Stacja Pogody do Home Assistant

Widać, że dodatek łączy się z brokerem. Terez pozostanie użyć np MQTT Explorer, odczytać temary w jakich odczytywana jest stacja Emos a dokłafniej jej wskazania i stworzyć w HA sensory po MQTT.

niestsety nie wysyla cos robie nie tak
image

jak sprawdzić czy cos czyta, to bedzie jako nowe urządzenie w mqtt ??

Z karty katalogowej Twoja stacja pracuje na 868MHz, a rtl masz ustawiony na 433MHz.

433

Ok, nie tą mi wyszukało :slight_smile:

config rtl_433 ma tak wygladać:

broker coś widzi ale nie moze sie połaczyć:

Tak to będzie urządzenie w integracji MQTT, ten drugi dodatek do autodiscovery właśnie po to jest, żeby tematy się same posubskrybowały.

no widać że u mnie all tylko stacja do d… bo czujnik opadów działa. Teraz tylko to drugie ustrojstwo - tak to jest jak się kupuje używane.

Zaraz zaraz, to kupiłeś sam nadajnik? Normalnie na dedykowanym odbiorniku (“ekranie” z bebechami mierzącymi też zwykle T i H w domu) powinieneś mieć odczyty - jeśli są , to nadajnik jest OK.

Teraz wspomnę ogólnie, a nie o tym konkretnym modelu.

Nadajnik ma jakąś kontrolkę LED? jeśli tak, to ona miga tylko wtedy, gdy stacja coś nadaje (zależnie od konstrukcji może to być np. paczka pakietów raz na 15 minut, a częściej jedynie jeśli się zmieniają warunki, ale nawet jeśli typowy interwał nie jest aż tak długi, to nie spodziewałbym się wymuszonego pakietu częściej niż co kilka minut, przecież idea jest taka, by to nie żarło energii na potęgę, a warunki środowiskowe są stosunkowo wolnozmienne).

kupiłem z rozbitym ekranem, i nie jestem w stanie sprawdzić. Teraz dostaje dane z czujnika opadów, nie mogę tylko dodać tej z wiatrem i temp. Wiec albo nie załapało albo zwrotka całość

Jeśli chodzi o sztuczne wymuszenie wiatru, to zakręć wirnikiem anemometru (powinno być słyszalne cykanie kontaktronu), a bez wiatru pakiety prędkości mogą się nie pojawiać, więcej cierpliwości.

Miałem kiedyś stację, która zaczynała nadawać dopiero gdy ustawiłem lotkę na północ i przytrzymałem przycisk resetu ( procedura kalibracji północy) . Zobacz manual, być może jest tak samo?

1 polubienie

Hej, myślę że ważna jest wersja RTL_433. Ta stacja E06016 jest od wydania 21.12. Przy uruchomieniu dodatku sprawdź czy włączony jest protokół nr 217. Nie korzystam z dodatku RTL_433 do HA więc ciężko mi powiedzieć czy jego obsługa terminalowa działa. Ale zakładam, że logi są tożsame z natywnym linuxowym oprogramowaniem.

Dodatek w wersji 0.2.3 zawiera rtl_433 version 21.12-101-g9eec4611

Sądzę, że jest skoro wykryło deszczomierz, na moje oko za pozostałe czujniki odpowiada 214 (oba standardowo włączone, ale w sumie co szkodzi je dodać do konfiguracji “z palca”).

Są, ale by je zobaczyć trzeba je włączyć przez odkomentowanie w pliku rtl_433.conf.template (w katalogu config/rtl_433) linijki:

output kv

Wtedy w logu dodatku zobaczymy coś w tym guście (tu akurat się załąpały 2 pakiety z mojego sprzętu i jeden od jakiegoś sąsiada):

