Sposób komunikacji na większe odległości wewnątrz bloku

Cześć, mieszkam w mieszkaniu na 1 piętrze w bloku. Mam też piwnicę na poziomie -1. W mieszkaniu jest HA, a w piwnicy chciałbym zainstalować jakiś czujnik ruchu bądź otwarcia drzwi - coś w rodzaju prostego alarmu. W piwnicy nie ma niestety zasilania, jak nietrudno się domyślić nie sposób też poprowadzić żadnych kabli z mieszkania.

Generalnie samo zintegrowanie tego do HA nie stanowi problemu. Przygotowanie czujnika, który przykładowo załączy zasilanie z baterii tylko w momencie otwarcia drzwi piwnicy (aby nie musiało to działać cały czas i zużywać baterii) i wyśle jakiś prosty sygnał, że jest otwarte albo widzi ruch, też nie powinno być problematyczne. Problem pojawia się tylko taki jakiego sposobu komunikacji użyć, aby przebić się z 1 piętra aż do piwnicy? Wiem, że to pewnie zależy od rodzaju budynku, grubości ścian itd., ale może jakieś ogólne sugestie prostej komunikacji na nieco większe odległości jakiej mógłbym spróbować użyć? Albo może znacie jakieś gotowe rozwiązanie tego typu? Też mogłoby być.

Na jednym z obiektów mam taki zestaw zainstalowany.
W momencie zmiany stanu wysyła sygnał.
https://gorke.eu/nadajniki-lx/173-nbx-102-nadajnik-2-kanalowy.html?search_query=NBX-102&results=1
https://gorke.eu/odbiornik-lx/110-rsx-k02-2kanalowy.html?search_query=RSX-K02&results=2
do tego dodaj czujkę ruchu lub kontaktron na drzwi i już masz.
U mnie z kontaktronem chodzi już 3 lata na odległości ok 200m z kontenera morskiego (nadajnik jest w środku, więc przez grubą blachę daje radę) do budynku z dachówką. Całość mam wpięte do PLC ,ale możesz wpiąć do dowolnego urządzenia.

Ewentualnie
https://kamami.pl/sonoff/581701-sonoff-dw2-rf-433-mhz-czujnik-otwarciazamkniecia-drzwi-i-okien-z-rf.html
https://kamami.pl/sonoff/581709-sonoff-rf-bridge-inteligentna-bramka-rf-wifi.html
ale nie wiem, czy te 50m to prawda …

1 Like

Dzięki. Pierwsze rozwiązanie nie będę ukrywał, że jest trochę drogie. Pewnie dzięki temu lepsze jakościowo i zasięgowo, ale do prostego alarmu do piwnicy jednak wolałbym wydać mniej :slight_smile: Może spróbuję z tym sonoffem albo najpierw poszukam jeszcze czegoś po RF 433, może to jest dobra droga i z jakąś anteną dałoby się jeszcze wzmocnić zasięg. Znając życie 50m zasięgu liczone jest w przestrzeni otwartej, więc w przypadku bloku to się pewnie mocno zmniejszy.

Zasięg trzeba sobie sprawdzić doświadczalnie. Z moje go doświadczenia i testów tam gdzie nie powinno być zasięgu to o dziwo był, 1 piętro pilotem RF 433 w piwnicy załączałem przekaźnik w domu .

Konfiguracja Sonoff RF Bridge wgrana Tasmota
Link jak to zrobić https://tasmota.github.io/docs/devices/Sonoff-RF-Bridge-433/

Cześć
chciałbym wrócić do tego wątku, temat gdzieś mi zaginął przez brak czasu, ale już pora podziałać. Myślę, że spróbuję z tym Sonoff DW2-RF, tylko nie do końca rozumiem i mogę znaleźć jak wyglądają możliwości podłączenia tego do Home Assistanta. RF się jeszcze nie miałem okazji bawić. Czy tu konieczna jest ich dedykowana brama Sonoff Bridge czy można użyć czegoś innego, co będzie bardziej uniwersalne? Chodzi mi o coś jak w przypadku Zigbee - niby każdy producent robi swój standard jakiś, ale jak się troszkę pokombinuje to można kupić bramkę, która działa dość uniwersalnie z wieloma sprzętami.