Sterowanie brama garażową + oswietlenie

Nie dawno zacząłem przygodę z HA. Mam juz podłączonych kilka sterowników ,czujników i włączników oświetlenia. System cały czas powiększam. Zamontowałem w garazu sterownik otwierania bramy garażowej który mam sparowany z HA. Przed garażem mam oświetlenie które też sparowałem z HA. Prosił bym o pomoc aby zrobić automatyzację otwierania bramy garażowej i aby w tym czasie zapaliło się oświetlenie przed garażem. Po zamknięciu garażu światło zgaśnie. Dodam że oswietlenie jest też wykorzystywane jak garaż jest zamknięty. Oczywiście wszystko w nodredzie. Z góry dziękuję za pomoc.

Na podstawie czego ma działać ta automatyzacja ? Pilota, przełącznika, czujnika?.

Brama garazowa jest otwierana pilotem , przyciskiem dzwonkowym i poprzez HA. Do sterowania jest podłączony sterownik sonoff i kontaktronem ktory monitoruje stan bramy. dodam ze czasami otwieram garaz poprzez asystenta google - głosowo.

Opisz co ta automatyzacja w NR ma robić?

Otwierając garaż ma się włączyć oświetlenie przed garażem a gdy zamknę garaż oświetlenie zgaśnie.Ma to dzialac jak zajdzie słońce. Po za tym jak garaż będzie zamknięty chciałbym normalnie korzystać z tego oświetlenia. Dopiero sie ucze NR. Cos tam zaczołem kombinować w NR ale nie działa.

Po kilku dniach “walki” udało mi sie zrobić pierwsza automatyzację. Brama garażowa się otwiera i zapala sie oswietlenie po zmroku. Po zamknieciu bramy swiatło gaśnie.


Wzorowałem się na innych procesach na forum. Teraz bede chciał ten proces rozbudować o powiadomienia i “strażnika” jak to jeden z kolegów na forum zrobił. Jeżeli można coś zmienić na lepsze w tym procesie wskazówki mile widziane.

Cześc,

Zamierzam zrobić oświetlenie-sygnalizację bramy garażowej różnymi kolorami…

Mniej więcej ma to wyglądać - tak jak na linku z posta innej grupy :

Gdy brama jest w ruchu ma świecić led na czerwono .
Gdy się zarzyma krótko ma zaświecić na zielono i zapalić białe światło.
Gdy zapada zmrok na świecić na biało.

W bramie mam dwa czuljniki na dole i do góry ( kontaktorny ) - śłużą jako alarm podłączone do Satela.
Encje mam w HA. Także informacja jest…od nich
Pasek ledowy jest sterowany za pomocą WLED. Ustwiłem 3 presety dla kolorów : biały,zielony,czerwony

Wymyśliłem sobie, że otwarcie bramy powoduje zwolnienie dolnego kontaktrona i odpalenie czerwonego koloru. Brama leci do góry i zielony kolor zapali się jak górny konataktron zostanie zwarty przez moment w który magnes z dolnego będzie go mijał. Odczeka 2-3 sek i zapali się światło białe.
Zamykanie bramy sytuacja odwortna.

Niewiem czy dobrze myślę … ? Czy możecie mi podpowiedzieć ? Niejestem w NR za bardzo biegły… ale jakoś sobe dam radę - proszę o naprowadzenie - jakich nodów mam użyć?

dzięki za pomoc

Czy mógłbym prosić o pomoc ?

do wywołania kolorów użyłem noda : www-request i podałem w adresie : http://192.168.1.80/win&PL=4
co wywołuje 4 preset - działa

@remolmar jeden wątek nie wystarczy tylko musisz tworzyć nowy temat

Mam problem z moja automatyzacją otwierania bramy garażowej i oświetlenia. Zauważyłem ze słońce jest poniżej horyzontu to garaz sam sie otwiera i zapala sie swiatło. Nawet jak mam otwarty garaż to jak słońce zejdzie poniżej horyzontu to oświetlenie samo sie zapala. Gdzie moze leżeć przyczyna takich akcji?

Wyeksportuj swój Flow i wklej go tutaj.

Kolego jest wyżej dlatego nie wklejałem go ponownie.

To nie jest kod tylko zrzut ekranu
tak to powinno wyglądać

Musisz mieć warunek below_horizon LUB above_horizon zależnie co chcesz osiągnąć
u ciebie oba warunki się spełniają, więc nie może to działać .