Stany encji a warunek automatyzacji

Witam.
Proszę o porade.
Mam integracje z solar-assistant i powstała mi miedzy innymi encja: źródło zasilania (a w niej wyświetla mi stan sieć i akumulator/pv.
Robie dogrzewanie wody grzałką na esp+ssr jako pwm. Automatyzację mam prostą ale kluczowym warunkiem do grzania jest warunek stanu akumulator/pv. Normalnie w automatyzacji chciałem dodać warunek / stan i wybrać interesujący mnie stan… jednak mam ty tylko niedostepna, nieznana. Jak wyciągnąc stan z sensora zeby można było go wrzucić jako warunek?
(nie uzywam NR)
Szukałem tematu bezskutecznie… Próbowałem nawet zrobić sensor template: - platform: template

- platform: template
  sensors:
    axpert_zasilanie:
      value_template: "{{ states('sensor.axpert_device_mode') }}"
      friendly_name: "axpert_zasilanie"
      unique_id: axpert_zasilanie

ktoś coś podpowie?

Nie całkiem rozumiem co napisałeś ale wydaje mi się, że posiadasz encję, której atrybut chcesz wykorzystać

value_template: "{{ state_attr('sensor.axpert_device_mode', 'tutaj_atrybut_akumulatora') }}"

Poza tym używasz “starego” formatu, może warto zacząć używać nowy.

Mam encje w której brak atrybutów. Jest tylko stan który zmienia się w zależności od źródła zasilania i jest: “akumulator/pv” lub “sieć”. Chce uzależnić automatyzację od stanu czyli jeśli zasilanie będzie np z “sieci” to…

Sprawdź sobie taki szablon : jak stan jest zasilania z baterii to sensor będzie miał stan OFF a jak z sieci to ON.
Wstaw tylko właściwy stan. Podajesz dane zaprzeczając sobie

tymczasem na screenie stan jest Solar/Battery

sensor:
  - platform: template
    sensors:
      axpert_zasilania:
        value_template: >
          {% if is_state('sensor.axpert_device_mode', 'Solar/Battery') %}
            off
          {% else %}
            on
          {% endif %}

sam szablon najpierw sprawdź w Narzędia deweloperskie → Szablon

albo w nowym…

template:
  - binary_sensor:
      - name: "Axpert zasilanie"
        state: >
          {% if is_state('sensor.axpert_device_mode', 'Solar/Battery') %}
            off
          {% else %}
            on
          {% endif %}

Stworzony sensor zmienia stan w zależności od zrodla zasilania na on lub off jednak w automatyzacji jako warunek wybierając ten sensor nadal nie mam możliwości wybrania w polu wyboru zadnego innego stanu jak tylko nieznany lub niedostepny…