Sprzęt pod HA - nowa konfiguracja czy stara

Witam

Obecnie będę wykańczał nową nieruchomość i właśnie zastanawiam się nad wyborem sprzętu.
Obecnie w mieszkaniu rok temu postawiłem VM na proxmoxie i to wszystko na HP T630 + ConBee II ZigBee .
Zaczołem się zasntawiać co jest lepszym wyjściem iście w to samo czy moze instalacja HA na rasberry ?
Zaznacze że nie jestem jakimś specjalistą w programowaniu .
Obecnie HA w miekszaniu wykorzystuje do sterownania roletami, ogrzewaniem swiatlem i radia oraz stacja pogodowa, plus jakies czujniki .
W nowym domu chciałbym wykorzystywac do sterowania ogrzewaniem (podlogowe +piec gazowy),rolet,oswietlenie,klimatyzacji, brama wjazdowa i brama garazową, kamery.
W obecnym rozwiązaniu problem mam tylko z szybkościa działania panelu sterujacego ktory zrobiłem na starszym Galaxy Tab 10 gdzie udało mi sie zaisntalwoac najpierw Androida 6.0 a pozniej Wallpanel.
Wydaje mi sie ze szybkosc dzialania lezy po stronie samego tabletu a nie sprzetu?

Instalacja HA w wersji generic, jako pełny HAOS, a nie jako VM. Na jakimś komputerze typu NUC, a jak masz miejsce w rozdzielni to kup coś małego co zamontujesz na szynie din, malina to sprzęt, który może początkowo Ci starczy ale jak rozbudujesz instalacje to będzie kiepsko.
https://allegro.pl/oferta/przemyslowy-mini-pc-fanless-m4a-lan-com-hdmi-dp-12879621225 na aliexpress ten sam sprzęt za połowę dostaniesz, 100% bez wentylatorowy, na dysku ssd, dość wydajny a przy tym mało energii pobiera, zasilany 12V więc na zasilaczu buforowym masz prosty UPS do tego.

1 polubienie

Czy pelny HAOS instaluje się podobnie jak VM na Proxmoxie ?
Co masz na myśli coś małego do szafy elektrycznej ?

Myślałem o podłączeniu kompa z HA bezpośrednio do router po kablu aby łączę było stabilne.
Czy w przypadku ConBee II i 2 pietrach może być problem z zasięgiem ?

HAOS pobierasz obraz i go kopiujesz na dysk twardy, i startuje.
Najczęściej jest problem z miejscem do zamontowania sprzętu, dlatego napisałem o czymś małym do montażu na szynie din np. 538.45zł 34% OFF|Topton 6W Ultra X86 Mini PC Pentium N3700 N3160 czterordzeniowy komputer przemysłowy bez wentylatora kieszonkowy komputer GPIO Dual Gigabit LAN 2xUSB3.0| | - AliExpress jest o wymiarach 90mm x 90mm x 37mm (plus ew. uchwyt do szyny din), więc można go łatwo schować.

Co do zasięgu conbee to pewnie będzie ciężko bo ściany dość mocno tłumią.

1 polubienie

Bardzo słusznie.
(możliwa jest praca po WiFi o ile sprzęt ma kompatybilną kartę, tylko po wcześniejszej konfiguracji z wykorzystaniem karty przewodowej, ale odradzam, aby nie być gołosłownym mam taką instalację testową)

Zupełnie inaczej, jest to po prostu przepisanie obrazu na dysk (podobnie jak w przypadku RPi o ile kojarzysz o co chodzi), najprościej przełożyć dysk do komputera pracującego pod takim systemem jak lubisz i tam przepisać obraz dysku, ale można to zrobić też bez przekładki wątkotutorial ma niemal wszelkie przypadki opisane w pierwszym poście.

1 polubienie

Taka ciekawa, świeża oferta. Z kodem ETAPRIME-G3-99 wychodzi całkiem fajna cena:

image

Sloty na pokładzie:

  • M.2 NVMe PCIe klucz M maksymalna wielkość 2280,
  • M.2 SATA wielkość 2242 klucz B+M
  • M.2 A+E wielkość 2230

Wygląda ciekawie, jedyna wada której się dopatrzyłem to tylko jedno gniazdo SO-DIMM, ale przy takiej cenie można przymknąć na to oko.
Kupiłeś?

Ok dzięki .

Nie jeszcze nie kupiłem,ale chyba się zdecyduję.
Jednak tego GMKtec NucBox zamontuje sobie we wnęce w ścianie za panelem sterującym ,a nie w szafie elektrycznej.
Przynajmniej taki mam plan, podyktowane to jest tym że szafę mam w garażu a wnękę zrobię w miarę w miejscu w którym ConBee powinno nie mieć problemu z zasięgiem.

Za panel sterujący pewnie wykorzytsam starego tableta plus drukowana ramka (własny projekt) , no i jakiś system uchwytu aby dostać się do komputerka za panalem ,jakieś zawiasy albo coś.

Co do złącza SO DIMM, wydaje mi się jeśli zastosuje 16GB będzie wystarczające.
Pytanie którą konfigurację wybrać:
image

Czy lepiej samemu kupić dysk i pamięć?

Moim zdaniem lepiej sobie kupić dysk i pamięć już w PL.

