Sprzedam czytnik wmbus na bazie modułu esp-32s + CC1101

Jak w temacie.
Gotowy, przetestowany czytnik licznikow wmbus.
Wykorzystałem ESP -32S (z możliwością podpięcia zewnętrznej anteny Wi-Fi). Dodatkowo gniazdko SMA, jak by trzeba było zwiększyć zasieg radia.

Całość w obudowie (druk 3D).

Cena 100zł + przesyłka.

Mam też cały czas dostępne wersje na esp8266, za 85zł + przesyłka.

1 polubienie

Ze zdjęcia wynika, że płytka ESP32 jest wlutowana bezposrednio w PCB z CC1101, może źle widzę. Skąd taka decyzja? Wg mnie bardziej praktycznym rozwiazaniem jest umieszczenie plytki ESP32 w dodatkowycm złączu pin gold.

Niewątpliwie to oszczędność miejsca, rozwiązania ze złączami stykowymi mają też fatalną przypadłość, szczególnie gdy są to złącza małopowierzchniowe i przy pracy w trudnych warunkach klimatycznych, np. miejscach o dużej wilgotności - wskutek utleniania się powierzchni złącz trwałość takiego połączenia jest ograniczona (ze względu na utratę parametrów), połączenia lutowane natomiast bez problemu działają przez setki lat (co jest wiadome teoretycznie na podstawie badań nad starzeniem urządzeń, natomiast w praktyce stwierdzone na podstawie bezproblemowo działających np. odbiorników radiowych z początku ubiegłego wieku, które miewają ponad 100 lat i są nadal sprawne).

Na podstawie tego jednego zdjęcia nie mogę ocenić konstrukcji białej PCB, ale o ile jest ona zaprojektowana prawidłowo - na obszarze anteny PCB WiFi obszar zarezerwowany nie zawiera żadnych ścieżek ani powierzchni metalowych - to na obrazku poniżej w kolorze czerwonawym w ramce, to konstrukcja jest jak najbardziej prawidłowa.

PS na zdjęciu wersji fioletowej widać trochę lepiej i wydaje się, że pod tym względem konstrukcja jest OK. Nie wnikam jak rozwiązane jest przełączanie anteny 433MHz (ale skoro działa to chyba najważniejsze, w końcu to jest tylko odbiornik, więc nie wymaga dostrojenia anteny jak nadajnik).

Tak jak napisał szopen, niezawodność połączenia jest powodem lutowania. Trochę się już nawkurwiałem na te goldpiny. Pod anteną wifi nie ma miedzi (masy) sciezki sygnałowe prowadzone są maksymalnie po bokach.
Dodam od razu, że radio wywaliłem poza esp, bo tez mam złe doświadczenia z tłumieniem sygnału, jak robilem testy “na kanapkę”.

Oczywiście jesli ktoś chce wersję z goldpinami, to nie widzę problemu. Obudowę zrobię wyższą i po problemie

1 polubienie

I wszystko jasne :slight_smile:.