Sterowanie głośnością wzmacniacza - jak to ugryżć?

Witam,

chciałbym mieć możliwość sterowania głośnością wzmacniacza z interfejsu HA. Samo sterowanie będzie wykonywała integracja Broadlinka przez podczerwień. Oczywiście mam świadomość pewnej ułomności tej metody wynikającej z braku feedbacku ze strony wzmacniacza. Pomysł mam taki żeby po każdym włączeniu następowała swego rodzaju kalibracja czyli ustalanie punktu orientacyjnego potencjometru poprzez wysłanie kilkunastu komend typu VOLUME_DOWN tak aby uzyskać pozycję zerową jako punkt odniesienia. Na ogół słucham muzyki z Audiocasta włączanego równocześnie ze wzmacniaczem a ten uruchamia się kilkadziesiąt sekund więc jest masa czasu na taką kalibrację.
Mam już zrobione switche do sterowania, mam w Lovelace suwak, którego pozycję odczytuję w NR ale nie mam pomysłu jak zrobić pętlę wykonywaną taką ilość razy o jaką zmieni się wartość suwaka.
Może ktoś przerabiał już ten temat i mógłby pomóc?
Z rzeczy bardziej konkretnych, utknąłem też na procedurze ignorowania zmiany pozycji suwaka kiedy wzmacniacz jest wyłączony. Próbuję to zrobić nodem “call service” ustawiając wartość encji typu input_number i o ile działa mi to jeśli wpiszę w polu data wartość liczbową w formacie json np: {“value”:20} to nie wiem jak zapisać funkcję, która wartość pobierałaby ze zmiennej typu flow.
Ogólnie zasada działania tej procedury jest taka, że gdy wzmacniacz jest włączony każda nowa wartość suwaka zapisywana jest do zmiennej volume, jeśli wzmacniacz zostanie wyłączony każda próba zmiany wartości suwaka powinna kończyć się powrotem do wartości ze zmiennej volume.
Z góry dziękuję za wskazówki.