Sterowanie ogrzewaniem na podstawie charakterystyki cieplnej budynku

Postawiłem HA głównie z myślą o optymalnym sterowaniu ogrzewaniem w firmie. Aktualnie moimi źródłami ciepła są:

  • klimatyzacja KAISAI x2
  • grzejniki olejowe z WiFi x3

Do tego mam w kilku punktach Wemosy z SHT30 do pomiaru temperatury. Brakuje mi jeszcze pomiaru zużycia prądu, ale pewnie zaraz na forum znajdę jak to mogę wykonać :slight_smile: Mam podlicznik z miganiem, więc pewnie jakaś fotodioda + zliczanie impulsow. Do ogarnięcia.

Jako że to jest biuro, to tam raczej nie potrzebuję grzać wieczorami i przez weekend. I tu się zaczynają moje wymysły i założenia.

Od pewnego czasu zbieram dobowy wykres temperatury ze wszystkich pomieszczeń. Widzę już pewne schematy. Wykresy są z różnymi temperaturami zewnętrznymi, więc te krzywe są różne i fajnie to się układa. Mój inżynierski mózg nie pozwala mi tego zrobić zbyt prosto. Wymyśliłem, że warto byłoby wyliczać moment kiedy w nocy należy włączyć np. klimę w magazynie, aby o 8 rano gdy startujemy pracę było już te np. 21 stopni.

Przeszukiwałem pod hasłem “krzywa grzewcza” ale na ogół trafiam na posty dotyczące zaimplementowanych już algorytmów w piecach itp. Chciałbym sam wyliczyć parametry cieplne mojego budynku i zaimplementować to później w NodeRED.

Nie wiem jeszcze, czy da się (pewnie tak) i jak to zrobić, ale może ktoś z Was robił lub widział coś podobnego? Bo jeśli tak, to nie musiałbym wywarzać otwartych drzwi.

Najłatwiej odczytać temp zewnętrzna i na jej podstawie dobierać temp na klimie

@Jabol
bardziej potrzebuję decydować, o której włączyć w nocy klimę niż jaką temp trzymać :slight_smile: Na razie nie mam za bardzo czasu na research jak by to można wykonać. Zwykły schedule godzinowy to za mało.