Stacja Pogody do Home Assistant

Jeśli nie problem, to podeślijcie kod tej karty - proszę.

cards:
  - type: markdown
    content: '# Stacja pogody'
    card_mod:
      style:
        ha-markdown:
          $: |
            h1 { 
             font-size: 23px;
             font-family: Helvetica;
             font-weight: normal;
             text-align: center;
             color: white;
             }
  - entities:
      - entity: sensor.emos_e6016_1_145_t
        name: Temperatura
      - entity: sensor.emos_e6016_1_145_h
        name: Wigotność
      - entity: sensor.emos_e6016r_41_rt
        name: Opad godzinny
      - entity: sensor.emos_e6016_1_145_wd
        name: Kierunek wiatru
    show_header_toggle: false
    type: entities
  - type: horizontal-stack
    cards:
      - type: custom:vertical-stack-in-card
        cards:
          - type: custom:mini-graph-card
            entities:
              - entity: sensor.emos_e6016_1_145_ws
                state_adaptive_color: true
            line_width: 1
            name: Prędkość wiatru
            hour24: true
            points_per_hour: 10
            hours_to_show: 12
            show:
              extrema: true
            color_thresholds:
              - color: '#ffc000'
                value: 16
              - color: '#fee231'
                value: 8
              - color: '#55b04f'
                value: 2.5
              - color: '#189af2'
                value: 0
      - type: custom:vertical-stack-in-card
        cards:
          - type: custom:compass-card
            header:
              title:
                value: Róża wiatru
            indicator_sensors:
              - sensor: sensor.emos_e6016_1_145_wd
            value_sensors:
              - sensor: sensor.emos_e6016_1_145_ws
                decimals: 1
                state_units: true
            language: en
            compass:
              north:
                show: true
1 polubienie

Spróbować można (teoretycznie może to mieć wpływ jeśli jest źle napisany dekoder danego protokołu, to w końcu użytkownicy piszą), tylko to dotyczy dodatkowych sond T+H, anemometru (który zwykle też ma wbudowaną sondę T+H) nie da się przełączyć, bo nie ma on przełącznika :smiley:
W każdym razie to zmienia bodajże pulę adresów pod którymi występuje dany czujnik, (co do “dla zmyłki” jest nazwane kanałem i na stacjach bazowych są po prostu takie oznaczenia, prawdopodobnie “dla ułatwienia użytkownikom życia”, więc bez wgłębiania się w zasadę działania można to potraktować analogicznie do wyboru kanału w TV :stuck_out_tongue: ), wszystkie te urządzenia pracują oczywiście na 433,92MHz niezależnie od ustawień.

Używanie takiego tunera to w ogóle przesada, nie bardzo rozumiem czemu swego czasu były one tak popularne :stuck_out_tongue_winking_eye: ale z naszego punktu widzenia to rozwiązanie idealne bo bezkosztowe - wystarczy spytać grono znajomych czy u kogoś się nie kisi taki tuner w szufladzie (jak się okazuje odzew jest duży, natomiast zwykle ludzie to trzymają w takich miejscach, że nie mogą znaleźć, ale jedną sztukę tak właśnie zdobyłem :stuck_out_tongue: )

No cóż z tym się liczę, nie otwierałem wprawdzie obudowy aby poznać temperatury wewnątrz, ale skoro obudowa w najcieplejszym miejscu ma 36 stopni to potencjalnie w środku może być gorąco.

Ta wisienka to schemat budowy anteny GP (ground plane), czyli właśnie prętowej z przeciwwagą - to te 4 pręty po skosie w dół (a unipol = połówka dipola) ta konstrukcja ma chyba ze 100 lat :smiley:
ale jak wspomniałem - nie będziesz przecież nadawał, to co wylutowałeś z odbiornika jest wystarczająco idealne (choć spodziewałem się tam wprawdzie anteny helikalnej, czyli “sprężynki”, montowanej głównie w odbiornikach termometrów bezprzewodowych - one mają małe ekrany, więc taki długi “bat” się nie mieści)

Dach odradzam, bo będziesz miał prawdopodobnie zafałszowane wskazania temperatury i wilgotności.
Idealne miejsce to jakieś 2 metry nad ziemią (by wskazywane wartości były jakkolwiek porównywalne z prawdziwą stacją meteorologiczną), bez przeszkód zakłócających przepływ wiatru - zależy jakich masz sąsiadów, ale można się np. dogadać w kwestii montażu na słupku płotu w miarę daleko od budynków (u mnie docelowym miejscem jest uschnięte drzewo, tam mam zamontowany dotychczasowy sprzęt), dobrze by było, aby dojście było w miarę łatwe, bo baterie będzie trzeba wymieniać, rzadko, ale jednak - nie żałuj kasy, dobre ogniwa zwykle działają sporo dłużej od “paździerzy” (ta moja stara i do bani stacja z-wave była zasilana panelem słonecznym).

