Stacja pogody Bresser 5 in 1

W zeszłym roku zakupiłem i zamontowałem stację pogody

1 polubienie

Testując rtl_433 przy okazji zabawy z licznikami odkryłem że ktoś w okolicy ma taką stację.
Niestety chyba nie da się odczytywać dwóch częstotliwości w jednym configu 868M i 868.95M
A podzielisz się kodem kart? Mam swoją pogodynkę Netatmo szukałem wcześniej jak dodać różę wiatru i nie znalazłem dodatku.

Teoretycznie można ( poprzez wpis do pliku conf ) albo dajesz poprzez crona - czyli uruchamiasz na przemian dwa różne konfigi - jeśli Ci nie zależy na odczycie ciągłym.

1 polubienie

Spróbuj uruchomić: rtl_433 -f 868M -f 868.95M -H 60
będzie przełączał częstotliwości co 60 sek.

W tej metodzie brakuje odczytu czujników ze stacji bazowej.
Ja przekierowałem na routerze raport do WU i mam pełne dane przez NR->MQTT.
Warunkiem jest posiadanie routera na, którym można dodać regułę przekierowania.
Mechanizm opisany w

zrobiłem w NR - mogę udostępnić, jakby co.

1 polubienie

Jaki to dokładnie model bo pod tym "Bresser 5 in 1" wyszukiwarka pokazuje sporo urządzeń.
Na jakiej wysokości masz to zamontowane?

Czujnik (ten widoczny na zdjęciu) jest taki sam dla wszystkich modeli. Różnica (w cenie) polega na stacji bazowej która jest dołączana do zestawu.
Ja posiadam zestaw/model o numerze 7002512.
Zamontowane nam na wysokości 4 piętra metr od balkonu.

Dzieku za info, tak sobie myślę czy stacja wykrywa pojawienie się opadów, czy zaczął padać deszcz/śnieg?

Deszcz wykrywa “od razu”, ze śniegiem jest trudniej ponieważ badany opad musi spłynąć do zbiorniczka.

Hej. Zabieram sie do zakupu stacji tylko nie wiem jak łapać na kompie aygnały radiowe? Jakis dongle do tego jest? Który jest kompaktybilny?

Mniej więcej do której się przymierzasz? …to określa metodę

Myślałem o tej stacji: https://allegro.pl/oferta/zastepcza-stacja-meteorologiczna-weather-center-co-11808928451

@pawelbab
Z cała pewnością nie będzie łatwo, bo stacja pracuje na paśmie “subGHz” konkretniej okolice 868MHz, sprawdź czy dokładnie ten model jest obsługiwany w jakimkolwiek projekcie open-source.

Hmm to może cos polecisz? Bo nie mam jakiś priorytetów, chciałbym żeby to w miarę możliwości łatwo pospinać.

Hmm to jak to jest? Bo autor tematu ma stacje też na 868mhz wg opisu to ta: Bresser | Czujnik zewnętrzny BRESSER 5 w 1 do 7002510/7002511/7002512/7002513 do numeru LOT 1156742 | Expand Your Horizon

Więc do tego potrzeba jakiegoś specjalnego transmittera i softu?

Hmm to nie sprawdziłeś?

To jest tak: de facto nie ma żadnych ustalonych standardów takiej transmisji (jedyny warunek, aby można było to legalnie sprzedać, to wykorzystanie jakiegoś z pasm niechronionych i trzymania się założeń panujących w danym paśmie - aby nie zakłócać innego sprzętu - z tym ostatnim nie ma akurat problemu, bo przeważnie bezprzewodowe sondy są zasilane bateryjnie, więc muszą być energooszczędne co dość skutecznie implikuje “cichą i nieprzeszkadzającą” transmisję) - każdy producent “tylko sobie rzepkę skrobie” (i to do tego stopnia, że różne modele korzystają z różnych protokołów, bo de facto to przeważnie rebrandowane lub tworzone na zamówienie “chińczyki” i o ile się nie mylę ten problem dotyczy też niegdyś(?) niemieckiej marki Bresser), wiesz - akurat nie pamiętam kto z użytkowników forum jaką ma stację pogodową - jeśli planujesz ten sam model co @rafkan, to o ile zastosujesz rozwiązanie identyczne z tym co On używa, to zapewne się uda.
Transmitery mają “klocki”, a w stacji jest odbiornik (często jest to transmisja jednokierunkowa), natomiast jedną z dróg integracji jest podsłuchanie ich transmisji (o ile już ktoś rozpracował dany protokół, bo w przeciwnym razie zostajesz skazany na własne umiejętności).
W takim wypadku jako odbiornik wystarcza zwykle tuner dvb-t na USB (wykorzystujemy w ten sposób zwykle tunery na chipsetach Realteka, po prostu w charakterze odbiorników SDR).

Jest jeszcze druga droga - wykorzystanie oficjalnie dostępnego API (o ile dany model ma takie możliwości aby przesyłać dane do internetu i masz stosowne umiejętności lub istnieje gotowa integracja).

I kolejna - czasem można po prostu bezczelnie podsłuchać transmisję do chmury producenta (z tego co kojarzę, to ktoś z użytkowników i z takiej metody korzysta).

I następna - jeśli stacja ma klocki “przewodowe” a nikt dotąd nie ogarnął jak przejąć wskazania, to od biedy można zaprojektować własną prostą elektronikę DIY i samodzielnie przejąc wskazania fizycznych czujników (jest do tego świetny projekt ESPHome, który ogarnia sporą ilość typowych czujników stosowanych w typowych stacjach pogodowych, ale można użyć też innych projektów wykorzystywanych w DIY np. Tasmota), w pewnych przypadkach może być konieczne pozbycie się znacznej części fabrycznej elektroniki.

I jeszcze jedna - olewamy samą stację i kupujemy tylko same “klocki” czujników (integracja jak w którymś poprzednim punkcie, tylko do wyskalowania może się przydać jeszcze jedna stacja…)

W sumie @szopen już wyczerpał temat. Można jeszcze kupić stację na 433Mhz i odczytywać to przy pomocy RFLinka - który obsługuje dużą większość czujników pogodowych.
Lub stację z IPObserwer (taki mostek RF-> Lan) taki jak w linku.

Producent nie ważny, bo w środku to cały czas ten sam chinczyk.

Jeśli chcesz “czywać” dane ze stacji za pomocą rtl_433 to sprawdź sobie którą ze stacji w/w program obsługuje. Na liście jest ponad dwieście urządzeń na pewno wybierzesz coś dla Siebie.

Ja to wszystko rozumiem tylko nie wiem jaki dongle kupic do oczytywania sygnalu radiowego? :wink:

O wielkie dzięki o to mi chodziło :wink:

Zastanów się jeszcze czy warto - cena (stacja+obiornik).
Nie lepiej kupić zestaw w zbliżonej cenie, funkcjonalnie lepszy od Bresser ?
https://allegro.pl/oferta/profesjonalna-stacja-pogody-halley-wi-fi-app-11844047901