SSH & Web Terminal - automatyzacja pod CATT - Google Nest Hub 2

Cześć. Znalazłem sporo niestety przestarzałych poradników na temat cast’owania daschboardu do Google Nest Hub 2. Wypróbowałem kilka sposobów i najlepiej działa ten z użyciem SSH & Web Terminal oraz CATT. Uruchomienie cast’ingu wymaga wklepania w konsole polecenia i zatwierdzenia enter - wszystko działa, ale…

jedyny problem to rozłączanie castingu co 10 minut. Przed aktualizacją SSH & Web Terminal, dało się to rozwiązać automatyzacją, korzystając z wywołania usługi “Home Assistant Supervisor: Write data to add-on stdin”, podając dodatek jako SSH & Web Terminal i wpisując polecenie jako “data” i uruchomienie automatyzacji co 10 minut.

Aktualnie SSH & Web Terminal wyciął możliwość korzystania z funkcji “Write data to add-on stdin” i nie wiem jak zautomatyzować uruchamianie polecenia. Gdzieś w Głoglach znalazłem zapiski na temat wykorzystania shell command (wpisania w configuration.yaml polecenia pod shell command i wywołania go przez automatyzacje), ale niestety shell command w połączeniu z CATT nie działa.

Ktoś męczył temat i może znalazł jakieś sensowne rozwiązanie?

Zajrzyj do usług HA hassio.addon_stdin

Znalezione w czeluściach

service: hassio.addon_stdin
data:
  addon: core_ssh
  input: "/bin/bash /config/heatpump_off_ini.sh"

Czy próbowałeś dodatku dashcast i skryptów , wydaje mi się mniej skomplikowany i nie rozłącza .

Próbowałem dodatku, ale niestety dashboard który korzystał z card_mod rozlatywał się lub w ogóle nie zaciągało CSS z konfiguracji kart. Przy korzystaniu z CATT nie ma tego problemu.

BTW. Z rozłączaniem sobie poradziłem pare minut temu fixem dla CATT z HACS, aczkolwiek dalej chcę wymuszać automatyczne wklepywanie komend do terminala SSH aby zautomatyzować casting (rozpoczynać i zakańczać w określonych warunkach).

Sprawdzę na pewno :+1:

Edit:

@relayer Poprawka, nie to testowałem, zaraz sprawdzę :+1:

Ok, udało się osiągnąć to co chciałem.

Dla potomnych:
Faktycznie DashCast addon z HACS bez problemu ogarnia temat. Automatyzacje rozpoczynającą cast’ing utworzyłem w NodeRed encją “call service”:

Zakończenie cast’ingu odbywa się po prostu przed podanie na encje chromecasta polecenia “turn_off”:

Pewnie komuś się przyda bo nigdzie w necie nie znalazłem takiego rozwiązania :wink:

Witam , po aktualizacji HA do 9.3 na dashcast mam tylko logo i czarny ekran . Działa w tej wersji ?

Jest wersja 2023.10.1

Zbyt często nie robię aktualizacji , ze wzgledu na problemy z dashcast i modbus wróciłem do starej wersji 8.4 i os 9.5 . Teraz dodatki działają ale wysypała się integracja esphome. Próba ponownej instalacji integracji kończy komunikat : Nie udało się wczytać interfejsu konfiguracji: Failed dependencies assist_pipeline.

Wersja core-2023.8.4
Typ instalacji Home Assistant OS
Wersja deweloperska false
Supervisor true
Docker true
Użytkownik root
Środowisko wirtualne false
Wersja Pythona 3.11.4
Rodzina systemu operacyjnego Linux
Wersja systemu operacyjnego 5.15.90
Architektura procesora x86_64
System operacyjny hosta Home Assistant OS 9.5
Kanał aktualizacji stable
Wersja Supervisora supervisor-2023.10.0
Wersja agenta 1.4.1
Wersja Dockera 20.10.22
Pojemność dysku 468.7 GB
Pojemność użyta 41.1 GB
Zdrowy true
Wspierany true
Układ generic-x86-64
API Supervisora ok
Wersja API ok

Niestety Kroki w tył przy obecnych zmianach/aktualizacjach HA nie są wskazane, w pewnym momencie przestaną ci działać dodatki, integracje czy inne elementy, automatyzacje, skrypty. W przypadku problemów z jakimś dodatkiem/integracją rozwiązań należy szukać u źródeł.

DashCast issues

https://github.com/AlexxIT/DashCast/issues

Kompilowałeś wsady w świeżej wersji ESPHome? Jeśli tak przywróć Dodatek ESPHome w starej wersji i skompiluj w nim wsady i zaktualizuj je ręcznie.

