CC1101 + ESPHome inne zastosowania niż wmbus/wmbusgw

No i ładnie :).
Mogę się przesiąść z mojej protezy na ESPHome i bez MQTT
Pozwolisz, że na podstawie twojego repozytorium przerzucę sobie również do ESPHome
projekt ESP8266 + CC1101 + Stacja pogody Bresser 5 in 1

@OlekD - jak chcesz przenieść odczyt czujników przez rtl_433 do ESPHome?
Możesz podać więcej informacji. Może w innym temacie opisz jak zrobić taki niestandardowy komponent dla ESPHome.

Panowie fachowcy, powiedzcie jeszcze proszę, czy do takiego zestawu NodeMCUv3 + CC1101 na 868Mhz (działa elegancko odczyt z wodomierzy bmeters + amiplus z taurona) da rade dołożyć drugi moduł CC1101 na 433Mhz zeby czytać piloty RF 443Mhz?

  1. czy wystarczy GPIO?
  2. czy zczyta piloty i bedzie mozną z nich zrobić sensory do dalszego sterowania czyms w HA?

Ew. czy osobno drugi taki zestaw na 433Mhz bedzie czytał piloty? Mam problem z bramką SONOFF R2 przerobioną na ESPHome, bo czyta kody z pilotów jak samo chce (dożo błednych odczytów).

Ja się nie zam, ale coś-tam podpowiem na podstawie jakiejś wiedzy ogólnej…

W skrócie - nie da rady (mówię o komponencie przygotowanym przez @_Szczepan).

Szerzej

  1. a. wystarczyłoby GPIO (prawdopodobnie)

    b. mimo, że (tu mogę się mylić) oba uniwersalne kontrolery SPI w ESP8266 są już wykorzystane (jeden obsługą flasha, drugi komponentem wmbus “by SzczepanLeon”), trzeci kontroler jest tylko Slave więc bezużyteczny

    c. ponieważ jak sądzę niestandardowy komponent wmbus nie korzysta w standardowy sposób z komponentu spi (tu komentarz autora by się przydał)

    d. więc mimo tego, że SPI może działać w architekturze single-master + multi-slave (potrzeba po jednym GPIO (na pewno) z przerwaniami (chyba) na każdego dodatkowego Slave), to tutaj to chyba nie zadziała

  2. a. Komponent SzczepanLeon jest dedykowany do obsługi wmbus więc nie ma mowy o pilotach

    b. Istnieją inne projekty bazujące na ESP i CC1101 ale szczerze wątpię by się dało je “pożenić” na obecnym etapie rozwoju na bazie jednego ESP8266

  3. Inna kwestia

Zmieniałeś firmware w drugim MCU? - tym które obsługuje RF433? (pamiętam, że jest wspominanie w dokumentacji jako krok nieobowiązkowy - chodzi o Portisch firmware

Dzięki @szopen za obszerną odpowiedz… odpuszczam. Ew. widziałem projekty na ESP + Radio 433, wiec można to zrobić osobno.

Ale powalcze jeszcze z bramkami sonoffa. Do tej przerobionej dotychczas nie wgrywałem FW do kontrolera radia, bo to RF Bridge w wersji R2 V2.2 wiec z innym chipem. Portish nie podejdzie.

Ale w niedzi czasie znalazłem starszą wersje bramki i tam już jak najbardziej, z tym ze jeszcze nie probowałem…
Mam zagwozdkę, bo jedne poradniki piszą o HW hack i dolutowywaniu rezystorów (zreszta tak też zrobiłem tąwersje V2.2). np: Using ESPHome on Sonoff RF Bridge ale tu chyba nie ma flashowania układu radiowego Portishem

Inne pokazują tylko modyfikacje softową: Sonoff RF Bridge 433 - Tasmota

I teraz do końca nie wiem, czy do wgrania Portish, stosuje się cięcie ścieżek i dolutowywanie rezystorów? Chyba nie… ale jak masz wiedzę to podpowiedz proszę.

Pozdrawiam!

Nie robiłem przeróbki, RF Bridge sprzedałem (bez przeróbek) chyba jeszcze zanim jego obsługa pojawiła się w ESPHome, więc nawet nie znalem tego tutoriala.

O firmware Portish wiem z dokumentacji Tasmoty, tu jest ładny tutorial przeróbki i jest inny

Tasmota używa komunikacji po zwykłym porcie szeregowym (więc przeróbki nie są konieczne), ale widzę, że obecna konfiguracja ESPHome też to wykorzystuje (stąd czerwonawa ramka w dokumentacji o konieczności wyłączenia loggera).

Natomiast gość z tego co podlinkowałeś używa tych “ciętych” GPIO do komunikacji (moim zdaniem ta przeróbka z cięciem i lutowaniem nie jest konieczna jeśli posłużysz się tutorialem dla Tasmota, potem Tasmotę możesz zmienić na ESPHome).
Zwróć uwagę, że aby nie ciąć ścieżek trzeba zasilić układ zasilaniem 3,3V (a nie przez USB) przy flashowaniu.

Sam nie wiem czy wystarczyło by pinów. Pewnie SPI jakoś można by dzielić - jest przecież CS (nie próbowałem nigdy w Arduino/ESPHome tego).