Rzeczywiście “zmyłka” z tymi kanałami. Myślałem, że lekko przestraja się nadajnik o szerokość kanału (dla 433MHz to chyba 25kHz?).

Z tego co kojarzę, to istnieją rozwiązania pracujące na innym fizycznym kanale:
433.42MHz (Funkbus, Nice)
434.15MHz Gaposa (napędy rolet bram itd.)
434.50MHz MCZ (czeskie kotły na pellet)
więc chyba wszyscy się mieszczą w rastrze 25kHz
jakkolwiek chyba cała reszta tego co jest w ramach pseudo-standardu RF433 i mieści się ramach szeroko rozumianej automatyki domowej pracuje na 433.92MHz

… ale pewności nie ma :wink:
W zapisach nie znamy ostatniej cyfry znaczącej - zapisz sobie tą częstotliwości jako 433.42x i
25kHz jako 0,025MHz.

Nie ma to dla mnie żadnego znaczenia (chyba dla nikokogo?) i nie wiem dlaczego to napisałem :slight_smile:

Hehe pewności nie ma (pisałem to mając świadomość, że coś nie pasuje), bo albo nikt sobie tyłka nie zawraca pisaniem co do kHz, albo podział pasma jest jednak inny, a co do faktów to nie chce mi się kopać po źródłach, jak jest istotnie podzielone to pasmo, ale jestem przekonany, że to zależy od zastosowania (jest niechronione, więc może być podzielone na kilka różnych sposobów z nakrywającymi się rastrami)

PS częstotliwości wyczesałem z dokumentacji, a nie z pamięci, ktoś (regulator rynku) zezwolił na ich używanie, więc jak dla mnie rybka :stuck_out_tongue:

PPS Podstawa prawna brzmi tak:

… u mnie wysyp, stacji pogody, samochodów, czujników gazu etc. (ale z tym gazem to ciekawa sprawa).
Sam teraz zastanawiam sie nad zakupem , czujnika zalania po rf433, apatorem na wodomierz.

… tak czy inaczej bardzo dziekuje za pomoc, testowałem

  1. Dodatek rf 433 - przy którym zostałem
  2. Dzięki pomocy z innego forum - docker na NAs - działa ok
  3. RP i 4 - działa ok - tylko szkoda RP
  4. Zakupiłem tańśzy odpowiedni DVB-T- czekam na dostawę a ten to chciałbym zintegrować i podglądać samoloty - take to inny temat i zaraz dostane upomnienie - warto założyć moze na to nowy temat
    zgodnie z …Track aircraft with RTL-SDR and Flight Radar 24 in Home Assistant - YouTube

Promocja kolegi wróciła :slight_smile: Bresser | Centrum pogodowe BRESSER 5 w 1, białe | Expand Your Horizon

P.S.
Gdyby tylko nei ten kurs euro

2 polubienia

Ja się wycofałem parę lat temu z RF433 (i nie zrobiłem tego bez powodu), a ta stacja to wypadkowa 2 czynników - nie udało mi się pozbyć transceivera RfxTrx433E (i szkoda mi było aby się kurzył), a sama stacja była bajerancko tania (egzemplarz z wyprzedaży po zwrocie).

Bresser o którym wspominano tu już parę razy pracuje na paśmie 868MHz, jakkolwiek rtl_433 obsługuje “pracę siekaną” i można go uruchomić równocześnie na kilku pasmach.


Edit - uzupełnienie
Niedawno wyciągałem nieużywany RAM (bo dotąd się marnował i zredukowałem z 8GB do 4GB), tak teraz zastanawiam się nad dołożeniem do NUCa z powrotem chociaż 2GB by mieć łącznie 6GB - od czasu rozpoczęcia zabawy z SDR wykorzystywanie RAMu wzrosło mi niemal o 0.5GB

Wprawdzie w tej chwili mam odpalony taki Dodatek (bo uznałem, że dongiel tunera chyba sensowniej będzie wykorzystać w innym celu, skoro stację pogodową zintegruję sobie używając rfxtrx, a @arkop znów zaintrygował mnie swoim pomysłem):