W każdym innym wypadku cofnięcie się do backupu sprzed aktualizacji powinno być wystarczające.

Czemu uciąłeś informacje o instalacji w połowie (a właściwie wkleiłeś mały fragmencik)? MOże ktoś by się dopatrzył czegoś w tym czego nie wrzuciłeś.

Znalazłem coś podobnego Invalid config since Update on 2023.5 (assist_pipeline, esphome, default_config) - Configuration - Home Assistant Community. nie wiem co z tym zrobić.
Ponowna kompilacja daje : WARNING Can’t connect to ESPHome API for esphome-web-edc5be.local: Error resolving IP address: [Errno -5] No address associated with hostname (APIConnectionError).

Logger: homeassistant.setup
Source: components/assist_pipeline/pipeline.py:824
First occurred: 8 października 2023 21:53:28 (1 occurrences)
Last logged: 8 października 2023 21:53:28

Error during setup of component assist_pipeline
Traceback (most recent call last):
File “/usr/src/homeassistant/homeassistant/setup.py”, line 288, in _async_setup_component
result = await task
^^^^^^^^^^
File “/usr/src/homeassistant/homeassistant/components/assist_pipeline/init.py”, line 45, in async_setup
await async_setup_pipeline_store(hass)
File “/usr/src/homeassistant/homeassistant/helpers/singleton.py”, line 41, in async_wrapped
result = await func(hass)
^^^^^^^^^^^^^^^^
File “/usr/src/homeassistant/homeassistant/components/assist_pipeline/pipeline.py”, line 987, in async_setup_pipeline_store
await pipeline_store.async_load()
File “/usr/src/homeassistant/homeassistant/helpers/collection.py”, line 271, in async_load
self.data[item[CONF_ID]] = self._deserialize_item(item)
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
File “/usr/src/homeassistant/homeassistant/components/assist_pipeline/pipeline.py”, line 824, in _deserialize_item
return Pipeline(**data)
^^^^^^^^^^^^^^^^
TypeError: Pipeline.init() got an unexpected keyword argument ‘wake_word_entity’

Logger: homeassistant.setup
Source: setup.py:416
First occurred: 8 października 2023 21:55:32 (884 occurrences)
Last logged: 20:03:18

Unable to set up dependencies of esphome. Setup failed for dependencies: assist_pipeline
Logger: homeassistant.setup
Source: setup.py:207
First occurred: 8 października 2023 21:53:30 (1 occurrences)
Last logged: 8 października 2023 21:53:30

Unable to set up dependencies of default_config. Setup failed for dependencies: assist_pipeline

System Information

version core-2023.8.4
installation_type Home Assistant OS
dev false
hassio true
docker true
user root
virtualenv false
python_version 3.11.4
os_name Linux
os_version 5.15.90
arch x86_64
timezone Europe/Warsaw
config_dir /config
Home Assistant Community Store
GitHub API ok
GitHub Content ok
GitHub Web ok
GitHub API Calls Remaining 5000
Installed Version 1.33.0
Stage running
Available Repositories 1375
Downloaded Repositories 35
Home Assistant Cloud
logged_in false
can_reach_cert_server ok
can_reach_cloud_auth ok
can_reach_cloud ok
Home Assistant Supervisor
host_os Home Assistant OS 9.5
update_channel stable
supervisor_version supervisor-2023.10.0
agent_version 1.4.1
docker_version 20.10.22
disk_total 468.7 GB
disk_used 39.5 GB
healthy true
supported true
board generic-x86-64
supervisor_api ok
version_api ok
installed_addons Duck DNS (1.15.0), File editor (5.6.0), Home Assistant Google Drive Backup (0.111.1), Let’s Encrypt (4.12.9), MariaDB (2.6.1), NGINX Home Assistant SSL proxy (3.5.0), Node-RED (14.5.0), Samba share (10.0.2), Terminal & SSH (9.7.1), VLC (0.2.0), go2rtc (1.7.1), Zigbee2MQTT (1.33.1-1), Mosquitto broker (6.3.1), mjpg-streamer (0.3.1), 3DPrinter (2023.1.0), TheengsGateway (1.8.0), MQTT Explorer (browser-1.0.1), Advanced SSH & Web Terminal (15.0.8), ESPHome (2023.9.3)
Dashboards
dashboards 8
resources 38
views 43
mode storage
Recorder
oldest_recorder_run 29 września 2023 20:57
current_recorder_run 8 października 2023 21:53
estimated_db_size 1441.25 MiB
database_engine mysql
database_version 10.6.12
Xiaomi Miot Auto
component_version 0.7.13
can_reach_server ok
can_reach_spec ok
logged_accounts 1
total_devices 1