Pytanie było do @angler :stuck_out_tongue:

No to już twój wybór, kody promocyjne (-50USD: ETAPRIME-G3-99 albo -30USD: G3$30off) wchodzą dzisiaj tylko na “golasa”, za to najdroższa wersja już jest w promocji (czyli kody nie wchodzą) - wiadomo to typowy “chiński marketing” (czyt.: agresywny, kolejny przejaw: “Nucbox” tak by się kojarzyło z intelowskim NUC, który jest nazwą zastrzeżoną :stuck_out_tongue: ), więc ciężko porównywać, natomiast istnieje ryzyko, że to będą “paździerzowe” podzespoły.

O ile pamięć może być ok, o tyle te Chińskie dyski SSD dość szybko padają, kupiłem kiedyś do starego laptopa na aliexpress dysk ssd, cena była dobra bo 50%, była to jakaś imitacja samsunga bo opisana jako 850 ale bez znaków samsunga, padła po ok 30TB zapisanych danych, a dysk 512GB więc szybko osiągnął tą wartość - dysk dało się zapisać ale kasował się przy odłączeniu od zasilania.
Proponuje więc kupić golasa, a RAM i dysk w PL wtedy pożyje długo.

1 polubienie

Ja nie kupiłem, bo czekam jeszcze na 11.11 ale celuję w płytę główną z Intel N100. Nie kupuję mini PC, bo mam miejsce a maszyna ma być jak najbardziej uniwersalna - czytaj z różnymi slotami, a zwłaszcza PCI-e. Wówczas mogę dowolnie manipulować z konfiguracją i może sprzęt starczy technologicznie na dłużej. Na ten moment jest w polu zainteresowania Asrock, chociaż też jeden slot pod RAM. Jakoś mnie nie przekonywają płyty koncepcyjnie rodem z PRC.

https://www.asrock.com/mb/Intel/N100DC-ITX/

Ok jeśli nie chińczyk to poszedłem śladem @angler i może coś z tego pod

  1. ASrock DeskMini H470 Series
  2. NUC BOX 8265U
  3. https://allegro.pl/oferta/mini-pc-komputer-16gb-1tb-12th-gen-windows11pro-4k-14035064335
  4. ASROCK Jupiter B660

Myślę o czymś do 1200-1400 zł ,z taką samą myślą jak @angler żeby nie zestarzało się za szybko.

Spróbuj poszukać na N100 (pewnie będzie nieco drożej) ale dużo wydajniej: Intel Celeron N5105 @ 2.00GHz vs Intel N100 [cpubenchmark.net] by PassMark Software

Co sądzisz o tych ?
#Beelink EQ12 Mini PC,12th Generation Intel Alder Lake-N100 - 799 PLN - 639 PLN

1.https://www.amazon.com/Beelink-Generation-Lake-N100-Processor-Computer/dp/B0CGHSSPSP?tag=nbcnewsnet-20&th=1&language=en_US&currency=PLN

tutaj taki sam ale nawet za mniej niż 700:
https://www.amazon.com/Beelink-Lake-N100-Desktop-Computer-Ethernet/dp/B0BYJ9BC15/ref=sr_1_18?crid=1KOTU9S3NZB7W&keywords=Mini%2BPC%2C%2BIntel%2B12th%2BGen%2BAlder%2BLake-%2BN100(up%2Bto%2B3.4GHz)%2BDesktop%2BPC%2C%2B16GB%2BDDR4%2BRAM%2B512GB&qid=1700457599&sprefix=mini%2Bpc%2C%2Bintel%2B12th%2Bgen%2Balder%2Blake-%2Bn100%2Bup%2Bto%2B3.4ghz%2Bdesktop%2Bpc%2C%2B16gb%2Bddr4%2Bram%2B512gb%2Caps%2C162&sr=8-18&th=1

  1. BOSGAME B100 Mini PC, Intel 12th Gen Alder Lake- N100 803 PLN

https://www.amazon.com/dp/B0CLV3KJFD/ref=sspa_dk_detail_0?pd_rd_i=B0CLV3KJFD&pd_rd_w=cS6Gv&content-id=amzn1.sym.386c274b-4bfe-4421-9052-a1a56db557ab&pf_rd_p=386c274b-4bfe-4421-9052-a1a56db557ab&pf_rd_r=R7E9AC3NFEX8K0XY97YB&pd_rd_wg=fHys5&pd_rd_r=57966e3b-32fe-48ce-84be-b805c271f422&s=pc&sp_csd=d2lkZ2V0TmFtZT1zcF9kZXRhaWxfdGhlbWF0aWM&spLa=ZW5jcnlwdGVkUXVhbGlmaWVyPUFVM0I3QlNGT0tQNkgmZW5jcnlwdGVkSWQ9QTEwNDM2NDlXSENZQk5HWFZaVlkmZW5jcnlwdGVkQWRJZD1BMDY3NzkwNzNJRVlKMTFCQUc5MEkmd2lkZ2V0TmFtZT1zcF9kZXRhaWxfdGhlbWF0aWMmYWN0aW9uPWNsaWNrUmVkaXJlY3QmZG9Ob3RMb2dDbGljaz10cnVl&th=1

Jest jeszcze wersja Beelink SEI12 Mini PC Intel Core i5 Processors i5-12450H, i ten i5 ma znacznie wydajniejszy ale tutaj się zastanawiam czy aż tak warto iść w tą droższą i5 gdzie zużycie energii mi wychodzi prawie 8 krotnie więcej.

Moim zdaniem nie warto iść w i5 szkoda kasy na energię elektryczną. A n100 w zupełności Ci starczy jak tylko do HA to będzie się nudzić.

1 polubienie