Sterowanie C.O. - przejście z Domoticza

Z racji tego, że powoli przesiadm się z Domoticza na HA to utknąłem tym razem na regułach sterowania piecem. Ogrzewanie miałem kiedyś działające na Integrze a od paru lat dołączył do tego Domoticz więc fizycznie nie zmieniałem podłączeń a dzięki integracji Domoticza z Integrą połączyłem wszystko. Teraz jestem tuż po integracji (dzięki pomocy jednego z Użytkowników forum) HA z ETHM 1 (bez plusa) przez Node Red.
Sterowanie wyjściami i raportowanie stanów powiedzmy, że ogarniam :slight_smile: ale została jeszcze logika do ogrzewania.


Na obrazku widać tylko część tego co miałem na Domoticzu i to jak widze to w NR. Dodam tyko że w NR to bardziej poglądowa grafika. Oczywiście coś tam stworzyłem, coś tam sią załącza i działa , ale mam wiele niewiadomych.
Pierwszy problem jaki napotkałem to czego użyć żeby zastosować ragułę taką jaką widzimy na samym początku czyli zakres godzin w których coś ma szanse się uruchomić. Time range chyba do tego nie służy albo ja nie potrafię tego ustawić. Nie pytam o gotowe rozwiązanie dla całości, bo chciałbym też się czegoś nauczyć dlatego będę wdzięczny za wskazówki i wiele cierpliwości w tych ciężkich dla mnie chwilach :wink:

OK… :slight_smile:

Na początku zastosuj “inject”, który cyklicznie będzie uruchamiał proces i zrobi to tak, że “time range” nie będzie potrzebny .
https://nodered.org/docs/user-guide/nodes

Dzięki na inject:) to wiele wyjaśnia.
Czy jest możliwość zastosowania jakiegoś przełącznika który nie będzia mił stanu tylko ON/OFF a np 3 stany? Mam na myśli np taki triger tylko z 3 pozycjami.

Switch może sprawdzać wiele warunków, posiadać wiele wyjść- jeśli o to pytasz.
… albo napisać funkcję w wieloma wyjściami.

Konkretniej mi chodziło o to żeby pod jednym “suwakiem” były np 4 opcje, tak jak na foto (Timer C.O.)


Mam pytanie jeszcze z innej beczki, aktualnie jestem na etapie uruchamiania danego działania powyżej danej temperatury odczytanej z DS18b20. Jakim nodem mogę spróbować odczytać daną temperaturę i wysterować nim np call service?

Użyj Input Select - Home Assistant, albo zbuduj z osobnych buttonów
select

Ok, sprawdzę! z odczytem poradzę sobie przez current state?

Tak… zbyt krótkie na dwadzieścia znaków

Już sobie z tym poradziłem ale… zastanawiam się czy można zastąpić tak jak na obrazku Stan TEMP (czyli mam na na sztywno wpisana wartość, która określa próg włączenia pieca) na coś w stylu termostatu żebym mógł w HA zmieniać. BTW… czy taka zmiana może być ustawiana co 0,1C ?

To co wdzę to jest z osobnych buttonów? Input select to tylko rozwijane menu tak?

Można w HA zrobić np. suwak do zadawania temperatury i na jego podstawie w NR w zmiennej kontekstowej zapamiętać jej stan.
Następnie w stanTEMP sprawdzać obecną do zadanej.
Już to kiedyś robiłem poczytaj:

U mnie zadawanie zrobione jest za pomocą “climate” sterowanie kotła wygląda tak

Dzięki, poczytam i pomyślę co u mnie sie sprawdzi