Sposoby na włączenie żarówek po utracie zasilania

Mam kilka żarówek Hue. Mają one jedną wadę. Po utracie i powrocie zasilania same się zapalają. Pewnie nie tylko Hue ma z tym problem. Jak to rozwiązujecie?

Najprościej automatyzacją, po powrocie ze stanu “unavailable/niedostępny” ustawić na off.

Sprawdziłem u siebie i po odłączeniu zasilania żarówki Hue, Zigbee2MQTT nie pokazuje takiego stanu, co mam źle skonfigurowane?

A jaki masz wtedy stan?

Ja również nie mam takiego stanu. W opcjach encji nic się nie pojawia po wyłączeniu.

Mam ostatni stan przekazany z Z2M. Analizując to wydaje mi się, że HA nie odpytuje cyklicznie o stan urządzenia albo odpytuje a Z2M zwraca ostatni zapamiętany stan.

Sprawdziłem, to nie kwestia HA tylko Z2M na którym tak jak piszesz jest ostatni stan. Porównałem w dwóch wtyczkach blitzwolfa gdzie jedną mam podpiętą do deconz a drugą do Z2M. Po wyjęciu z gniazdka, deconz raportuje stan “unavailable” a Z2M raportuje że jest włączone.

2 polubienia

Możecie przykładowy flow wrzucić na taką automatyzację

:thinking: nie dało mi to spokoju, zacząłem szukać i znalazłem to samo - | Zigbee2MQTT, jest też informacja:

Note for CC2530/CC2531 users
As this feature increases the amount of messages on the Zigbee network, it could cause stability issues when you are using a CC2531 or CC2530 as adapter.

może dlatego jest to domyślnie wyłączone :wink:. Dodałem opcję do swojej konfiguracji Z2M, pożyjemy, zobaczymy.

Dzięki za “trop” :slight_smile:.

W jaki sposób odczytujecie te stany?

Stany każdej encji masz w Narzędziach deweloperskich

Tylko u mnie nic się nie pojawia gdy odłączę żarówkę.

@Damian w HA nie czegoś takiego jak “nic”, encja zawsze ma swój status, w przypadku problemów status encji jest unavailable/niedostępny.
W menu HA: Narzędzia deweloperskie, zakładka Stany, w polu encja poszukaj swojej żarówki, po wybraniu w polu Stan będzie status Twojej żarówki, możliwe stany to on, off lub unavailable.

Kurde ślepy byłem. Teraz już wszystko jasne. Dzięki.

Niestety padła mi karta pamięci i dopiero teraz wracam do tematu. W jaki sposób odczytać poprzedni stan encji? W jaki sposób sprawdzić czy stan przeszedł z niedostępny na on?

Odkopię trochę temat. Zmieniłem Deconz na Zigbee2mqtt i uruchomiłem Power-on behavior.
Wszystko działa bardzo dobrze i już nie mam problemu po utracie zasilania.

Cześć, Podpowiesz jak dokładnie zrobiłeś automatyzacje wyłączenia żarówek po utracie napięcia, niby wydaje się proste a nie wiem jak to zrobić.

Jakich żarówek, w jakim dodatku?

Posiadam żarówki zigbee z IKEA i chciałbym aby automatycznie się wyłączyły po tym jak wróci napięci w domu.

Jakiego dodatku zigbee używasz?
W Z2M w zakładce Eksponuje możesz ustawić jak ma się zachować