Z racji tego, że powoli przesiadm się z Domoticza na HA to utknąłem tym razem na regułach sterowania piecem. Ogrzewanie miałem kiedyś działające na Integrze a od paru lat dołączył do tego Domoticz więc fizycznie nie zmieniałem podłączeń a dzięki integracji Domoticza z Integrą połączyłem wszystko. Teraz jestem tuż po integracji (dzięki pomocy jednego z Użytkowników forum) HA z ETHM 1 (bez plusa) przez Node Red.
Sterowanie wyjściami i raportowanie stanów powiedzmy, że ogarniam ale została jeszcze logika do ogrzewania.
Na obrazku widać tylko część tego co miałem na Domoticzu i to jak widze to w NR. Dodam tyko że w NR to bardziej poglądowa grafika. Oczywiście coś tam stworzyłem, coś tam sią załącza i działa , ale mam wiele niewiadomych.
Pierwszy problem jaki napotkałem to czego użyć żeby zastosować ragułę taką jaką widzimy na samym początku czyli zakres godzin w których coś ma szanse się uruchomić. Time range chyba do tego nie służy albo ja nie potrafię tego ustawić. Nie pytam o gotowe rozwiązanie dla całości, bo chciałbym też się czegoś nauczyć dlatego będę wdzięczny za wskazówki i wiele cierpliwości w tych ciężkich dla mnie chwilach
Na początku zastosuj “inject”, który cyklicznie będzie uruchamiał proces i zrobi to tak, że “time range” nie będzie potrzebny . https://nodered.org/docs/user-guide/nodes
Dzięki na inject:) to wiele wyjaśnia.
Czy jest możliwość zastosowania jakiegoś przełącznika który nie będzia mił stanu tylko ON/OFF a np 3 stany? Mam na myśli np taki triger tylko z 3 pozycjami.
Mam pytanie jeszcze z innej beczki, aktualnie jestem na etapie uruchamiania danego działania powyżej danej temperatury odczytanej z DS18b20. Jakim nodem mogę spróbować odczytać daną temperaturę i wysterować nim np call service?
Już sobie z tym poradziłem ale… zastanawiam się czy można zastąpić tak jak na obrazku Stan TEMP (czyli mam na na sztywno wpisana wartość, która określa próg włączenia pieca) na coś w stylu termostatu żebym mógł w HA zmieniać. BTW… czy taka zmiana może być ustawiana co 0,1C ?
Można w HA zrobić np. suwak do zadawania temperatury i na jego podstawie w NR w zmiennej kontekstowej zapamiętać jej stan.
Następnie w stanTEMP sprawdzać obecną do zadanej.
Już to kiedyś robiłem poczytaj:
U mnie zadawanie zrobione jest za pomocą “climate” sterowanie kotła wygląda tak