Zawsze można przejść na ESP32 == większa dowolność, więcej pinów.

btw
Mam parę Wemos S2 mini z ESP32 na pokładzie razem z CC1101 do sprzedania.

1 polubienie

ESP32 i ESP32-S2 mają bodajże po 4 kontrolery SPI, jeden zwyczajowo zużyty na obsługę flasha, ale z pewnością 2 dostępne dla użytkownika.

Pewnie by można (ale to było pytanie właśnie do Ciebie - czy komponent wmbus może wykorzystywać standardowy komponent spi?) - też nigdy tego nie robiłem, bo (oprócz CC1101) SPI jak dotąd spotkałem tylko w wyświetlaczach graficznych, które de facto wykorzystują i tak tylko “pól szyny”, bo transmisja jest w tylko w kierunku MCU → wyświetlacz, natomiast wiem, że istnieją nieliczne peryferia, które można tak podpiąć w ESPHome (kojarzę jakiś przetwornik termopary oraz przetwornik bodajże prądu/napięcia/mocy) niestety to jak dotąd dla mnie “egzotyka” - nic co miałbym w rękach, zdecydowana większość konstrukcji do użytku z ESPHome to I2C ewentualnie serial (lub jakaś zupełna egzotyka, więc nawet nie wnikałem jak to rozwiązano).

Edit ekspandery Microchipa MCP23Sxx wykorzystują SPI (ale też nie posiadam…)

Ok, dzieki Panowie. Powalcze na razie ze starszą wersja RFBridge’a i tym softem Portish. Moze bedzie dokladniej czytać kody. Chociaż dzisiaj zauważyłem, ze jest znacznie lepiej z nową wersją pilota, i bledne odczyty zdażają się wraz z oddaleniem od bramki czyli pogorszeniem zasięgu.

Jak nic z tego nie wyjdzie to wróce :slight_smile:

@szopen co to proponujesz, Wemos S2 mini + cc1101 bedzie smigać standardowo na ESPHome?

Niczego nie proponuję, to @_Szczepan zbudował te gotowce (ja tu tylko sprzątam :stuck_out_tongue: )

Mogę potwierdzić, że ESP32-S2 działa w ESPHome, a czy z komponentem SzczepanLeon to nie wiem, bo nie próbowałem (niestety jedyne CC1101 dotarło do mnie kompletnie głuche, a na kolejną dostawę gadżetów z ChRL wciąż czekam), ale skoro @_Szczepan ma takie zestawy w ofercie to pewnie śmiga aż miło.

Tak, wszystko co mam działa i jest przetestowane.

Wpisałem @sz+Tab i wyszło szopen :slight_smile: Przepraszam za pomyłke.

Jak z RFBridge Sonofa nie wypali albo go przy okazji popsuję to wróce :slight_smile:

Udało się coś ogarnąć?

Witam,
częściowo udało mi się ogarnąć temat. esp8266 + CC1101 + stacja pogody Bresser pod ESPHome. Mam kilka uwag i proszę o ewentualną pomoc.
Temat dość obszerny wiec całość opisuje tutaj.

3 polubienia

Moje doświadczenie z tą biblioteką wskazuje że niektóre jej metody nie działają tak jak powinny - ale zawsze jest to dobry punkt wyjścia i część ustawień CC1101 można z ręki ustawić.

super robota - fajnie, że jest szansa zastąpienia kolejnego tunera na USB.
Ale dałbyś radę opisać jak wgrać twoje rozwiązanie uwzględniając małą wiedzę odbiorcy :wink:

1 polubienie

A dlaczego uważasz, że tuner pod USB należy zastąpić ESP+CC1101?
U mnie działa to bardzo dobrze z podłączeniem do instalacji antenowej od TV naziemnej. Oprogramowanie rtl_433 nie jest zasobożerne, a taka antena ściąga wszystko z okolicy kilkuset metrów.

Ja akurat mam szafę rack z serwerem w pomieszczeniu gdzie jest dużo kabli i rur i na tej antenie, która była w zestawie tuner słabo zbiera i przez to musiałem stację zamocować w mało optymalnych warunkach do pomiarów.

A na zewnątrz mam jeszcze parę wolnych gniazd sieciowych z POE to bym sobie uruchomił takie ESP z CC1101.

Bardziej chodzi mi o aspekt “logistyczny” niż zasobożerny - ta zmiana pod tym względem była bardziej odczuwalna w przypadku przejścia z wmbus i tunera.

1 polubienie

Oprogramowanie rtl_433 możesz już teraz uruchomić z ESP. Działa taki projekt jak

Jest też starszy, z którego korzystałem przez chwilę.

Rtl_433 uruchomiłem również pod Androidem z Termux. Nada się chociażby TV box lub smartfon.

1 polubienie

Ciekawe rozwiązanie z CC1101, bez korzystania z bufora FIFO. Co ciekawsze to możliwość uruchomienia na płytkach z SX127X. Bardzo upraszcza robotę dla ludzi nieumiejących lutować. Kupujesz jakiegoś LilyGo i wio :wink:

1 polubienie