Sterowanie ogrzewaniem Tuya Zigbee

Witam serdecznie , zakupiłem na testy głowicę termostatyczną Zigbee Link oraz bramkę link i do tego termometr link , ni jak w Home assistant nie moge tego zgrać w sensowną całość o ile dodatnie termostatu do HA jakoś się udało to już wysterowanie tego aby pobierało temperaturę z drugiego czunika temperatury i sterowało głowica już mnie przerosło przeczytałem tonę poradników i nic. Nadmienię iż u mnie odpada podpięcie urządzenia do zigbee MQTT ponieważ instalację HA mam na maszynie wirtualnej w nico oddalonej lokalizacji w domu.

Plan miałem taki aby w panelu HA ustawiam sobie temp np 22oC dane te miały być porównywane ze wskazaniami termometru i wysyłany odpowieni komunikat do głowicy czy ma grzac czy już nie.

To jak chcesz to połączyć w jedną całość?

Bardziej myślałem żeby to działało przez chmurę Tuya , da się to wysterować w taki sposób ?

Nie korzystam z rozwiązań chmurowych więc w tej kwestii nie pomogę. Dodatkowo użytkownicy Tuya narzekają ostatnio na integrację chmurową.

1 polubienie

ok kupiłem koordynator [CC2652P ] może sięgnę z serwerowni , w razie braku zasięgu na dom np. włączniki światła Zigbee “bez N” będą mi wzmacniały syngał ?

Nie, ale “po drodze” możesz dać np. gniazdka.

ok mam koordynator uruchomiony , termostat i termometr uruchomione i rozpoznane , proszę o jakiś przykład jak to skorelować abym na tablecie np. ustawiam sobie 24oC i termostat ciągnie do tej temperatury uwzględniając wskazania termometru.

Najlepiej w node-red. Ja trochę skorzystałem z przykładów z arturhome.pl w kwestii sterowania ogrzewaniem i mam coś takiego

Funkcja wylicza temperaturę na termostatach w zależności od obecności w domu i dnia tygodnia. Porównuje też temperaturę na 6 grzejnikach i w razie gdy temperatura jest niezadawalajaca na conajmniej 3 z nich to załącza piec. Temperaturę komfortową ustawiasz bezpośrednio na panelu w HA Zastanawiałem się nad odczytywaniem temperatury z czujników zigbee ale na razie moje termostaty spełniają swoje zadanie (mogę jeszcze wprowadzić korektę temperatury bezpośrednio w routerze)

No właśnie o to mi chodzi aby przez noda wprowadzać np co 10 minut korektę temperatury przez parametr local_temperature_calibration , czyli czytamy temperture z Termometru na ścianie , porównujemy ją z temperaturą na głowicy i wprowadzamy kalibrację. Brzmi prosto ale dla mnie w tej chwili to czarna magia.

w zasadzie taka kalibracja - przynajmniej u mnie potrzebna była tylko raz. Później działa to wręcz rewelacyjnie. W każdym pomieszczeniu trzyma temperatury.

mógłbyś wrzucisz flowa z tego procesu :wink:

Ja mam spięte te same głowice z tymi samymi termometrami i robi to elegancko. Później automatyzacje zrobiłem przez node red ale ja mam kompletnie inne, proste. Ma być temperatura 21 stopni w pokojach i tyla. Do tego służa własnie te termometry. Jak jest więcej automatycznie głowice się zamykają. Do tego jeszcze mam czujniki na oknach jak okno jest otwarte głowicę ma zamykać. Tak, wiem, że to wszystko jest w głowicy ale jest to bardzo niedokładne. Różnicę temperatur między głowicą a termometrem mam ok. 1,5 stopnia, to dużo

Hej
Jakich czujników używasz ? Ja mam SONOFF SNZB-02 ale niestety przekłamuje o 2 stopnie. Zastanawiam się czy w wyświetlanym wyniku odjąć toleracje czy wymienić czujniki ?

Tak naprawdę to używam tylko jednego czujnika zigbee :slight_smile: a reszta to gniazdka fritzdect 200 oraz Xiaomi Mi NUN4126GL ze zmienionym firmware :slight_smile: Nie zauważyłem przekłamań temperatury względem moich starych stacji pogodowych :slight_smile: Czujnik temperatury zigbee to RTX ZigBee TH1 i też działa dobrze. Głowice Fritzdect 300/301 niestety przekłamują jak grzejnik jest otwarty :slight_smile: Jak się zamknie to jest git

A xiaomi naprawdę super i cena prawie 2 x niższa niż zigbee :slight_smile: I w gratisie wyświetlacz z aktualną temperaturą i wilgotnością .

1 polubienie

Jaki firmware wgrałeś i jak dodałeś do HA ? po zigbee czy BT ?

Firmware wgrywane z przeglądarki GitHub - atc1441/ATC_MiThermometer: Custom firmware for the Xiaomi Thermometer LYWSD03MMC and Telink Flasher via USB to Serial converter. W HA jest podpięte przez GitHub - custom-components/ble_monitor: BLE monitor passively monitors BLE sensors (Xiaomi, Qingping, ATC, BlueMaestro, Brifit, Govee, Kegtron, Moat, Inkbird, iNode, Yeelight, RuuviTag, SensorPush, Teltonika and Thermoplus). Dodatkowo mam pod HA podpiętą wagę łazienkową Mi Body Composition Scale 2

1 polubienie