wiarygodne jeżeli są wykonywane dla tych samych warunków, określenia typu " przez jedną ścianę", “w tym samy czasie w drugim pokoju” raczej nie są tym samym.

Warunki laboratoryjne to nie były :slight_smile:
Zaczynałem z ZigBee i były to pierwsze urządzenia.
W sieci był tylko koordynator CC2531, włącznik TUYA bez N oraz dwa SONOFFy z tematu.
Podglądałem mapę i TUYA podłączyła się do koordynatora.
Nie wiem w czym był problem, może jakaś wadliwa partia?