Srebrny Herb - silvercrest

Przeglądając sobie gazetkę sieciowego sklepu występującego w Polsce natknąłem się na Smart System Silvercrest działającego na Zigbee 3.0.

https://www.lidl-sklep.pl/c/smart-home/a10003180

zamówiłem kilka żarówek więc dam znać jak wypadają w testach,
cena sensorów trochę odstrasza, ale ciekawostka ponieważ posiadają nawet smart lampki na choinkę :slight_smile:
zamieszczam temat może ktoś również będzie zainteresowany artykułami przed świątecznymi dla swojego domu :slight_smile:
Pozdrawiam

1 polubienie

i wszystko z 3-letnia gwarancją.

Jeszcze ciekawe jak z kompatybilnością z innymi bramkami ZigBee. Na stronie zigbee2mqtt nie ma żadnych danych o SilverCrest ale z pewnością nie produkują tego sami. Trzeba sprawdzić.
Mam dobre doświadczenia jeżeli chodzi o lidla i jego serwis gwarancyjny wiec to mógłby być dobry zakup.
@Bartek czekam na testy :wink:

Jeśli chodzi o gniazdko-wykrywa jak Tuya oraz oświetlenie łączy się na Deconz oraz Z2Mqqt , przed kupnem zrobiłem research w sieci na temat tych produktów. Z sensorami czasem jest problem lecz niektórym się udaje. Poniżej link do spostrzeżeń zagranicznych użytkowników.

Zamówienie dotarło.
Parowałem po przez bramkę Zigbee Conbee II. Na bramkach xiaomi nic nie widziało, co mnie wcale nie zdziwiło.

Żarówki RGB E14
Parowanie: błyskawiczne, od razu po podłączeniu do prądu, wchodzi w tryb parowania
Kontrola: jasność, kolor, on/off
Typ: Router

Taśma Led
Parowanie: błyskawiczne, od razu po podłączeniu do prądu, wchodzi w tryb parowania
Kontrola: jasność, kolor, on/off
Typ: Router

Łańcuch świetlny
Parowanie: po podłączeniu do prądu wciskamy przycisk [F]unkcyjny na 5 sekund, wchodzi w tryb parowania
Kontrola: jedynie on/off, nie reaguje na zmiany kolorów ani jasności, można to robić ręcznie na sterowniku za pomocą przycisku [C], co jest mało inteligentne :slight_smile:
Typ: Router

3 polubienia

Jeśli ktoś szuka we Wrocławiu to na Nowym Dworze mają to:


Sam nie zdecydowałem się na kupno, bo naród najwyraźniej nie dorósł do takiego sprzętu w dyskontach i pudełka są porozrywane, a zawartość być może niekompletna.

PS Ciekaw byłem żarówek, niestety nie mają w tym sklepie, dodam jeszcze, że żadnych produktów z tej serii nie mają w sklepach na Gagarina ani na Karłowicach (te miałem na trasie), a sklepów we Wrocławiu jest pewnie z 15, ale nie miałem aż takiego ciśnienia by to znaleźć, aby obskoczyć wszystkie. :stuck_out_tongue_winking_eye: a zdaje się to była oferta na tydzień 4-11 grudnia.

jeśli chodzi o

Łańcuch świetlny

po drugim podłączeniu do HA przez deconz wyrzuciło mi dwie encje,

light.color_dimmable_light_12

effect_list:

  • colorloop
    brightness: 148
    hs_color:
  • 225.176
  • 100
    rgb_color:
  • 0
  • 63
  • 255
    xy_color:
  • 0.137
  • 0.065
    is_deconz_group: false
    friendly_name: Choinka
    supported_features: 61

oraz

climate.thermostat_23 off
hvac_modes:

  • auto
  • heat
  • ‘off’
    min_temp: 7
    max_temp: 35
    current_temperature: null
    temperature: null
    friendly_name: Thermostat 23
    supported_features: 1

można jedynie sterować on/off pierwszą encją,
encja climate jest oczywiście błędna i nie reaguje na zmiany wpisywane ręcznie,

ma ktoś pomysł jak się do tego dobrać lub zmienić rodzaj tej encji?

Czy komuś udało się uruchomić listwę zasilającą (3 gniazda 230V + 4xUSB) przez Zigbee Conbee II używając Zigbee2MQTT (ostatnia wersja 1.16.2.2)? Wg listy kompatybilności Silvercrest HG06338 control via MQTT | zigbee2mqtt.io powinno to działać. Niestety po parowaniu dostaję komunikat o braku wsparcia tego modelu.

Po próbie dodania ręcznego dalej w logach jest info:

Zigbee2MQTT:error 2020-12-16 20:06:05: Failed to call ‘EntityPublish’ ‘onMQTTMessage’ (AssertionError [ERR_ASSERTION]: Endpoint name ‘l1’ is given but device is unsupported

Jest wykonana poprawka dla tej listwy do konwertera zigbee-herdsman:
poprawka zigbee-herdsman-converters
Należy uzupełnić plik devices.js o wpis dla Lidl CZ.

Jak w HA na Proxmox znaleźć ten plik do edycji?

Czy udało się wam podpiąć czujnik ruchu i taśmę LED do CC2531?
Jedyne co mi pokazuje to dla czujki ruchu że urządzenie jest niewspierane, LED nie widzi wcale.
Paruję przez naciśnięcie reset na 5s.
zigbee2mqtt version 1.16.2

Jak znam życie i Zigbee, to kontroler taśmy LED do wprowadzenia w tryb parowania pewnie trzeba zresetować (3x cykl on/off w/g instrukcji)

Tego też próbowałem, LED nie widzi wcale a czujnik ruchu był jako unsuported a teraz też już go nie widzi. Inne urządzenia dodał xiaomi dodał bez problemu.

@Sierek jak teraz jest z ta listwą lidlowską? Działa?

Czy ktoś ma i używa czujniki ruchu?
https://www.lidl-sklep.pl/p/silvercrest-czujnik-ruchu-zigbee-smart-home/p100306594

A to jest z nim jakiś problem?

Lidl HG06335 control via MQTT | zigbee2mqtt.io Tego konkretnie nie mam ale urządzenia z Lidla bardzo dobrze współpracują z zigbee2mqtt.

Właśnie nie wiem i nie chciałbym sam takowych doświadczać już po zakupie…
Liczyłem na jakąś opinię dot. zasięgu, czasu działania, zwłoki przed ponownym wykryciem ruchu czy procesu parowania.

Działa u mnie w kuchni .


Deconz II + Zigbee2mqtt .
Co do zasięgu - nie sprawdzałem u mnie działa :slightly_smiling_face:
Zasilanie CR123A czyli powinien długooo działać na baterii .
Ma czujnik antysabotażowy “tamper” zgłaszający wyciągnięcie z uchwytu .
Jak dla mnie za tą cenę ok .

Widzę że w Pl trochę drożej :frowning:

1 polubienie

To do czujnika jest uchwyt? Możesz zrobić zdjęcie jak wygląda.

1 polubienie