[rtl_433] _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 
[rtl_433] 
[rtl_433] time      : 2022-08-17 23:58:26
[rtl_433] model     : LaCrosse-TX141W
[rtl_433] Sensor ID : 28a17
[rtl_433] Channel   : 0
[rtl_433] Battery level: 1
[rtl_433] Temperature: 26.00 C
[rtl_433] Humidity  : 63 %
[rtl_433] Test?     : 0
[rtl_433] Integrity : CRC
[rtl_433] _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 
[rtl_433] 
[rtl_433] time      : 2022-08-17 23:58:26
[rtl_433] model     : LaCrosse-TX141W
[rtl_433] Sensor ID : 28a17
[rtl_433] Channel   : 0
[rtl_433] Battery level: 1
[rtl_433] Wind speed: 0.0 km/h
[rtl_433] Wind direction: 0
[rtl_433] Test?     : 0
[rtl_433] Integrity : CRC
[rtl_433] _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 
[rtl_433] 
[rtl_433] time      : 2022-08-17 23:58:43
[rtl_433] model     : GT-WT03
[rtl_433] ID Code   : 213
[rtl_433] Channel   : 1
[rtl_433] Battery   : 0
[rtl_433] Temperature: 26.3 C
[rtl_433] Humidity  : 49 %
[rtl_433] Button    : 0
[rtl_433] Integrity : CRC
[rtl_433] _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 

@arkop
Czasem nie próbujesz uruchomić czujników używając akumulatorów zamiast ogniw alkalicznych?

1 polubienie

Panowie, ruszyło - dokładnie jeden pomiar po tym jak poszedłem spać. Ale zaniepokoiło mnie poziom baterii 1%. Baterie alkaiczne kupione w Acion wiec pewnie tyle są warte. Dziś zakupie nowe i zobacze czy ruszy. Teraz nie działa więc pewnie baterie padły.

Z tego co pamiętam w tych czujnikach stan baterii na dwa stany 0 lub 1. Nie wiem na jakiej podstawie uznałeś, że wskazania masz w %.

1 polubienie

w stacji pomiary deszczu - podaje wartość 100 %
w wiatromierzu (etc) - podaje 1 %
Nie ma mnie teraz w domu i nie mam jak sprawdzić.

Nie wiem tylko co to oznacza.

Próbuje jesazcze przez Docker w NAS - odpada.

Dorobiona antena mam nadzieje ze dobrze :slight_smile: oceńcie fachowym okiem podpiąłem tylko główną żyłę, nie wiem czy ekran się spina z masa anteny czy nie…


image

Dane schodzą po MQTT tylko stacja bardzo rzadko je wysyła.

Nie przejmuj się za bardzo, praktykę ze stacjami 433MHz mam wprawdzie niemal zerową (@arkop to Ty mnie zmotywowałeś do testów “na sucho” dzięki czemu zaimpregnowałem sobie elektronikę swojej stacji, choć jeszcze nawet nie znam przybliżonej daty montażu w docelowym przeznaczeniu), ale już po logach widać, że tam są możliwe tylko 2 wartości - “bateria OK” i “bateria do bani”, akurat integracja rfxtrx jest napisana tak, że na tej podstawie podaje wartości 100% i 10% (ale to takie dość symboliczne), jak jest tutaj nie wiem, ale pewnie to zależy jak się komuś chciało doszlifować dekoder danego protokołu (któryś z czujników sąsiadów też w rtl_433 jest dekodowany jako 1%, możliwe, że to po prostu oznacza baterie do wymiany, liczę na to że w swoim sprzęcie dowiem się nieprędko, być może stany 0/1 są interpretowane jako 1% i 100%).

Nie wiem co to znaczy “rzadko”?

edit: Instrukcja twojej stacji “między wierszami” wspomina o pakiecie co 3 minuty, ale weź też pod uwagę, że choćby mogą wystąpić zakłócenia i pakiet się nie zdekoduje.

Wwykres specjalnie dla Ciebie (porównanie czujników sąsiadów zintegrowanych po rtl_433 z czujnikiem BLE (skonfigurowanym do raportowania 4x na minutę + w razie konieczności)
mój czujnik BLE jest na wysięgniku w takiej obudowie a sąsiedzi chyba mają czujniki bezpośrednio przy ścianie budynku, bo wskazania mają zawyżone

Nie chcę Cię dołować, ale przeżegnałem się nogą :stuck_out_tongue: (na widok mojego drutu na wrzuconym wcześniej zdjęciu w sumie też, choć w rzeczywistości nie wygląda on aż tak tragicznie :smiley: )
najważniejsze, że działa w rzeczywistych warunkach, bo do ideału to jej sporo brakuje - optymalnie byłoby wlutować końcówkę lutowniczą bezpośrednio we wtyk by się pozbyć przewodu połączeniowego i równocześnie zapewnić jej mocowanie, tzw. przeciwwagi i tak nie urodzisz (dlatego moja prowizorka to po prostu kawałek drutu), nadawać tym nie będziesz, więc nie musi być idealnie zestrojona (ale dobrze by było gdyby miała te słynne 166mm).

