Sterowanie ogrzewaniem w hotelu

Witam.
Oglądałem Pana filmy na temat sterowania ogrzewaniem , w zasadzie dokładnie to samo chcemy osiągnąć na hotelu gdzie są 53 pokoje, każdy posiada jeden grzejnik w pokoju i jeden w łazience.

Gazowe piece grzewcze chodzą we własnych trybach i nimi już nie trzeba sterować.
Zależy nam aby sterować temperaturami w pokojach z jednego miejsca na recepcji poprzez stronę w HA.
Postawiłem na próbę HA pod wirtualną maszyną i wstępnie skonfigurowałem, samba, NodeRed, itp.
(mogę podać adres i port bo to całkowicie testowa instalacja).

Chcę osiągnąć efekt taki że pracownik recepcji po zalogowaniu widzi listę pokoi wraz z nastawioną temp i temp aktualną, po wymeldowaniu gości ustawia temperaturę obniżoną lub wyłącza ogrzewanie w tryb minimum.
To są tradycyjne grzejniki panelowe z ręcznymi głowicami Danfossa , w tej chwili chodzi pracownik i kręci tym w te i wewte :slight_smile: Dobrze by było aby były pewne harmonogramy pracy , w różnych godzinach różne temp. Należało by to skonfigurować z czujnikami otwarcia okien bo goście bardzo często opuszczają pokój i zostawiają otwarte okna.

Chcielibyśmy aby gość mógł w pewnym zakresie regulować sobie temp w pokoju dlatego potrzebujemy głowicę z guzikami typu +/- do zmiany. Nie wchodzi w grę instalacja aplikacji i sterowanie z telefonu bo goście tego nie ograną.

Czy byłby ktoś zainteresowany aby nam to wstępnie poprowadzić, oczywiście odpłatnie.
Docelowo kupimy osobny komputerek na którym będzie stać HA , będą zasilacze awaryjne i o ile się da ,to podepniemy pod UPSa centralki zigbee. Sieć wifi jest dostępna w całym hotelu , działa pod Ubiquiti UniFi

Moglibyśmy wybrać głowice bez sterowania gdyby istniał panel ścienny który wyświetla aktualną i zadaną temp oraz posiada guziki +/-.

Na razie testowo chcielibyśmy uruchomić to na 1-2 pokojach i zobaczyć jak to będzie działać. Docelowo są 53 pokoje , 6 pomieszczeń technicznych, 14 różnych innych grzejników.

A co z regulacją temperatury grzejnika w łazience? Jako gość hotelowy zakładam, że powinien być swobodny dostęp do tych głowic aby móc zmieniać na nich temperaturę.

tak w łazienkach również gość powinien mieć możliwość regulacji w pewnych zakresach
Generalnie obecnie najgorszym dla nas zjawiskiem są otwarte okna w pokojach i otwarte głowice w tym samym czasie.
Goście hotelowi w większośći zamiast regulować temp. na głowicach , odkręcają na max i otwierają okna jak im za gorąco. Generuje to konkretne straty. Nie mamy nad tym kontroli. Jedynym obecnym rozwiązaniem jest regulacja w centralnym sterowniki marki Buderus, zmiana harmonogramu i godzin grzania w funkcji temperatury zew. i zmiana krzywych grzania ale to tylko jedno oblicze regulacji. Chcemy regulować temp w pokojach i łazienkach. Mam jeszcze problem z doborem głowić bo w pokojach grzejniki są zasilane od dołu a głowice termo. montowane z boku grzejnika tak że ich przód jest niewidoczny (wyświetlacze z przodu byłyby niewidoczne), rozwiązaniem są kątowe adaptery do głowic ale to kolejne koszty, lepsza była by głowica z wyświetlaczem i regulacją “od góry” w łazienkach nie ma tego problemu.

Rozsądnie by było dodać czujnik otwarcia okna. Zadziałałby od razu po otwarciu.

tak to też już wiem, czy są sprawdzone tego typu głowice + kontrakton
I jeszcze pytanie dodatkowe czy to będzie działać lokalnie bez zewnętrznego internetu ?

Tak HA działa też po lokalnej sieci. Właściwie to jego startowy tryb.