Stacja pogody Bresser 5 in 1

po przywróceniu starszej wersji i pełne uruchomienie … działa

Co nie zmienie faktu że coś jest nie tak z dodatkiem…

0.4.0 podstawowego dodatku i 0.6.0 autodiscovery muszą działać, bo ostatni poprzedni update był w lutym… (więc chyba przez ponad pół roku ktoś by się połapał, że coś jest grubo zwalone)
Kto powiedział, że trzeba mieć ostatnią wersję?

Zgłoś issue, pisanie na forum nic nie da.

PS już ktoś zgłosił - naprawdę nikt z Was tam nie sprawdził? więc się dopiszcie do istniejącego…

Cześć. Jak Wasze stacje bresser? U mnie było wszytko ok aż dzisiaj o 10:00 zanikł odbiór danych. Nic nie aktualizowane, nic nie robione, samo z siebie.
Co już poczyniłem:
-Przywróciłem kopie dodatków rtl_433 i Discovery z wczoraj.

  • sprawdziłem czy stacja działa, działa nadaje (dioda mruga)
  • resetowałem HA, dongla, dodatki

Log z rtl_433 Discovery


s6-rc: info: service s6rc-oneshot-runner: starting
s6-rc: info: service s6rc-oneshot-runner successfully started
s6-rc: info: service fix-attrs: starting
s6-rc: info: service fix-attrs successfully started
s6-rc: info: service legacy-cont-init: starting
s6-rc: info: service legacy-cont-init successfully started
s6-rc: info: service legacy-services: starting
s6-rc: info: service legacy-services successfully started
mqtt found in this Home Assistance instance.
Starting rtl_433_mqtt_hass.py...
INFO:root:Discovering all devices
INFO:root:MQTT connected: Connection Accepted.
INFO:root:Subscribing to: rtl_433/+/events
INFO:root:Published Bresser-5in1/106: time, battery_ok, temperature_C, humidity, wind_max_m_s, wind_avg_m_s, wind_dir_deg, rain_mm, rssi, snr, noise
INFO:root:Skipped Bresser-5in1/106: protocol, freq1, freq2

Raport z rtl_433


[rtl_433] 
[rtl_433] time      : 2023-11-10 12:32:23.087856
[rtl_433] enabled   : 4
[rtl_433] since     : 2023-11-10T12:22:23
[rtl_433] frames    : 
[rtl_433] 
[rtl_433] count     : 566
[rtl_433] fsk       : 4
[rtl_433] events    : 0
[rtl_433] stats     : 
[rtl_433] {"time" : "2023-11-10 12:32:23.087856", "enabled" : 4, "since" : "2023-11-10T12:22:23", "frames" : {"count" : 566, "fsk" : 4, "events" : 0}, "stats" : []}
[rtl_433] Current noise level -14.2 dB, estimated noise -14.1 dB
[rtl_433] Current noise level -14.2 dB, estimated noise -14.2 dB
[rtl_433] Current noise level -14.0 dB, estimated noise -14.1 dB
[rtl_433] Current noise level -14.1 dB, estimated noise -14.1 dB
[rtl_433] Current noise level -14.2 dB, estimated noise -14.0 dB
[rtl_433] Current noise level -14.0 dB, estimated noise -14.1 dB
[rtl_433] Current noise level -14.2 dB, estimated noise -14.2 dB
[rtl_433] Current noise level -14.2 dB, estimated noise -14.2 dB

Co mogę jeszcze poczynić? Ktoś ma pomysł dlaczego nie odbiera sygnału?

Odłącz i podłącz ponownie dongla (mógł się zawiesić w nietypowy sposób), a przed cofaniem Dodatków z backupów polecam je zatrzymać i usunąć,
ewentualnie zrestartuj całą maszynę przed przywróceniem…
Dodatki w aktualnych wersjach nie działają poprawnie (sprawdziłem na instalacji u znajomego z podsłuchiwaniem innego sprzętu), ostatnie dobre wersje to odpowiednio 0.4.0 i 0.6.0

Dongla, HA resetowałem. Dodatki przywróciłem wg Twojej rady i nic. Wersje Dodatków Bez zmian, ostatnie sprawne 0.4 oraz 0.6

Mam odkkmentowane wszystkie urządzenie bresser (raptem 4) to zaczęło mi w mqtt pokazywać Bresser 7w1 , jednak niema takiego w okolicy i ma absurdalne wartości które się nie odswiezaja.
Może mieć to jakiś związek z blokowaniem moje 5w1?

