Sonoff ZBMINI (zigbee) problem z brakiem reakcji

Chodzi mi o to (szukam jakiegokolwiek “punktu zaczepienia” np. czy to czasem nie jest instalacja na malinie?)

  1. wklejanie linka który już wkleiłeś wcześniej nic nikomu nie daje - tam jest zbmini, chodzi o potwierdzenie, że masz dokładnie ten moduł (z N, który jest routerem w przeciwieństwie do tego którego instrukcję linkował @macek który jest bez N i nie jest routerem), można wrzucać fotki sprzętu jako załączniki, ale rozumiem że wklejając 2 raz to samo potwierdzasz model

  2. sieć masz skrajnie malutką, skoro masz tylko jeden router (i akurat jest nim ten moduł) to bezwzględnie zawsze musi być on w bezpośrednim zasięgu koordynatora, ale ponieważ nie masz żadnych innych routerów Zigbee to sieć kratowa (czyli taka, która zapewnia alternatywne ścieżki dla telegramów) nie może się zbudować

  3. wskaźnik LQI masz w okolicach połowy skali, więc trudno ocenić czy zasięg jest OK czy nie jest (wiemy, że nie jest dramatycznie zły, ale to nie gwarantuje że nie masz źródeł zakłóceń)

  4. sam fakt podłączenia wentylatora (czyli de facto silnika) może mieć wpływ na podatność na zakłócenia, bo nawet samo obciążenie może generować te zakłócenia - testowo możesz do modułu podłączyć zwykłą żarówkę (taką klasyczną wolframową) zamiast wiatraka

  5. oczywiście nie wykluczam wady modułu, ale przykładowo wadliwe podłączenie masy (gdy jest za duża rezystancja połączeń) może być źródłem problemu czy zamiana miejscami przewodów L i N (!), pod żadnym pozorem wejścia S1 i S2 nie mogą się łączyć ani z L, ani z N jeśli producent wyraźnie nie nakazuje takiego połączenia (nie wiem czy ten moduł ma wejścia sterujące niskonapięciowe czy wysokonapięciowe, zachowanie sugeruje niskonapięciowe i problemy z instalacją elektryczną i/lub wysoki poziom zakłóceń w miejscu instalacji)

  6. wspomniałeś o łazience - to miejsce o wysokiej wilgotności i instalacja musi być przeprowadzona wyjątkowo starannie, tu znaczenie mogą mieć upływności

  7. jeśli moduł był wcześniej sparowany do innej twojej sieci Zigbee (bramka ewelink?) to czasem zdarzają się dziwne błędy (to de facto jest wada sprzętu=niedoróbka w firmware, nie wiem czy akurat sonoff/itead miał takie wpadki, ale są prawdodobne, bo to jest niestety najniższa półka R&D, a widziałem takie przypadki gdy urządzenie reaguje wadliwie bądź na polecenia z sieci z którą już teoretycznie nie jest sparowane)