Sterowanie dwoma zrodlami ciepla

Mam dwa niezależne zródła ciepła pompe ciepła i kocioł gazowy. Stworzyłem sobie w nodered taki flow ,który pilnuje mi żeby nie pracowały jednoczenie, na podstawie palnika i modulacji pompy kotła ,jakoś to działa. Chce teraz dodac jeszcze zależność , że poniżej

  • 5C na zewnątrz ma się wyłączyć PC a załączyć gaz .Kotłem gazowym mogę jedynie sterować za pomocą termostatu (zmiana nastawu temp),nie ma opcji włącznika. No i pózniej na odwrót.Jak to sensownie ogarnąć . Mam utworzone termostaty i haronogramy.


Zrobiłbym to bardziej atomowo i bez tej plątaniny:

  1. Załączenie kotła wyłącza PC

  2. Załączenie PC wyłącza kocioł
    Osobno sprawdzałbym zmianę stanów tych urządzeń i wywoływał właściwą akcję.
    Działałby to zawsze bez względu na przyczynę załączenia.

  3. Na podstawie temperatury zew. załączasz wtedy tylko właściwe źródło a drugie się wyłączy samo.

Nie znam wszystkich warunków działania układy dlatego cały proces wygląda prosto. Dodatkowe warunki można dodać np. w pkt 3

1 polubienie

Ja mam tak:
1 Sezon grzewczy aktywny lub nie
2 Trzy źródła , kominek, klimy, pellet, wszystko zależne od siebie ( działa jedno reszta stop)
3 Poniżej -2 za oknem, pellet ma priorytet
Z tego co ułożyłeś nie specjalnie można coś przerobić , (moim zdaniem), najlepiej zacząć od początku kierujac się radami kolegi @RobinI30

Udostępnisz,na przykładzie szybciej pójdzie.Z PC trzeba pilnować wybiegu pompy kotła gazowgo, nigdy nie mogą pracować obie nawet gdy kocioł grzeje CWU bo po zagraniu przełącza się na CO i przez chwilę się studzi , w razie defrostu podczas przełączenia może uszkodzić się wymiennik i pc.Tetaz jakoś to działa. Pompa świadomie była dobierana do -5.

Mam taki sam tandem .
Obydwa urządzenia posiadają styk bezptencjałowy grzej do sterowania pracą przy pomocy termostatu pokojowego.
Załączenie np. przekaźnika pracy pompy ciepła syk NO powoduje rownocześnie wyłączenie pieca gazowego styk NC . I na odwrót.

Niestety u mnie kocioł gazowy nie jest sterowany przekaźnikiem bezpotencjalowym i wyłączenie się kotła,nie oznacza się wyłączeniem jego pompki.Pompka ma jeszcze wybieg ,niby w sterowniku jest ustawiony na 1 min, ale trwa to różnie czasem i 3 minuty.Steruje to tak ,w gdy zadam np 17C przy 23 kocioł się wyłączy.Troche trudniej jest z załączeniem go. W opcji termostatu jest tylko opcja automatyczne i manual nie ma opcji włącz/wyłącz.

Podaj typ kotła i czym to integrujesz.

Udostępnić mogę, ale bez wyjaśnienia co z czym, trudno będzie to zaadoptować. Myślę, że powinieneś spróbować zrobić to od podstaw. Np sezon grzewczy można łatwo ogarnąć przy użyciu Bigtimer , dalej podstawiasz sobie status i dodajesz , swoje warunki, które pewnie będą specyficzne ze względu na ten dziwny wybieg pompy od kotła. Początek procesu może wyglądać tak jak na foto.

W każdy kotle jest taka funkcja tylko nikt nie zwraca na to uwagi, bo nie ma to znaczenia.
Gdy wyłączysz rozgrzany palnik to przez jakiś jeszcze oddaje ciepło i przy wyłączonym obiegu może zagotować wodę w wymienniku.
Skoro praca pompy obiegowej jest wykrywana to dla potrzeb tego procesu wyznacznikiem pracy kotła może być stan pompy. Nie trzeba wtedy wprowadzać jakiś stałych opóźnień.
Ta 1min w sterowniku to wartość minimalna, pompa pracuje na podstawie temperatury - stąd zmienny czas wybiegu.

Tu jest słabo bo liczysz tylko na program, przydałoby się dodatkowe zabezpieczenie.

Kocioł to Buderus, integracja Bosch termostat

Ja mam immergass z dedykowanym sterownikiem Car v2. Integracje obszedłem w następujący sposób - podpiąłem przekaźnik 220 v na zewnątrz pieca pod pompę obiegową pieca.
W momencie załączenia się pieca mam natychmiastowe wyłączenie pompy PC oraz jego pompy obiegowej za pomocą zworki CARD klimatyzatora (pompa z klimy Heiko). Po wyłączeniu się pieca rusza przerwana akcja w pompie.
Dodam że na razie testuję swoją pompę, piec grzeje mi tylko CWU ze względu na szybkość - na razie sądzę że przy tak prostym rozwiązaniu mogę oba urządzenia włączyć “na raz” i nie będą się zakłócać - tzn p[rzestawić piec w tryb zima - jeszcze nie testowałem. Zastanawiam się tylko czy jak przełączę piec to on w ogóle dopuści pompe do działania.

pozdr.
zebacz