Włącz tylko protokół dla swojego modelu, niektóre dongle nie pracują stabilnie i się odstrajają, czasem trzeba ustawić stałe wzmocnienie, bo ARW nie w każdym działa dobrze.
Przyczyną może być też jakieś nowe źródło zakłóceń.

PS jeśli przywracałeś kopie, tzn. zrobiłeś wcześniej aktualizację.

Z tym wzmocnieniem podpowiesz?

moj config


output kv
output json

frequency     868.3M
sample_rate   1000k
hop_interval  12


report_meta level
report_meta noise
report_meta stats
report_meta time:usec
report_meta protocol

signal_grabber none

Nie robiłem aktualizacji. Przy wracałem kopie ponieważ gdy był update i był globalny problem z działaniem tych dodatków, zabieg z backupem okazał się skuteczny. Stacja raportowała aż miło. Miałem nadzieję że przywrócenie ostatniej działającej kopii coś pomoże.

Przykładowo (dobierasz eksperymentalnie obserwując logi)

gain  6

Po co masz hop_interval? To powoduje przestrajanie tunera w tym wypadku co 12 sekund. To się używa jeśli potrzebujesz pracy siekanej np. by nasłuchiwać oba pasma 433MHz i 868MHz (tylko w ogóle to moim zdaniem przestrajanie co 12 sekund to strzał we własne kolano, ale co kto lubi - im częściej się przestraja tym więcej się traci).

W ogóle to praktycznie wszelkie opcje Dodatku rtl_433 są w przykładowej konfiguracji

PS
Oczywiście po każdej zmianie w konfiguracji trzeba zrestartować Dodatek.

Tracę już powoli siły do tego zestawu. Nie wiem czy to wina stacji, czy to ten odbiornik. Stacja ładnie raportuje cały dzień, potem nagle stop. Autodiscovery niby ja wykrywa ale nie ma odczytów. Kombinowane z różnymi ustawieniami, nic nic nic i nagle działa po 2 dniach.
Czy wymiana dongla na inny Stick rozwiąże moje problemy?

Możliwe, ale nikt nie da gwarancji, że to pomoże.
Wymiana pomoże tylko jeśli jest wadliwy obecny odbiornik.
Przyczyny mogą leżeć też w innym miejscu (samej stacji i otoczeniu - zakłócenia oraz potencjalnych błędach w rtl_433).

A jak się zachowuje oryginalny odbiornika stacji (“ekran”)?

Jeśli zaniki pokrywają się z dniami o szczególnie niskiej temperaturze, to wymień w niej ogniwo zasilające.

Nie posiadam ekranu, same czujniki. Ogniwo jest ok, wymieniane, zaniki są w randomowych momentach.

Terminal wisi nad lodówka w kuchni bo tam mam doprowadzony internet. Stacja jest tak jakby po przeciwnej stronie kuchni, tylko na dachu. Odległość może 3m w tym jedna ściana.
Do terminala wpięty dongle Zigbee ale bez niego też były przestoje.

Chciałbym aby inni posiadacze tej stacji z protokołu 119 się wypowiedzieli na temat stabilności działania.

U mnie, jak już zaczęło działać (problem z softem, aktualnie jako ubuntu w docker), to działa nieprzerwalnie, 50m od stacji, DVB-T Not only TV LV5T Delux, antenka fabryczna, cóż więcej moge powiedzieć?
Mam tylko parametr: -f868.1M
bo sprawdziłem na jakiej nadaje moja stacja 868.325 więc podałem inną 868.1 i lepiej zaczęło zbierać, tak piszą w internecie

edit dodam jeszcze że od tunera najpierw leci koncentrykiem 10metrów na strych i na końcu jest podłączona antenka fabryczna przy oknie.

1 polubienie

A jak reszta Twoich ustawień?

Tak jak napisałem, jedynym argumentem który nadałem jest zmiana częstotliwości na 868.1M