Sprzet pod HA + Frigate w 2024 - CPU vs TPU vs NPU

Zdecydowałem się na wersję T procesora wierząc, że rzeczywiście będzie w miarę energooszczędny. Oczywiście można by zdławić i7 czy mocniejszy ale w tych momentach kiedy potrzebuję więcej mocy to jej nie dostanę. Ponieważ jako serwera muzyki używam Roon’a ( a jego zalecenia w przypadku wielkości mojej kolekcji muzyki to minimum i3) koncepcja jest taka, że i5 będzie sobie pracowała na 25% a jak będę słuchać muzyki albo chciał rozpoznać twarze przez DeepStack to wtedy dostanę pełną moc. Zobaczymy, myślę, że parę miesięcy testów przede mną.

1 polubienie

Z tego co zrozumiałem chcesz osiągnąć jak najniższy power consumption. Przy tej ilości kamer optymalnie będzie wszystko przerzucić na barki Nvidia GPU.
Czyli po kolei:

  • docker z nvidia container toolkit
  • frigate w kontenerze, włączone ffmpeg hardware decoding (nvidia h.264, nvidiah.265 preset) + nvidia TensorRT do wykrywania obiektów (wymaga GTX 1XXX wzwyż) lub lepiej do wykrywania obiektów Coral TPU + jakaś prostsza karta nvidii (wyjaśnienie poniżej)
  • identyfikacja twarzy Compreface z modelem Arcface-gpu, który wymaga min. 4 gb vramu, albo nieco słabszy model mobilenet-gpu (chodzi na 2 gb vramu, a może nawet na 1 gb), wtedy wystarczy ci GTX 750 2 gb vram z TDP 38 W, ale w realu zużyje połowę tego, do tego bierzesz pod uwagę czas amortyzacji ewentualnego zakupu wielokrotnie droższego GPU. Ten GTX 750, o którym wspominam jest w wersji compact/short, więc nie wystaje poza obręb płyty głównej ITX - czyli jakąś fajną obudowę typu cube można zastosować jeżeli to ma znaczenie
  • rozpoznawanie tablic rejestracyjnych z ALPR - wersja darmowa (cloud), albo płatna ze wsparciem nvidia GPU - dla sytuacji typu parking/autostrada.

Jak to poskładasz do kupy wystarczy ci najprostszy CPU z AVX np. Athlon/Sempron AM1 albo jakiś intel Atom.
Pozostaje kwestia ile mocy potrzebujesz na pozostałe usługi - myślę, że ten serwer muzyki po wykonaniu bazy danych też może koegzystować na takim sprzęcie OK.
Odnośnie samego hosta - trzeba koniecznie podmienić domyślny sterownik graficzny nvidiafb na zamknięty sterownik nvidia (pracuję tylko na Linuxie - nie orientuję się co jest grane w windowsach).

2 polubienia