Edit2: Wyżej gdzieś wspominałem, że zdobycie sprzętu do SDR (tunera USB dvb-t lub dab) może być genialnie proste i wręcz darmowe, pominąłem jednak jeden aspekt - nie każdy tuner USB jest zbudowany w oparciu o obsługiwany chipset Realtek, okazuje się, że można trafić na zupełnie egzotyczne konstrukcje - świetny przykład, że “nie wszystko złoto co się świeci” to Medion P89055 (MD86351), który po podłączeniu przedstawia się tak

[511877.706368] usb 1-3.7: new high-speed USB device number 8 using ehci-pci
[511877.785781] usb 1-3.7: New USB device found, idVendor=187f, idProduct=0202, bcdDevice= 0.06
[511877.785807] usb 1-3.7: New USB device strings: Mfr=1, Product=2, SerialNumber=0
[511877.785818] usb 1-3.7: Product: MDTV Receiver
[511877.785826] usb 1-3.7: Manufacturer: MDTV Receiver

na podstawie VID 187f i PID 0202 można rozpoznać, że zastosowany chipset to Siano Mobile Silicon o nazwie kodowej Nice (co eliminuje konieczność otwierania obudowy, by się przekonać co jest w środku)
https://usb-ids.gowdy.us/read/UD/187f
co oczywiście go dyskwalifikuje - jeśli jest ktoś chętny, to sprzęt do oddania za darmo (nie wiem czy może mieć jakieś zastosowanie praktyczne, ale do SDR oczywiście się nie nadaje).

Stacja działa, niestety antena zsotała tj. kabelek 162 mm- mniej ściąga dziadostwa.
Pytanko mam - jak dodać srednią prędkośc wiatru np. w ostaniej godzinie.

cards:
  - type: custom:mini-graph-card
    entities:
      - entity: sensor.emos_e6016_1_145_ws
        state_adaptive_color: true
    line_width: 1
    name: Prędkość wiatru
    hour24: true
    points_per_hour: 10
    hours_to_show: 12
    show:
      extrema: true
    color_thresholds:
      - color: '#ffc000'
        value: 20
      - color: '#fee231'
        value: 10
      - color: '#55b04f'
        value: 2.5
      - color: '#189af2'
        value: 1

image

Pomocnicy

1 polubienie

dzięki za pomoc, wiedzę że dużo mnie omineło przy update HA.

… i znów problem, codziennie rano wywala mi na 3-4 h pomiary, bardzo dużo szumów i zawiesza się dodatek. Nie wiem czy to problem anteny tj. drutu i kupować coś innego czy problem podkarpacia i lotniska 40 km odemnie. :slight_smile:

Jeśli jesteś przekonany, że to kwestia zakłóceń to możesz

Niestety na zakłócenia na tej samej częstotliwości (jeśli takie są, a mogą być, bo prawo na to zezwala) nie ma w 100% skutecznego rozwiązania.

Ja bym zaczął od uruchomienia tylko wybranych dekoderów zgodnie z dokumentacją rtl_433:

1 polubienie

skąd wziąć infomrację o numerze dekodera ??

i to mam wpisać w configu?? w konfiguracji dodatku czy w plku jak poniżej.
image

Z listy, która jest w dokumentacji rtl_433:

Nie wiem, czytaj dokumentację dodatku. Ja używam rtl_433 poza HA po MQTT.

Zacznij sam szukać informacji, najlepiej u źródeł.

1 polubienie

Przykład co może być w pliku masz tam:

a sam plik chyba już kiedyś edytowałeś (domyślny dla instalacji jako dodatek jest właśnie ten, o którym wspomniałeś, chyba, że chcesz mieć więcej tunerów, to niezbędne minimum informacji o takiej konfiguracji jest w samym pliku, w przypadku Dodatku ma mieć rozszerzenie .conf.template zamiast domyślnego .conf, jakkolwiek w konfiguracji samego dodatku możesz wyspecyfikować plik do załadowania).

tak naprawdę to oprócz podania w pliku danych do MQTT to nic nie robiłem dodatkowego, nie wiem co się stało, bo działało bez grzebania 5 dni, a teraz padło i nic nie działa. Jedyne co zrobiłem to update HA do jakiejś nowej wersji, ale też nie o tej godzinie …

teraz nic nie działa

A tak z ciekawości z jakiej wersji do jakiej?

Home Assistant 2022.8.7
Supervisor 2022.08.5
Operating System 8.5
Interfejs użytkownika: 20220802.0 - latest