Sterowanie LEDami WS2812b przy użyciu Arduino

Witam
Zainstalowałem ostatnio na swojej malinie Home Assistant a, i mam problem.
Potrzebuję jakoś z poziomu interfejsu Home assistanta sterować 2 taśmami LED, jedna jest oparta na układach WS2812b, druga na SK6812.
Widziałem w internecie podobne projekty, jednak tam opierało się to o ESP32, albo ESP8266, skomunikowane przez WiFi, mi bardzo zależy na tym aby komunikacja mikrokontrolera z Raspberry odbywała się przez USB, a może da się to zrobić bez arduino i jakoś użyć GPIO w Raspberry
Dodam tylko że raspberry które mam to 4 model B 2GB, oraz to że jestem zielony w tym temacie.

Czy da się to tak zrobić jak sobie wymyśliłem?
Z góry dziękuję za pomoc

Witam!
Da się podłączyć NeoPixel LED pod GPIO w RPi np tak link, ale będziesz miał sporo pracy, żeby zintegrować i sterować tym z HA.
Nie wiem dlaczego upierasz się na połączeniu sterownika LED kablem do serwera HA?
ESP8266 z wgranym WLED załatwia sprawę sterowania LED i integracjie z HA.

1 polubienie

Witam
Dokładnie mam WeMos D1 mini pro z wgranym WLED i działa znakomicie. Integruje się bardzo łatwo z HA.

Tak jak kolega wyżej mam zainstalowane wled od aircookie na Arduino esp8266 wraz z WS2812b i lepszego rozwiązania nie miałem. Jest super przemyślane i rozwijane. A także z Ha bajecznie się integruje przez MQTT.

@Barzal_210 możesz technicznie opisać jak to masz u siebie zrobione? Mam na mysli np. zasilanie ESP i taśmy LED, itd.
Podobne pytanie rownież do @elektron81.

Sposób połączenia zależy od ilości diod, jakie masz na pasku. Tu masz opisane, jak zrobić to “po bożemu” http://czesio-w-it.pl/2016/03/13/smarthub-modul-sterowania-listwa-led-ws2812b-podejscie-pierwsze/

Schemat jest dosyć prosty, musisz posiadać płytkę esp8266 i do niej musisz przylutować trzy kable z taśmy LED oraz podłączyć zasilanie z zasilacza 5v. Zobacz sobie na filmik Drzzs na YouTube gdzie robił Holiday light na domu na bazie esp8266 oraz Wled