Sterowanie grzałką tacy ociekowej klimatyzacji

Wygospodarowalem na poddaszu pomieszczenie okolo 30m2 i
dołożyłem jeszcze jedną sztukę klimatyzacji gree,jest to Pular, dołożyłem do niego grzałkę tacy ociekowej podpiętą do gniazdka smart.Moze ktoś ma podobnie, szukam rozwiązania jak zasterowac grzałką ,nie chcę żeby to działało jak w innych Gree z oryginalnymi grzałkami na zasadzie termostatu ,mam już tak w 2 sztukach,bo to marnowanie energii, grzałki tam działają cały czas gdy temperatura na zewnątrz spadnie do 2°C,Ciągnie to około 100wat,więc 3klimy x 100W x 24h trochę lipa,grzałka raczej potrzebna przy defrostach i krótko po żeby taca nie zamarzła.
Może dołożyć ds18b20 na rurkach z gazem i jak temp.sie zaczną odwracać będzie sugerowało że defrost i wtedy uruchamiać.Czy się nie bawić i zrobić cyklicznie co jakiś czas uruchamiać.Jesli to się uda jakoś sensownie zrobić to i przerobię orginalne .Klimatyzacje używane ciągle do ogrzewania.Gaz narazie w odstawkę,duża nadwyżka z PV.

Dopiero zaczynam z grzaniem klimatyzacją. Mam Multisplit Panasonic, nie montowałem grzałki tacy ociekowej.
Zamontowałem tylko przewód grzejny samoregulujący na odpływie z tacy, owinięty jest folią aluminiową i na to jest otulina. Przewód zaczyna się na króćcu wystającym z tacy (powinien go dobrze ogrzewać). Sam przewód grzejny samoregulujący ma 28W na dwóch metrach. Termostat załącza grzanie poniżej 3 stopni, ale jak kabel się dobrze nagrzeje to wyłączy się, tak więc pewnie docelowo będzie działać poniżej 0. Po nagrzaniu pobór spada do 10-18W.
Myślę, że z powodzeniem można go zastosować do ułożenia wewnątrz tacy. Rozmawiałem z osobami, które grzeją Panasonic bez grzałki tacy nic im nie zamarzało.

Czy takie rozwiązanie się sprawdzi dowiem się niedługo jak przyjdą temperatury minusowe.

1 polubienie

Gdzie kupiłeś, możesz podesłać linka jaki to jest przewód grzejny.

Ale drogo Numer oferty: 10494632382. Przetestuję przy minusowych temperaturach i opiszę jak się sprawuję. Są też mocnieszcze wersje.
Pomysł z mierzeniem temperatury też ciekawie się przedstawia.
Muszę poobserwować jaki pobór pradu jest przy defroscie, i może starczy automatyzacja, że gdy rosnie pobór ponad jakiś próg wtedy odpala sie grzanie przewodu. Przy tych temperaturach odpalam grzania na 1-3h i nie mam czasu na obserwację.

@rakon z ciekawości to ile Ci bierze pular przy grzaniu? Mam u siebie, ale nie podłączałem jeszcze nic do mierzenia i tak naprawdę nie wiem ile może pobierać :slight_smile: Muszę kupić gniazdko z pomiarem do tego. Mam model 3,7kW.

Dopiero założyłem,więc niewiele mogę powiedzieć, działa pierwszy dzień.Gdy mocno idzie ma częstsze defrosty niż C&H Arctic,pewnie dlatego że wymiennik zew.jest pojedynczy (cieńszy)ale jak osiągnie już temp to ładnie schodzi i utrzymuje żądaną .


Narazie tylko pobór chwilowy nie zdążyłem dodać jeszcze dziennego zużycia.Do pomiaru wykorzystuje pzem004 i wemosa D1,więc z czujnikami temperatury nie będzie problemu żeby podpiąć ,inne klimy już taki pomiar mają podpięty

Widać teraz jak bez potrzeby grzałki ciągną prawie 200W i tak przez całą noc.

Czujnik dodane jeszcze jakieś gniazdko i będę robił jakąś prostą automatyzację z temperatur czujników gazu . Potestuje i dam znać