Tu masz cały wątek o antenkach na 433MHz w postaci “sprężynki” (fachowa nazwa czegoś takiego to antena helikalna).

10-pak chińskich “sprężynek” nie kosztuje kolosalnej kasy

Swoją drogą “zaskoczyła mi klapka” - odbiornik masz przecież zniszczony, więc jeśli wszystko hula i nie będziesz zwracał zakupów, to możesz z niego wylutować fabryczną zestrojoną antenę (raczej nie ma co liczyć na to że gdzieś znajdziesz dedykowany wyświetlacz LCD) i wlutować ją bezpośrednio do wtyku.


hmm to może oznaczać, że masz kiepskiego dongla, albo silne zakłócenia

Jakkolwiek kawałek loga mogłeś wstawić jako tekst - to nam odpowiadającym naprawdę ułatwia życie (musiałem przepisać kluczowe słowa z obrazka, a tak po prostu bym wkleił je w wyszukiwarkę…)

Tu jeszcze taki wykresik obrazujący wpływ braku działającej anteny

niebieski wykres to integracja w rfxtrx - tam odbiornik ma fabryczną antenkę (wykres nie jest idealny bo grzebałem w integracji i czasem były to nieudane ruchy jak np. noc 13/14, gdzie uwaliłem ustawienia i nie działało poprawnie)

fioletowy wykres po lewej to jest tuner dvb-t bez anteny - jak widać były przebłyski, kiedy komunikacja jakoś się udawała (wtedy oba wykresy się pokrywają), 15 sierpnia wsadziłem ten kawałek drutu ze zdjęcia (o sensownej długości, jakkolwiek bez strojenia - długość obliczona z wzoru) jak widać od tego momentu oba wykresy pokazują kropla w kroplę to samo.

W sumie @szopen jak zwykle wyczerpał temat :+1:
Dla świętego spokoju spróbowałbym jeszcze pozmieniać kanały na stacji pomiarowej. Pod klapką od baterii jest do tego dipswitch.

…choć nie wiem jak rozumieć zapis w manualu? Prawdopodobnie dotyczy to tylko współpracy z bazą.
" Uwaga:
Anemometr (pomiar prędkości i kierunku wiatru) działa tylko na kanale 1 (zapasowy)
czujnik E06016).
Kanały 2 i 3 służą do informacji o temperaturze i wilgotności zewnętrznej (czujnik zapasowy)
E06018)."

Moje doświadczenia na temat “radiówki”. Ponieważ swoją przygodę z automatyką domową zaczynałem gdy na świecie, w przeważającej większości było 433MHz więc posiadam jeszcze dużo takich urządzeń.
Pierwszą testowaną bramką radiową był RFLink. Ponieważ ten projekt oparty jest na Arduino Mega zawsze denerwował mnie wielki klocek wiszący na kablu USB.
Przetestowałem chyba wszystkie bramki open source - jednak RFLink najlepiej sobie radził z moimi zasobami i zataczając koło powróciłem do niego. Zmieniłem tylko na Megę z wbudowanym ESP, który robi jako serwer portu szeregowego. Szkoda tylko, że ten projekt umiera.
Używanie tunera dvb-t do tego zadania to moim zdanie trochę przesada. Rozumiem również, że jest to gotowe urządzenie a nie każdy potrafi coś samemu sklecić.
U mnie ten tuner się strasznie grzał i bałem się, że przy pracy 24/7 usmaży się szybko .

… dzięki za pomoc.
Temat zgłębiony, dzięki pomocy waszej i pana Jana :slight_smile: Pozdrowienia jak jest też tutaj.

  1. Antena z TV do kosza
  2. szopen - wykorzystałem antenkę z odbiornika - faktycznie 168 mm - delikatny lut i na wcisk do dongla.
    Dzięki temu -

    poinformowałem sąsiada o ciśnieniu w Toyota :slight_smile:

Dane mqtt:
Dane ze stacji pomiaru wody co 90 s
Dane z wiatru, temp - co 3 min ale jak sie coś zmienia to co 57 sek

Na koniec karta od kolegi z forum: ( narazie stacja na dachu szukam lepszej lokalizacji jak poprawie sygnał - mam do czujnika 40m i strop z zelbetu :slight_smile:

A tutaj wisieńka na temat budowy anteny :slight_smile: - kolejny krok.

1 polubienie